SRT Yayın Akışı - 20.10.2021
Son Dakika

BİR AYETİ KERİME VE YORUMU10 Eylül 2021 - 01:31, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz Dostlarım

Bu dünyaya geldik. Burada kalmak için değil, gitmek için geldik. Mevlana Celalettin Rahmetullahi aleyhi diyor ki; ‘’Ana rahminden geldik dünya denilen pazara, kefen alıp gireceğiz o mezara.’’ Ne kadar kalacağız burada. Bize malum değil. Zaten ne kadar kalacağımız hiçte önemli değil. Nasıl gideceğimiz önemli. Peygamber efendimiz (S.A.V.) ‘’Nasıl yaşıyorsanız öyle gideceksiniz öyle öleceksiniz.’’ Buyuruyor.

Rabbimiz Kuranı kerimde: ‘’ Hangimiz amelin en güzelini yapacak diye imtihan etmek için hayatı ve ölümü yaratan Rabbimizdir.’’ (Mülk 2)

Aziz dostlarım

Ölümün çeşitli sebepleri vardır. Yanarak, boğularak, yorganda, urganda, hastalıkta, sıhhatli, gökte, yerde, denizde ölüm gelecektir.

Son günlerde yüreklerimizi yakan patlamalarla şehit olarak ölen sivil asker ve emniyet görevlilerimiz var. Elbette ciğerimiz yanıyor. Dış görünüm böyle. Fakat

İşin manevi yönü asla göründüğü gibi değil. Sizleri uyarıyorum. Böyle bir olay duyduğumuz zaman şu sözleri asla söylemeyelim: Yazık oldu. Böyle ölmemeliydi. Böyle sözler Allah’ımızın takdirine karşıdır. Hemen kuranımıza ve Peygamberimizin sözlerine müracaat edeceğiz. Şimdi aşağıdaki ayeti kerimeyi çok iyi okuyalım. 

‘’ şüphesiz ki Allah C.C. Tevrat’ta, İncil’de ve Kuranı kerimde vadettiği bir hak olarak karşılığında kendilerine CENNET verilmek üzere müminlerden canlarını ve mallarını satın almıştır. Onlar Allah yolunda öldürürler ve öldürülürler. Allah’dan C.C.  daha fazla vadini (sözünü)yerine getiren kim? O halde yaptığınız alım satımdan sevinin. İşte bu selamete giden büyük bir kurtuluştur.’’ Tevbe 111

Manayı dikkatle inceleyelim. Rabbimiz diyor ki; Sen hakkı ayakta tutmak ezanı susturmamak, bayrağı yere indirmemek, vatanı düşmana teslim etmemek için canını ortaya koy bana canını sat. Bende canını cenneti sana vererek satın alayım.

Gördünüz mü İstanbul’da 44 tane, Kayseri’de13 tane, Bedirde, Uhud’ta, Hendek’te, Mute’de, Malazgirt’te, İstanbul’un fethinde, Çanakkale’de, Sakarya’da, Kıbrıs’ta, Gazze’de, Musul’da, Halep’te,  Arakan’da, velhasıl dünyanın her yerinde Hak yolda ilahi kelimetullah aşkına canını hiç düşünmeden Allah’a teslim eden veren her ölen ŞEHİTTİR ve her şehit canı karşılığında Allah’dan C.C.  CENNETİ satın alarak ahirete irtihal etmiştir. Şimdi böyle bir ölümle Allah’a gidene üzülelim mi? Sevinelim mi? Üzülelim ama aynı zamanda sevinelim.

Çünkü insan dünyaya geldiği günden kıyamet kopuncaya kadar HAK’la BATIL mücadelesi devam edecektir. Habille, Kabil arasında ilk hak ve batıl mücadelesi başladı. Hak tarafında olan habil cenneti satın alarak, Kabil cehennemlik olarak Ahirete gitti.

Peygamber Efendimiz (SAV); Allah’ın Mümin kulları ölmeden evvel cennetteki yerini görmeden Allah (cc) canlarını almaz.

Batıla hizmet edenlerinde canı cehennemdeki yerlerini görmeden çıkmaz. Buyuruyor.

Zaten ŞEHİT, şehadet, kelimeleri bir işin aslını gören anlamına gelir. En baştan en sona kadar şehadet şerbetini içen bütün şehitlerimiz CENNETTE’dir.

Rabbimiz cümlesine rahmet eylesin. Amin.

Bu yazı toplam 92 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar