SRT Yayın Akışı - 28.01.2022

Son Dakika

BİR DAYANIŞMA ÖRNEĞİ OLARAK AŞEVİ13 Ocak 2022 - 00:18, Perşembe


Abdullah KAHYA

Dayanışmanın, ortaya birlikte yararlı bir iş çıkartabilmenin güzel örnekleri ile karşılaştıkça insan daha bir mutlu huzurlu oluyor ve geleceğe daha bir güvenle bakabiliyor.

Bilhassa maddi imkânlar açısından toplumun farklı kesimlerinde yaşanan ciddi sorunlar var. Son dönemde yaşanan Covid salgını ile birlikte yaşanan ekonomik daralmalar toplumun tüm kesimlerini farklı şekil ve oranlarda etkiliyor.

Bazı kesimlerde hafif ve yüzeysel olarak yaşanan/atlatılan bu pandemi dönemi bazı kesimler açısından ise daha sarsıcı ve yıkıcı etkiler bıraktı.

Elbette burada en temel olanı da karnını doyurabilme imkânına dahi erişemeyecek durumda olanlardır ve belki de en acil tarafından bu işe/soruna el atılmalıdır diye düşünürken ajanslara düşen bir haberle sevindim. 

İdaresi altında bulunan şehrin az önce vurguladığımız toplum kesimlerine el uzatarak onların karınlarına sıcak yemek girmesine ön ayak olan bu çabayı ayakta alkışlıyorum.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Aşevi’nin ortaya koyduğu örneklik gerçekten çok önemli. Hizmete başlayan Aşevi ile birlikte şehrimizin kılcal damarlarına kadar işleyen bir dayanışma ve belediyecilik anlayışı da hakim olmaya başlamış olacak.

Hijyenik şartların tümüyle sağlandığı aşevi ile ihtiyaç sahibi vatandaşların yanı sıra yaşlı,engelli ve kimsesizlere de ulaşmaya çalışacaklarını söyleyen Başkan Yüce şunları kaydediyor bununla ilgili olarak:

“Hazırlanan yemekleri ekiplerimiz vasıtasıyla hanelere ulaştırıyoruz. Ayrıca aşevi bünyesinde oluşturduğumuz alanda da hemşehrilerimiz günün belirli saatlerinde sıcak yemeğe ulaşılabilecek. Sosyal belediyecilik anlayışımızın en özel adımlarından biri olan aşevinin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Hz. Peygamberimizin ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ hadisi sorumluluklarımızı artırıyor. İnşallah Sakarya’da dayanışma ve paylaşma kültürünü yaygınlaştıracak, iyilik ve güzelliklerle vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Yılın her günü aşevimiz marifetiyle hanelere, gönüllerle ulaşacağız. Rabbim bereketli eylesin”

Ünlü İrlandalı düşünür dramatist ve yirminci yüzyılın en önemli tiyatro yazarlarından Bernard Shaw şöyle söylüyor:

İnsanlığın sorunlarının üst üste yığılarak adeta çözülemez hale geldiği günümüzde Hazreti Muhammed’e her zamankinden çok daha fazla muhtacız. Eğer O aramızda olsaydı bütün bu sorunları bir fincan kahve içimi rahatlığı içerisinde çözerdi.

Yaşadığı döneme ait tüm sorunlara kalıcı ve sahici yani rasyonel bir şekilde yaklaşarak çözümler üreten Hazreti Muhammed’i geri getirme ya da O’nun geri gelme ihtimali yok tabi ki.

Fakat O’nu örnek olarak, ilham aldığı ve O’nu yönlendiren vahye tabi olarak, günümüzün sorunları ile baş edebilme imkânımız var.

Peki ne yapılmalı diye sorulduğunda ilk defa yapılması gereken kanımızca bir öncelikler sıralaması yaparak sorunların kaynağına inerek ve o sorunları doğurucu tüm etkenleri birer birer ortadan kaldırmaya çalışmak olmalıdır.

Bu anlamda toplumun her ferdinin ve bilhassa karnını doyurabilmekte sıkıntı yaşayan kesimlerin bu sıkıntılarını ortadan aldırmaya dönük tüm diğer hamleler gibi şehrimizde hizmet vermeye başlayan aşevi de anlamlı çabalardan birisidir.

Sosyal dayanışmayı artırmaya yönelik bu tür hizmetlerin devamının geleceğinden hiç kuşkunuz olmasın.

Selametle kalın.

Bu yazı toplam 116 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar