SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

BAŞ BELASI İÇKİ14 Ocak 2022 - 00:39, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz kardeşlerim

Rabbimiz bize hangi şeyi helal kIlmışsa bize faydalı olduğu için helal kılmıştır. Hangi şeyde haram kılmışsa muhakkak bize zararı büyük olduğu için haram kılmıştır. Haramın azı çoğu olmaz. Peygamberimiz sav çoğu sarhoş eden şeyin azı da haramdır buyuruyor. İçki konusunda bazıları şöyle diyor: ben içerim ama sarhoş oluncaya kadar çok içmem. Ancak bir iki kadeh içerim. Benim içtiğime içki denmez. Bu söz küfürdür. Yukarıdaki hadisi Şerife göre haramdır. Günahın azı çoğu olmaz. Günahı kime karşı işlediğine bak. İçki haram kılan kim. Hz Allah cc. O halde sen az da içsen kimin sözünü dinlememiş oluyorsun. Hz Allaha (cc.) Rabbine isyan ediyorsun. Kur'an-ı Kerim'de Rabbimiz buyuruyor ki: kim Allah a ve Peygamberine isyan ederse çıkmamak üzere yeri cehennemdir. Nisa suresi ayet  14

Peygamberimiz sav : 3 haram vardır ki: bu haramlar bütün pisliklerin anasıdır. Yani her türlü pis lanet çirkin ne varsa bu üç haramdan doğar.

1) içki,  2) kumar, 3) zina

Cinayetlerin pek çoğu trafik kazalarının ekserisi içki kumardan doğar. Aynı zamanda bu üç haram aileleri parçalar. Bu bakımdan yüce Rabbimiz Kur'an'ın da bizleri şöylece ikaz ediyor. Ey iman edenler gerçek iman sahibiysen Allah'a gönülden inanıyorsan: muhakkak içki , kumar tapınmak için dikilen taşlar fal, şeytan pisliğidir. Bunlardan sakının (içki içme kumar oynama ki) kurtuluşa eresin. Surei maide ayet 90

Bu ayetin manasını duyan bir kişi şeytanın pisliği olan içki içerse gerçek bir iman etmiş sayılamaz. İlmi araştırmalara göre 1 milimetre küp alkol içildiğinde 1 santimetreküp kanı zehirlediği kesindir. Hem sıhhaten hem imanen tahribatı büyüktür. Şimdi iyice düşünelim kanı zehirlediğini imanı lekelediğini bilen bir Müslüman nasıl olur da içki içebilir. Mümkün değildir, çünkü peygamberimiz sav buyuruyor ki Bir müslüman imanı kalbinde olduğu halde içki içemez. İlla içeceğim derse, içki kadehini eline alınca iman ona seslenir. Ben senin kalbinde iken bu haram vücuda giremez. Ben çıkayım ondan sonra iç der. Gömleğini çıkardığın gibi iman vücudu terk eder. Sarhoşluk geçtikten sonra döner ama nursuz döner. Kişi içki masasında ölürse sarhoşluktan, aymadan ölürse imansız ölmesi mümkündür.

Peygamberimizin sav , sahabesi ibni Mesud diyor ki: sarhoş içkili ölen birisine yıkayın, kefenleyin, namazını kılın, kabre gömün, yüzünü kıbleye çevirin, üzerini örtün. Örttükten sonra açın eğer ki yüzüne kıbleden başka yöne çevirmemişlerse vallahi gelin beni kesin. Bu iş bu kadar tehlikelidir. Sarhoş birisi düşmüş affedersiniz bir köpek gelmiş diliyle sarhoşun ağzının kusmuğunu yalamaya başlamış. Sarhoş kişi demiş ki; efendim mendilini kirletme. Yani aklı alan alkol , içene köpeğin dilini mendil, köpeği de efendi kabul ettirir.

İçkide sevilmeyen 10 tehlike vardır.

1) aklı alır

2) malı telef ettirir

3) dostlar arasında düşmanlık başlar

4) Allah'ı andırmaz

5) zinaya götürür

6) her kötülüğü yaptırır

7) meleklere eziyet ettirir

8) Sema rahmet kapıları kapanır

9) ölüm anında şehadet getiremez

10) aklı gittiği için evliyse kadını boşar haberi olmaz. Nikah da gider ondan sonra ailesiyle bir araya gelmesi zina olur. Doğan çocuklar ise gayri evlilikle doğar.

 Ana rahmindeki çocuğu saran rahim zarına, hiçbir mikrop gelemez.Sadece alkol mikrobunun, deldiğini tıp uzmanları dile getiriyor.

Peygamberimiz sav buyuruyor ki : 4 kişi cennete giremediği gibi kokusunu bile alamaz.

1) devamlı içki içen

2) ana babaya asi olan

3) cimrilik yapan

4) iyiliği başa kakanlar

Aziz dostlarım

İçki konusunda 8 kişiye lanet var

1) içki maddesini imal eden e

2) içkiyi içene

3) içki içenlere içki dağıtan a

4) içkiyi taşıyana

5) yerini kiraya verene

6)  içki bayisi açıp içkiyi satana

7) içki parası ile ailesini zehirleyen e

8 hammaddesini yetiştirene

Bütün bunlardan anlaşılan odur ki rabbimizin haram kıldığı şeyler zararlı olduğu için bize yasaklanmıştır. Gerçek Müslüman haramı midesine indiremez.

 Cumanız mübarek olsun selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 83 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar