SRT Yayın Akışı - 22.04.2021
Son Dakika

BAKIŞ AÇIMIZ4 Mart 2021 - 04:33, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

‘’Bir yazar, evindeki çalışma odasına girdi, günlüğüne bir yıl içinde başından geçenleri yazdı. Geçen yıl cerrahi bir ameliyat   geçirdim,-Aylarca yatağa bağlı kaldım,-Atmış yaşına girdim,-Otuz yıl çalıştığım vazifemi   terk ettim,-Geçirdiği araba kazası nedeniyle,  oğlum fakültede sene kaybına   uğradı. Sonunda şunu yazdı:   *Ne kötü bir yıldı. İçeri giren karısı, kocasının   günlüğe yazdığını gördü. Dışarı  çıkıp, bir müddet sonra geri girdi,  elindeki kağıdı kocasının yazdığı   günlüğün yanına bıraktı.
Adam kağıda yazılanları okudu. Şöyle yazıyordu. Geçen yıl, uzun süre rahatsızlık  veren hastalıktan kurtuldun, Atmış yaşına sıhhat ve afiyetle  girdin, Yazmayı tasarladığın kitaplar için   zaman bulmak maksadıyla emekli oldun, Oğlumuz trafik kazasında   ölümden döndü. Aslında adamın zikrettiği olaylarla,  karısının zikrettikleri aynıydı.’’
  *Sadece bakış açısı farkı vardı. 


             Çoğumuz, bizden alınana bakıyoruz da, bize verilene bakmıyoruz, sahip olduklarımızı  görmüyoruz. Nice karı-koca; eşim sinirlidir der,  nicesi de; Elhamdulillah, eşim sinirli olmasına rağmen çok anlayışlı ve geçimlidir, der. -Kimileri; evim küçük ve dardır der,  kimisi de; Hamdolsun, başımı sokacağım bir evim var, der. Nice kadın; kocam inatçıdır der, nicesi de; Elhamdulillah, inadına rağmen kocam beni seviyor, der. -Kimi kız; babam hürriyetimi  kısıtlıyor derken,kimi de, hamdolsun babam beni koruyor ve  kolluyor, der. Daima görünenin iki yüzü vardır. Yaşadığımız gerçeğin de   gördüğümüzden başka bir yüzü vardır. Onu idrak etmemiz lâzım.
-Hayat, kısalığına rağmen,  kesintisizdir, tekrar eden   olaylardan ibarettir. Düz çizgide  seyretmez, inişli-çıkışlı,sıkıntılı ve ferahtır. Bu zikzaklı hayatta kalbin rahat olsun istiyorsan, Allah Resulünün şu Hadislerine kulak ver:
‘’ Varlık konusunda sizden aşağıda olanlara bakın, sizden yukarıda olanlara bakmayın’’ Allah’ın(cc) üzerinizdeki nimetini inkar etmemek için bu bakış sizin için daha hayırlıdır.” (Buhari-Müslim)

            Maaşının yetmediğinden şikayet edenler, bilsinler ki, bazı insanları hiç maaşı ve girdisi yok. İşinden memnun olmayanlar, bilsinler ki, milyonlarca insan işsizdir, iş bulamıyor. Rahat içinde evde kalmaktan sıkılanlar, bilsinler ki,açlıktan, ayrılık hasretinden ölen nice insan  var. Bizim problemimiz:*Her şeyi istiyoruz, istediğimiz verildikçe de,ondan fazlasını istiyoruz. Sınırsız  bir tatminsizlik.-Dünyada bizi ancak “Kanaat”  doyurur. O doyurmazsa, bir avuç TOPRAK doyurur.-Günleriniz hayırlı ve bereketli olsun.Bu bağlamda; Aşağıda belirttiğim bu güzel sözlere kulak verelim ve uygulayalım mutluluk için. -Mutluluk yaşadığımız hayat tarzında değil,sadece hayata bakış tarzımızdadır. 

-Mutluluk denilen şey koşullara bakılmaksızın, sadece hayata  bakış açmalıyız. Zira bakılan pencere ile alakalıdır. 

-İkişey çözülmesi imkânsız görülen problemlerimizi çözer. 

1-Bakış açısını değiştirmek.2-Karşımızdakinin yerine kendimizi koyabilmek. 

-Bir kör için elmas ta birdir cam da. Bize bakan bir kör ise sakın kendimizi cam sanmayalım inşallah. saygılarımla 

 

**** SAKARYA İLİMİZ DA MAALESEF CORONA BAĞLAMINDA RİSKLİ İLLER GURUBUNDA 6 SIRADA. BU BAĞLAMDA HİJYEN, MASKE, GEREKLİ MESAFE KURALLARINA MUTLAKA UYALIM, UYMAYANLARI ŞİDDETLE UYARALIM.VE MİSAFİR KABUL ETMEYELİM, MİSAFİRLİĞE GİTMEYELİM.**** 

 

*******CUMA GECEMİZ VE YARINKİ CUMA BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN.****** 

 

Bu yazı toplam 1289 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar