SRT Yayın Akışı - 27.01.2021
Son Dakika

BİR TESPİT30 Kasım 2020 - 03:10, Pazartesi


Semiha Özgür SEZER

Geçtiğimiz günlerde Kadına şiddetle Mücadele gününü konuştuk . Bundan yola çıkarak şiddet haberlerinin hiç bitmediği gündemimiz bizi düşündürüyor. Size şunu iddia edebilirim ki, şiddet öğrenilmiş bir davranıştır. Bu savı size bir deney ile açıklayacağım.

Ayna Nöronlar

1990'larda Parma Üniversite’nden iki İtalyan bilim adamı; düşünce okuma konusunda maymunlar üzerinde yaptıkları deneyler sırasında, yeni bir tip nöron keşfettiler.

Bu bilim adamları, maymunların beynine elektrik voltajlarını kaydeden elektrotlar yerleştirdiler. Daha sonra maymunlara muz verdiler.

Bilim adamları, maymunların muzları yeme esnasında beyinlerinin bazı bölgelerinde elektriklenmeler ve voltaj artışları gözlediler.

Bu arada bir bilim adamı, maymunun karşısında iştahla muz yemeye başlayınca, maymun muz yemediği halde, sanki muz yiyormuş gibi beyninden yüksek voltajlarla cevap vermeye başladı. Bir başkası aynı işi yaparken, kendi beynimizde aynı merkeze ait benzer bir grup nöronda elektrik faaliyetleri artıyordu.

Biyolojik bir kaynak dışında, bazı duygular tespit edemediğimiz bir yolla maymunları, insanları ve kuşları karşısındakini taklit etmeye zorluyordu. Neticede "ayna nöron" adı verilen bazı beyin hücreleri de aktif hale geçiyordu.

Bu nöronlar, belli işleri yaparken aktif hale geliyorlardı, tesadüfen fark edilen diğer özellikleri ise bir başkası aynı işi yaparken de, siz o işi yapmadığınız halde aktif hale geçmeleriydi.

Bu nöronlar primatları, insanları ve kuşları karşısındakini taklit etmeye zorluyordu!

GÜNDEM

Akşama kadar TV deki programlara, gündemden düşmeyen tüm detayları ile anlatılan cinayetleri, şiddet vakalarını düşünün ve onu izleyenleri. Yapan siz değilsiniz ama beyindeki  Ayna nöron,  siz yapmışsınız aktivasyonuna giriyor . Hep dediğimiz ‘normalleştirmenin de’ böyle oluştuğunu düşünüyorum. Gündemde sürekli gösterilmesinin toplum için ciddi bir sorun ve şiddete yönlendirme anlamında olumsuz tetikleyicisi olduğu aşikâr.

Cinayet şekillerine bir bakın, öldürmeden öte parçalama, üzerine beton dökme, varile koyma, yakma, çöpe atma …. İçimizin aklımızın almadığı vahşetler. İnsana bu denli cesareti veren sadece kendi psikopatoloji durumu değil, onu cesaretlendiren, normalleştiren haberler, yayınlar.

Şunu da dipnot olarak ekleyeyim;

Ailesinde, sosyal çevresinde problemini şiddetle çözmeye çalışanların kendileri de problem çözme becerisi olarak bu davranışı gösteriyor.

Bu yazı toplam 1560 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar