SRT Yayın Akışı - 19.02.2020
Son Dakika

Bahçeden Camiye31 Ağustos 2019 - 06:30, Cumartesi


Murat Beyaz

Geçen hafta yaptığım seyahat üzere altını çizmek istediğim notların ikincisi ile bu haftaya sarkan yazımıza devam edelim.

İkinci husus; Eskişehir Hayvanat Bahçesi’ne yaptığımız ziyaret. Şehir hayatının boğucu havasından uzaklaştırarak her yaştan ziyaretçilere keyifli saatler yaşatacak, güzellik ve renkleri barındıran bir merkez. Hayvanat Bahçesi-Sualtı Dünyası-Tropik Merkez ve Japon Bahçesi olmak üzere dört kısım olarak organize edilen bu merkez, 58 bin m2 hayvan yaşam alanı, 27 bin m2 Japon Bahçesi olarak toplamda 85 bin m2 ye sahip bir yerleşke.

Hayvanat Bahçesinde 120 hayvan türü bulunmakta. Sualtı Dünyası’nda ise 123  sualtı canlısı mevcut. Giriş ücretiyse, çok makul olup Öğrenci 5 TL, Tam 10 TL.

Ziyaretçilerin özellikle de çocukların, birçok hayvanı doğala yakın ortamlarında yakından görmeleri-tanımaları ve hayvan sevgisini pekiştirmeleri adına dizayn edilmiş ideal bir mekan Eskişehir Hayvanat Bahçesi. Sualtı Dünyası ise bu mekanın bence en çarpıcı, en cezbedici birimi. Öyle ki; akvaryum niteliğinde hazırlanmış tünele varıldığında köpek balığından, vatozlara kadar çeşitli su canlısının bir arada bulunup, üzerinizden-yanınızdan geçtiğini görmek, kendinizi onların arasında dev bir akvaryum içinde olduğunuz hissine kapılmak gerçekten harika. O atmosferde bulunmak hakikaten çok dinlendirici. Çünkü sadece izlemiyor, bir nevi o mavi dünyanın bir parçası olarak içerisinde yer alıyorsunuz. Sırf bunun için bile gitmeye-görmeye-yaşamaya değer. Hayvanat Bahçesi bünyesinde halka sunulan hizmetlerden ötürü başta Eskişehir Büyük Şehir Belediyesi olmak üzere tüm emeği geçenleri içtenlikle tebrik ediyorum.

 

160 bin m2 lik alana sahip Sakarya Kent Park’ımızın sadece üçte birine tekabül edecek şekilde 50 bin m2 ye bir benzerini, Hayvanat Bahçesi-Sualtı Dünyası-Tropik Merkez birimlerini inşa etmek ne kadar güç olabilir diye kendime sormadan da edemiyorum. Böyle bir projenin şehrimizin sosyal ve ekonomik hayatına katacağı değeri ve katma değeri düşünmemek ise elde değil. Umarım bu mümkün olur. Ki mümkün olma ihtimali hayli yüksek olup “umarım yapılır-gerçekleşir” demek daha gerçekçi olacaktır…

 

Üçüncü husus ise, Tiryakizade Süleyman Ağa Camii. Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinin merkezinde bulunan vakıf eseri bu cami 1778 yılında inşa edilmiş. 240 yıllık camimizi daha da özel kılan yanı ise, dünyada ilk olarak Eskişehir Karapınar Mahallesinde bulunan Hacı Hasan Camii ile başlatılan engellilere yönelik “Engelsiz Cami” uygulamasının, Alanönü Akoğlan Camii’nden sonra üçüncü olarak Tiryâkizâde Süleyman Ağa Camii’nde de uygulanmış olması.

2013 yılında yapılan restorasyon ile engellilerin rahatlıkla erişebildiği camide, engelli cemaatin namaza gelebilmesi için kapı eşikleri konulmamış olup, tekerlekli sandalye ve joistikli akülü sandalye ile üst kata çıkabilmeleri için asansör kurulmuş. Ayrıca  Cuma günleri okunan hutbe işitme engelli cemaate yönelik olarak projeksiyon vasıtasıyla kıble duvarındaki perdeye yansıtılmakta. Konuşma-işitme engelli cemaat için de İşaret Dili Tercümanı tarafından hutbe işaret yoluyla anlatılmakta olup engelli vatandaşlara özel tuvalet ve abdest alma yeri de bulunmakta. 

 

Şehrimizin incisi Orhan Cami’mizde de bu incelikleri, bu kolaylıkları görmek arzusu ile Odunpazarı “engelli cemaati”ne gıpta etmemek mümkün değil. Fazla uzatmadan diyeceğim o ki; dilerim olur. Şairin dediği gibi “çok uzun anlatmak gerekti/ve biz, sadece ima ile geçtik"(Hilmi Yavuz)

 

Herkes için her koşulda, daha da güzel-daha da eşit yaşanabilir bir şehrimiz olması temennisiyle.

 

Teker üzerinden selamlarımla.

Bu yazı toplam 1136 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar