SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

BERABER OLMAK AYRI OLMAMAK28 Ocak 2022 - 00:13, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz kardeşlerim

Birlikte rahmet ayrılıkta azap var. Birlik kuvvetliliğin işareti, ayrılık acizliğin ifadesidir. Birlikte olmanın faydalı olabilmesi için Hak davanın etrafında toplanmak lazım. Rabbimiz Allah'ın cc ipi Kur'an'a sımsıkı sarılın asla ayrılmayın, ateş çukuruna düşersiniz buyurarak; hak dava etrafında toplanmayı emrediyor. Peygamber efendimizden bir hadisi şerif öğrenelim. Allah cc sizin 3 şeyiniz den memnun olur, üç şey'inizden memnun olmaz. Rabbimizin memnun olduğu şeyler şunlardır.

1) ancak Rabbimize ibadet etmek ona ortak koşmamak. Yani başkası beğensin aferin desinler diye ibadet etmemek.

2) hep birlikte onun Kur'an'ının etrafında toplanmak yani bir ve beraber olmak. Peygamberimiz buyuruyor ki Allah cc birdir, birliği sever.

3) sizi idare eden amirlerinize uymak, hatalarını görünce ikaz etmek. Yani körü körüne itaat yok. Ben onu ikaz edersem bana ceza gelir korkusu İslam Birliği kitabının ipini bırakmak demektir. Mehmet Akif merhum; toplu vurunca yürekler, onu top dahi sindiremez. Beraber olup haksızlığa karşı çıkanları Rabbim sever.

Rabbimizin hoşnut olmadığı 3 kişi ise şunlardır

1) dedikodu yapanları Rabbimiz sevmez çünkü dedikodu Müslüman ağzı değildir. Birliği beraberliği bozar.

2) çok sual soran bilhassa İslami konularda çok soru soranları Peygamberimiz sav cevapsız bırakmıştır. Çok soru soran çok kişiye gider cahil olduğu için de aynı soruyu değiştirir başkasına ayrı ötekine ayrı sorar, sorunun cevabını alınca bunlar bir şey bilmiyor, birinin dediği ötekine uyumuyor deyip fesat çıkararak bir ve beraberliği bozar. Birliği ve beraberliği bozar. Rabbim de bunları sevmez.

3) israf edenleri de Rabbim sevmez. Sevdiği kullarını Kur'an'da "onlar harcarken cimri olmaz çok fazla da saçıp savurmaz, orta yolu bulur.

İsraf aile birliğini bozar. Birliğin olmadığı yerde huzur olmaz. Allah cc böyleleri sevmez.

Hayırlı cumalar.

Bu yazı toplam 71 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar