SRT Yayın Akışı - 07.08.2020
Son Dakika

BİLEĞİNİN YERİNE YÜREĞİNİ KULLAN!23 Kasım 2019 - 03:43, Cumartesi


Semiha Özgür SEZER

Yine aynı kapıya çıkıyor her toplumsal sorunun ucu. ‘Değer’

İnsana insan olduğu için değer vermiyoruz.İnsana sahip olduğu nefsimize hoş gelen üstünlük veya eksik bulduğumuz vasıflarla muamele ediyoruz.Altındaki arabanın markası,ünvanı,mevkisi ,güzelliği,bedeni,arkası,parası,çıkarlarımızı ölçü alıp,yani insanın kılıfına göre muamele ediyoruz.

Kibir var artık insanımızda,dünyanın merkezinde kendisi var,etrafındakiler eşya,kendine kul.

Ne güzel diyorlar,Firavun’da kibirliydi müzelik eşya oldu diye.

Allah’ın kulunu sevmesine bir bakın;Özellikle insanın öteki yaratıklar içinde ayrı bir yeri vardır.Çünkü ‘‘Biz gerçekten Âdemoğullarına çok ikram ettik, onlara çok değer verdik..’’ (17/İsrâ, 70) âyeti ile Allah, insanoğlunu değerli yarattığını, ona çok ikramda bulunduğunu bildirmiş.

Peki sana ne oluyor aciz kul, haddini bilmeyen kibirli İnsan!

SUİSTİMAL

 

Kadın ya da erkek olma her şeyden önce değer sistemleri içinde kurulur, yani kadının kadın olarak biyolojik varlığına değil, onun simgesel dünyadaki anlamına odaklanmalı.Şunu anlamıyoruz,farklı özellikler ayrıştırıcı değil birleştirici güzelliklerdir.Buna dayanarak şiddet olgusunun, kadın fıtratının özelliklerinin suistimal edilmesiyle tohumu atılmış bir süreç olduğunu söyleyebilirim.

Sosyal olguda biz kadını nasıl simgeleştirdik de toplumsal bir yara açtık. Bir kere öfkemizi kontrol edememe,aslında neye öfkelenip öfkelenmeme sorunu bile var.Artık sorunların bile kromozları bozuk.Kişisel sınırlara saygı noktasında ciddi hadsizlik sorunu var.Eşte olsan,ebeveynde olsan,evlat ,arkadaş ve her ne olsan da ,kişisel sınırlarına taciz etme küstahlığını bırakıp önce herkes  bir haddini bilmeli.

Nedir arkadaş bu ukalalık,dünyayı ben yarattım üstünlüğü?Üstünlüğün kendinle bir önceki gününe,bir gün önceki olgunluğuna olsun.Bugününü dünden daha üstün hale çıkardıysan ona bak sen.

Kendi bahçende dolaş,başkasının bahçesine girme.Kendi bahçene ne ekiyorsun biçiyorsun onunla ilgilen,bak sonra hasat mevsimi gelince hazımsızlıkla sağa sola başka bahçelere saldırıyorsun.

Şiddetin temeli de bu örnekte yatıyor. Kendilerine ‘hak’ görme küstahlığı ve kibri taşıyan insanların Allah’ın sevdiği yarattıklarına şiddet eğilimini ortaya çıkarıyor.

Şiddet fabrikatörü , dünya hayatında ahkam kesip, hayatına girmiş bir kadını,çocuğu sahiplenmiş,malı,eşyası saymış,mülkiyeti bana aittir ,tapusuyla tescilli demiş!inanç,insanlık yönetmeliğine aykırı mobbing uyguluyor adeta….

O mobingin cezası öyle bir kesilir ki !!

EZEN- EZİLEN

Sadece erkek mi şiddet uyguluyor; kadına yönelik şiddetle mücadele günü münasebetiyle yazsak da kadının erkeğe psikolojik şiddeti de bence modern çağın ayrı bir sorunu.Buna girmiyorum hiç.

Belki Çocuğa istismarla mücadele günüde çıkar ortaya bu gidişle, ne dersiniz ?

Peki ya kaynananın geline şiddeti..

İnsan haklarının mücadelesini veriyoruz kısacası…Aciz görülen suistimal ediliyor,üst görülene uşak olunuyor.Ezen ve ezilenlerden oluşan bir dünya .Şiddeti uygulayan ise ezen(özde aciz), pratikte ezen taraf.

Standart kural şudur,ezenler genellikle cehaleti mutlaklaştırma eğiliminde.Ezilenleri de evcilleştirme hedefinde..Bu sebeple İlerledikçe cahilleşiyoruz.Ezenlerin en bariz özelliği,ezilenlerin yeteneklerine karşı derin bir kuşku geliştirip onları yetersiz,eksik görmeleri..Kendini yetersiz bulan kişilerin(Ezenlerin), kendini iyi hissetmek için başkalarını eksik görmeyi seçmesi de  sık başvurdukları bir savunma mekanizması.Bunun için de en yakınlarındaki kişiyi,eşlerini kurban olarak seçerler.Ve bu erkekler şiddet uygulayarak görünürde eşlerini,kızlarını vb., özde ise kendilerini cezalandırmış olurlar. 
Yani bakış açısını değiştirip insana değer, yaratandan ötürü desek, fıtratı eksiklik değil tamamlayıcı görsek, büyük yol alacağız da,gel de bunu şiddetörlere anlat.

YAPILAN ÇALIŞMALAR

Kadına şiddeti, mevcut çalışmalar ne derece engelleyebilir bilmem ama eksik bir parça olduğu kesin. Ezilenin yakasını bırakıp ezene verilse o eğitim, çalışmalar .Artık gına geldi kendini tekrarlayan çalışmalardan.Eğitim,bilgilendirme.Kadın bilse yetiyor mu? Bak hayatından çıkarıyor şiddetörü, yine buluyor erkek boşandığı eşini, vuruyor, öldürüyor,şiddet uyguluyor.

Şiddeti engellemeye yönelik, eğitimin temeline,müfredatına koyup çocukların tohumuna atmalı.Artık ders ders ders diye ulema yetiştirir havasından sıyrılıp,değerlerimizi temel alan yoğun bir eğitim sistemine eğilsek.Bak yetersiz insanlar ortada cirit atıyor.Onca verdiğin ders,ödev,testler uçtu gitti.Hani olmadı bizim uşak ulema.Halbu ki içi dışı ders ti bu çocuğun.!!! Ezenleri oldukça,o hak bu hak diye mücadele veririz.Çünkü ezen ve ezilenler hiçbir zaman eşit olmazlar.O yüzden insan hakları olarak tek bir çatıda birleşmeyi diliyorum.

İnsana saygı,kişinin kendi saygınlığıdır…

Bu yazı toplam 737 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar