SRT Yayın Akışı - 27.06.2022
Son Dakika

BEŞ ŞEY GELMEDEN 5 ŞEYİN DEĞERİNİ BİL19 Mayıs 2022 - 00:37, Perşembe


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz kardeşlerim,

Ölümlü dünyada dikkat edeceğimiz hususlar var. Kalmak, durmak için değil gitmek için bu dünyadayız. Bizim ebedi ölümsüz yerimiz ahirettir. İnşaallah cennettir.

Gafil olmamak lazım. Zira ömür dediğimiz, göz yumup açıncaya kadardır. Her şeyi zamanında yapmak görevlerimizi aksatmamak lazım. Zira gideni yakalamak imkânsızdır. İş işten geçmeden zamanı iyi değerlendirelim. Bu konuda sevgili peygamberimiz sav bize ışık tutuyor. Buyuruyor ki beş şey gelmeden 5 şeyin değerini bilin.

1) ölüm gelmeden hayatın değerini bilin. Ölümden sonraki hesapta bize hayatımızın nasıl geçtiği sorulacak. Ölümle Tevbe kapısı kapanacak. Öldükten sonra eyvah demenin faydası yok. O halde hayat dediğimiz şu kısacık ömrümüzde Allah cc diyelim. İyi işler yapalım. Aleyhimize olacak kötü şeylerden uzak duralım. Dilimize elimize belimize sahip çıkalım. Ağzımızdan çıkana, ağzımızdan mideye gidene dikkat edelim. Ölmeden önce kendimizi hesaba çekelim. Bize farz vacip sünnet olan amellere kesintisiz devam edelim. Haramlardan uzak duralım.

2) fakirlik gelmeden zenginliğin, varlığın değerini bilelim. Bize lazım olacak kadar olanı alalım. Giyecek içecek de israfa kaçmayalım.

Rabbimiz buyuruyor ki; Yiyiniz içiniz israf etmeyiniz. Allah cc kesinlikle israf edenleri sevmez. Bir aileyi bir cemiyeti israf yok eder, başkasına muhtaç eder. Kredi kartı denilen düşmanla alışverişlerde ölçülü olalım. Nasıl olsa cepten para çıkmıyor deyip de kredi kartını şişirenler sonunda eyvah derler, ama faydası yok.

3) dar vakit gelmeden boş ve geniş zamanı iyi değerlendirelim. Allah cc dostlarından birisine demişler ki; Efendim sizinle biraz sohbet edelim. Mübarek zat demiş ki, İçinde Allah cc kelamı geçmeyen söze sohbet denmez. Benim boşuna geçirecek vaktim yok. Eğer güneşi durdurabilir zamanı frenlerseniz konuşalım. Zaman durmayacağına göre boş vakit yok demektir. Boşuna geçirilen zaman bizim aleyhimizedir.

Sevgili peygamberimiz sav hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışınız buyuruyor. Bizim dinimizde amellerimiz dünya işine mani değildir. Zamanımızı bu hadisi Şerife göre ayarlayalım. İşlerini ihmal edip boş vaktin değerini bilmeyenler, sıkışınca boş vakti ararlar ama iş işten geçmiştir.

4) ihtiyarlık gelmeden gençliğin değerini bilelim. İnsanın en güzel verimli çağı gençliktir. Gerek dünyada gerekse ahiret işlerinde gençler daha dinamik ve güçlüdür. Mesela genç, namazda rüku ve secdeleri dümdüz yapar, ihtiyar ise eğilemez, dizini bükemez belini dümdüz edemez, oturmayı çok zor yapar. Bu gibi haller ayıp değildir, yaşlılık icabı böyle olur. Nasıl kolayına gelirse öylece ibadetini yapar. Fakat burada esas olan böyle hale gelmeden gençliğimizin değerini bilmektir. Peygamberimiz sav Allah cc gençliğini ibadetle geçiren gençleri çok sever ve onları ahirette gölgesinde gölgelendirir buyuruyor. Şeytanın, nefsin en çok musallat olduğu gençlerdir. Genç yaşta nefis şehvet fazla olur. İşte böyle bir durumda kendini ibadete hayır ve güzel faydalı işlere verenler, nefsinin başına ezer, şehvetini durdurur şeytanı uzaklaştırır. Peygamberimiz sav nefsine hakim olamayanlar ya evlensin veya oruç tutsun buyuruyor. Şehvetin çoğaldığı bir yaştaki evlilik artık farzdır.

5) hastalık gelmeden sıhhatin değerini bilmek lazım. Bu dünya imtihan yeri. Zengin olur fakir oluruz. Hasta olur sıhhatli oluruz. Tok olur aç oluruz hepsi imtihandır. Hepsinde yöneleceğimiz makam Allah'ımızdir. Can bize emanettir. Cesedimiz el ayak ve vücuttaki bil cümle azalarımızın bizde hakkı vardır. Emanete hıyanetlik etmemek için bize hasta edecek yiyeceklerden, havası pis olan meyhane kumarhane, köhneleşmiş kahve köşelerinden uzak duralım. Çünkü bir şey varken değeri bilinmez elden gidince anlaşılır. Oksijen deposu olan ciğerlerimizi, içinde zehir deposu olan sigara, içki ile öldürmeyelim. Astıma yakalananlara bak o zaman ciğerinin değerini anlarsın. Son söz: Kanuni dedemiz diyor ki: Olmaya DEVLET cihanda bir nefes SIHHAT gibi.

Bu yazı toplam 76 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar