SRT Yayın Akışı - 27.06.2022
Son Dakika

BİLGİNİN ÖLÇÜSÜ 20 Haziran 2022 - 00:09, Pazartesi


Semiha Özgür SEZER

Bende YKS puanım olsun amacı ile girdiğim sınavda manevi bir ter döktüm.Manevi diyorum, ülkenin eğitim sistemine tanıklık etmek ve kalitesizliği altında ezilmekten ter döktüm.

Soruların ferman gibi uzunluğu, sürenin kısıtlılığı ve başarı için gerekli malzemenin sunulmadan dehalık beklemeleri. ÖSYM’nin bu yaptığına sadece ‘eziyet’ diyorum.

Bunu kendi sınav kaygıma binaen yazmıyorum. Ben Üç üniversiteden mezunum . Ve yıllardır Aile Danışmanlığı mesleğimi yürütüyorum.  Biz unu eledik ipi astık artık. Sınava girmek hobi. Genç kardeşlerim adına asıl, daha o sınav içerisinde iken tefekküre girdim. Onca yıl yaptıkları emeklerine mi yanayım, Salgının aksattığı eğitimi alamayışlarına mı ve tüm dezavantajları barındıran bir hazırlık süreci geçiren gençlerin buna karşılık eziyet niteliğinde ki sınava tabi tutulmasına mı ?

Dıdının dıdısının dıdısı sorulmuştu sorularda. Bilgiyi ölçmek yerine gereksiz bilgileri ölçme sınavı olmuş. Ama çocuklar gerekli bilgilere ağırlık verdiklerinden tabi ki, sınavda buz kesildiler.

Çıkanlar  kalemi fırlatıp, ‘’bütün sene boşuna mı çalıştım diyordu!’’

Ağlayarak, ‘‘onca boyum kadar deneme kitapları çözdüm, bu sorulara rastlamadım!’’

Vb. hayal kırıklığı içeren sitemler.

NEYMİŞ EFENDİM?

Neymiş efendim, yığılma çok olmuş, eleme yapmak içinmiş. Bilgiyi ölçme sınavı değil açıkçası, tamamen yarış.

Eğitimde kalitesizlik hat safha, sistem çökük ama profesör görülen öğrencilere soruların en kusursuzu sorulmuş. Hatta bir matematik eğitmeni, ben bile zorlandım diyordu, sınav değerlendirmesinde.

Halimiz hiç iyi değil. Hiç.

EĞİTİM REFORMU GEREKİYOR

Hem de acilen reform gerekiyor. Ancak içimiz dışımız kalemimizdeki mürekkebe kadar siyaset olmuş ki, göz boyamalara yönelik üstün çabalar bir bitmiyor ki, asıl sorunlara kafa yorulsun. Yok biz gibi ilim bilim severler kafa yoruyor, yoranlarda çok ama bizim yaptığımız bizden öteye gidemiyor. Güç meselesi.

Çocuklarımızın şevkini kırıyoruz. Elemeye odaklı bir sistem ile çocuklar gerçek bilginin, bilmenin ne olduğundan şüphe ediyorlar. Bilgi nedir ? Önce bunu ilgililer sorgulamalı.

Bir çok genç yurtdışında okuma ve yaşama hayali kuruyorlar. Yeterince yaşadıkları motivasyon kırıklığı onları bizden uzaklaştırıyor.

Konuya dair, Semiha_sezer@hotmail.com adresinden iletişim kurabilirsiniz.

Bu yazı toplam 51 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar