SRT Yayın Akışı - 26.09.2021
Son Dakika

BEDELLER AĞIR OLUYOR26 Temmuz 2021 - 03:06, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Son yıllarda  değişim ve dönüşüm süreçleri devam ediyor. Bazen yüksek perdeden  konuşanlar  önüne geleni yıpratarak savurarak yol almaya devam ediyorlar

Olup biteni yargılasak da, yargılamasak da, taraf olsak da, uzak kalsak da yaşananlar yaşam boyu geçmeyen izler bırakıyor.

10 gün  yaşanan sel felaketin hepimizin yüreği yandı   Rize’de   6  kişi hayatını  kaybetti.

Sakarya’da  ise   Bir can  kaybımız oldu. Tarım arazileri,  evler, tavuk çiftlikleri sular altında  kaldı  köprüler yıkıldı. Hasar  Büyük

  Bu felaketleri sadece  doğaya bağlayarak işin içinden çıkamayız.

Orman mühendisliğinin efsane hocalarından Prof. Dr. Doğan Kantarcı, sellerin birinci nedeninin hidroelektrik santralleri (HES) olduğunu söyledi. Prof. Kantarcı, “Doğu Karadeniz'de birbiri ardına çok fazla HES yapıldı. Derelerin dengesini bozdular. HES'leri yaparken bir bentten diğer bente suyu nakletmek için yapılan kanalların kazı materyalleri yamaçlara atıldı” dedi.

Bize bahşedilen ‘büyük projeler’ in, yaşam alanlarımıza verdiği geri dönüşsüz zararlar karşısında  nasıl önlemler alacağımızı bilmiyorsak bedelleri işte böyle ağır oluyor.

Doğa tükenirken, bizim de birlikte tükenmekte olduğumuz gerçeğini unutmamalıyız

Doğanın yasalarına aykırı uygulamaların ağır bedellerinin ortaya çıkması, biyolojik zamanda hemen olmayabilir. Ama jeolojik zamanlara ilişkin uzun süreçleri beklemeyeceği de unutulmamalıdır.  Yağmur sularını çekecek toprak  kalmadı her taraf beton yığını oldu.

 Son  10 yılda Sakarya bir bakarsak   Serdivan’da yeşil alan neredeyse kalmadı. Sapanca’yı ise bitirdik. Sapanca'da yabancı yatırımcılara tahsis edilmek üzere, 'villa köy' adı altında  evler yapıldı.

Özellikle Suudi Arabistan ve Katar'dan gelen zengin aileler için yaptırılan, göl manzaralı, ultra lüks villalar,  için ağaçlar kesildi. Sapanca'nın  doğasına  aykırı olacak şekilde beton bina çokluğu aldı başını gidiyor.

Sapanca Gölü, Sakarya ve Kocaeli'nin suyunu sağlayan bir göl aynı zamanda. Tarım alanlarının sulanmasında da kullanılıyor. Dolayısıyla onlar da kullanamayacak. Bu sefer ne olacak? Tarım da  insanda da  etkilenecek.

Burada  bizlere  görev düşüyor.  Duyarsız kalmayalım. İçme suyu da tehlikede, dereler aynı şekilde, ormanlar da gidiyor. Kimseden ses çıkmıyor. Ne için engel olmuyoruz, ne için yetkilileri uyarmıyoruz? Herkesin duyarlılık göstermesi gerekiyor.

Kentleşme sonucu ortaya çıkan binalar ve bunlara bağlı altyapılar, iyi planlanmadığı için betonlaşma oranını artmış.

Yeşil alanları ise azalmış. Bu durumda hem insan yaşamında önemli bir yeri olan doğayla etkileşim giderek azalıyor.

Bitki ve hayvan türleri azalıyor. İnsanların temel görevi bu gidişlere “Dur” demektir.

Şimdi diyeceksiniz ki  Sakarya’nın her tarafı yeşil.

Her yeşillik yeşil alan sayılamaz  ki

 Aktif yeşil alan kentte halka açık yeşil alanlar anlamına gelir. Bu alanlar, park, bahçe ve piknik alanları ile kent ormanlarını kapsar. Mezarlık ve ormanlar, faydalanılabilir alan kavramı kapsamına girmez.

Aktif yeşil alanları koruyarak yapılan şehir planlarına bağlı kalsaydık yeşil alanlarımız çok daha fazla olurdu.

Son günlerde yerleşim yerlerinde yaşanan sellerin birincil nedenlerinin plansız ve çarpık kentleşme, yetersiz altyapı.

Kentsel alanların büyük bölümü asfalt ve betonla kaplandığı için, düşen yağış toprak tarafından emilemiyor ve doğrudan akışa geçiyor; çarpık kentleşme sonucu, dere taşkın alanları ve dere yatakları yapılaşmaya açılıyor.

   Plansız ve çarpık kentleşme, tarım arazileri üzerine uygulanan yerleşim planları, yok edilen orman alanları, bilinçsizce müdahale edilen dere yatakları ve kıyılar ile gelinen noktada yağışlar maalesef can, mal ve toprak kayıplarına neden olan sel felaketlerine dönüşüyor.”

Yeşil bir  Sakarya  için atılan her adım çok önemlidir. Halkın sesine kulak tıkayanlar ise bu şehirde daha çok konuşulacak tıpkı diğerleri gibi…

Bu yazı toplam 180 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar