SRT Yayın Akışı - 01.10.2020
Son Dakika

BASKETBOLA BAŞLAMA YAŞI:114 Ağustos 2020 - 13:00, Cuma


Ertuğrul Akgün

Çocuğu olan her anne-babanın aklına takılan en önemli sorulardan biri “ çocuklarımızı kaç yaşında basketbola başlatmalıyız?” dır. " çocuğumu basketbola başlatmak için erken mi?" "basketbola ne zaman ve nerede başlamalıyız?"

" ocuğumu basketbola başlatmak için erken mi?"

"basketbola ne zaman ve nerede başlamalıyız?"

Bunlar şu anda yaklaşık olarak5, 6, 7, yaşında çocuğu olan bir çok anne babanın da ortak sorusudur.

Şunu hemen belirtmeliyim ki bu soruların aslında net bir yıl olarak cevabı yok yani “basketbola 7 yaşında başlanmalıdır” yada "bu yıl 2011 doğumluların basketbola başlaması uygundur, 2012 ve 2013 doğumlular için daha erkendir" demek tam olarak doğru olmaz. Çünkü çocukların spora başlama yaşları sadece yıl olarak yaşları ile belirlenen bir şey değildir. Yaş tabi ki önemli bir kriterdir ancak asıl belirleyici olan unsur çocuğun fiziksel ve zihinsel durumudur. Yani 6 yaşında olup fiziksel olarak basketbola başlangıç yapacak ve temel hareketleri yapmaya yetecek güç ve koordinasyona sahipse eğer çocuk basketbola başlaya bilir. Yada 8 yaşında olmasına rağmen çocuk eğer bu yeterlilikte değilse basketbola yada başka bir spora henüz başlatılmamalıdır. O nedenle yukarıdaki soruya verilecek genel bir cevap yoktur. Cevap tamamen çocukların fiziksel ve mental durumlarıyla ilgilidir ve her cevap çocuktan çocuğa değişir. Ancak genel anlamda basketbol sporuna başlama yaşı çocukların en temel motorik özellikleri kazanmaya başladıkları 6-7 yaş aralığıdır.

Bu yaşlarda çocuklar genel olarak el göz koordinasyonu, koşular, sıçramalar, yön değiştirmeler, gibi fiziksel özellikler yanında bir gruba ait olarak düzen içinde çalışma disiplini, kurallara uyma, ekip dinamiği, birlikte hareket etme gibi psiko-sosyal özellikleri de kazanmaya başlarlar. O nedenle bu yaşlar özellikle basketbol gibi takım sporlarına başlamak için en ideal yaşlardır. Ancak altını çizmek gerekir ki burada bahsedilen basketbol profesyonel bir basketbol çalışması değil, çocuğa en önce “koşmayı öğretmek” le başlayan, yavaş yavaş ve çocuğu sıkmadan hatta ona hissettirmeden toplu yada topsuz oyunlar oynatarak temel motorik özellikleri kazandırma çalışmalarıdır. Burada önemli olan nokta çocukların başlayacakları sporu yapabilecek fizik ve mental olgunlukta olmalarıdır ki bu çocuktan çocuğa değişir. Eğer çocuk bu yeterlikte değilse yapmaya çalıştığı hareketleri yapamayacak fakat çalıştığı gruptaki diğer çocuklar yaparken o yapamayacağı için bir "yetersizlik" ve "başaramama" duygusuna kapılacaktır. Bu da daha oluşmakta olan kişiliğinin önemli yapı taşlarından biri olan “kendine güven” i zedeleyecek, sadece spor anlamında değil başka yönlerden de bir güvensizlik duygusu yaratacaktır. Bu çocuğun özellikle psiko-sosyal gelişimi açısından son derece kritik bir durumdur. Çünkü çocuk katıldığı antrenmanda diğerleri yaparken kendisi yapamadığında başarısızlık ve yetersizlik duygusu hissedecek,(sadece kendisi değil belki anne babası  bunu hissedecek) belki de kendisinin yeteneksiz olduğunu, yada basketbolun tv. Lerde seyrettiği ve kendisinin zihninde yarattığı gibi kolay bir spor olmadığını düşünecek, ciddi bir soğuma olacak ve belki bir daha o salona girmek istemeyecektir.

Bu yazı toplam 164 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar