SRT Yayın Akışı - 21.01.2021
Son Dakika

BESMELENİN FAZİLETLERİ Bismillahirrahmanirrahim, 27 Kasım 2020 - 03:57, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz Mü’min dostlar

Bugünkü Cuma sohbetimizde sizlere besmelenin ilmi ve  ulvi faziletlerinden bahsedeceğim.

Allah (C.C.)ın ismi ile başlamayan her şey bereketsizdir. Çünkü varlık alemi onun isim ve sıfatları ile vücut bulmuştur. Allah (c.c.)’ın adını her işimizin başında zikr etmek, yani besmele-i şerifi okumak bize vaciptir. Eğer ki Allah’ın ismi şerifi işimizin başında olursa her türlü kötülük o işimizden uzak olur.  Her nefesimizde Allah’ın ismini dilimize söyletmek o işimizin güzelliklerle tamam olmasını Rabbimiz bize nasip edecektir.

Peygamber efendimiz (S.A.V.) “Bana bir ayet indirildi ki, Davut oğlu Süleyman (A.S) Peygamberle benden başkasına indirilmedi, bu ayet Bismillahirrahmanirrahim’ dır buyurdular, yemeğe, içmeye  başlarken, evimizde çıkarken, eve girerken, arabamızı çalıştırırken velhasıl her işimizin başında besmele olsun.

Maalesef bu günkü kontak anahtarları besmele ile değil de  müzik ile çevrildiği için adeta kazalara  davetiye çıkartıyoruz. Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) den çok dikkat çekici bir Hadisi Şerifi buradan söylemeden geçemeyeceğim. “Sizden biriniz eşine yaklaşmak istediğinde Besmele çekerek şöyle demeli: Ey Allahım bizi şeytandan, şeytanı da bizden ve doğacak çocuklarımızdan uzak kıl demelidir.” (Müslim 116)

Demek oluyor ki doğacak neslin din ve ahlak güzelliği ve itaatkarlığı o işin başında Allahın adının anılması ile olur.  Kur’anı Kerimin 113 süreyi celilesinin  besmele ile başlaması da buna işaret etmiyor  mu, burada Peygamber efendimiz (S.A.V.)’den şu ibret çekici hadisi şerifi zikr edelim. ”Şeytan besmele ile yenmeyen yemeğin ortağıdır. Böyle yemek yiyeni çok sever ve bu yemek benim hakkımdır der.” (Müslim,102)

Allah muhafaza etsin sofralarımızda besmelesiz yemek yiyen olmasın. Şeytanı soframıza oturtmayalım. 

Aziz Mü’min dostlar, dil odur ki Allahın adını zikr eder, bir kişinin dilini Allah’ı açken zikr etmesi, günahlarının bedenden dökülmesine sebep olur. Aynen sonbaharda rüzgarın esmesi ile yaprakların dalından düşmesi gibi.

Besmele ile dilini döndürenin her işi pak olur, istediği her hayırlı muradına Allah onu erdirir.

Bir gün Peygamber Efendimiz (S.A.V.) sahabeden birisi ile yolda yürürlerken sahabenin ayağı bir engele takıldı düştü. Düşünce hay aksi şeytan dedi, Peygamber Efendimiz bunu duyunca bakın sahabeye ne dedi. “Bir daha böyle deme, şeytanı la’ne buna sevinir, şu kişiye bak ayağı taşa dolansa benden biliyor der, peki ne diyeyim ya Rasulllah deyince, efendimiz Allah de buyurdu, hem Allahı zikr etmiş olursun, hem de şeytanı kendinden uzaklaştırırsın.” Sohbetimizi şöyle bitirelim.

Besmelenin içinde: a)Rabbimizin en güzel isme ALLAH ismi var

b)Dünyada yarattığı her şeye acıyan anlamına gelen ERRAHMAN ismi var

c)Ahirette ise inananlara acıyan anlamına gelen ERRAHİM ismi şerifi var

İşte böyle isimlerle başlanan her işin sonu hayırla bereketle ve rahmetle biter. Besmelesiz başlayan her işin sonu ise “Akim” dir. Yani verimsiz ve sonuçsuzdur. Son günlerde her ne kadar besmeleden rahatsız olanlar varsa da biz Müslümanlar olarak inadına, inancına ve imanına BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM demeye son nefesimize kadar demeye devam edeceğiz.

Dua ve Besmele ile nice günlere

Bu yazı toplam 1397 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar