SRT Yayın Akışı - 07.08.2020
Son Dakika

BİZLER VE YENİ NESİL25 Temmuz 2019 - 08:31, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Bu günkü yaşantımızda bizler ve yeni nesillerimiz arasında korkunç bir eksi vardır. Eski nesil uyumlu her şeyde saygılı şimdi nesil o zaman saygı kuralları

Çerçevesindeki, büyüklerin yanında sigara içki içmemek, kapıdan çıkarken palto tutmak, ebeveynlerle ve büyüklerle otururken bacak bacak üstüne atmak veya uzanıp yatmak, büyüklerin arkasından gitmek, büyüklere her şeyde öncelik vermek vs. vs. vs. şimdi gençlik için önemli olmayıp bunlardan saygı mı olur diye birde itirazları var. Bunları yapacaksın ve bunlardan saygı olmaz diyeceksin öylemi? Peki saygı nasıl olur. Bu bağlamda biz eski nesil büyüklere yeni nesil  evlatlarımız soruyor?
  

   -siz daha önce nasıl yaşadınız? Teknoloji yok,İnternet yok,Bilgisayar yok,TV de bir şey yok,Klima yok,Cep telefonu yok”...
Bizde cevap veriyoruz;
       - "Çok güzel yaşadık sizin neslin bugün yaşadığı gibi değil, aslını yaşadık"
       - Biz, 1950-1980 arasında doğan insanlar Tanrının sevgili kullarıyız...çünkü biz; 
Okuldan sonra akşama kadar sokakta oynardık. Sokaklar güvenliydi. Hiç televizyon izlemezdik.

        - Okullar yarım gündü ve herkes devlet okuluna giderdi.Şimdiki gibi ödevlere boğulmazdık .Oyun için bolca vaktimiz olurdu. İnternet arkadaşlarıyla değil gerçek arkadaşlarla oynardık..
         -Susadığımız zaman, şişelenmiş su değil, musluk suyu içerdik. Aynı bardağı dört arkadaşla paylaştığımız halde hastalanmazdık.

        - Hergün çok pilav -makarna vs. yediğimiz halde hiçbir zaman kilo almadık.Meyveyi de ağaçtan yerdik

          - Annemiz ve babamız bizi sağlıklı tutmak için hiçbir zaman ek gıda takviyeleri, vitaminler vermezlerdi.Zaten pek hasta da olmazdık.

         - Kendi oyuncaklarımızı kendimiz yapar ve onlarla oynardık.Çünkü çok fazla oyuncağımız yoktu ama gazoz kapağı ve çakıl taşlarıyla oynamak şimdiki pahalı teknolojik oyuncaklarla oynamaktan daha zevkliydi.Kıymet bilmeyi de böyle öğrendik. 

       - Ailemiz zengin değildi. Bize mal mülk değil, sevgi verdiler.
       -  Cep telefonlarımız, DVD'lerimiz, oyun istasyonumuz, XBox'ımız, video oyunlarımız, kişisel bilgisayarlarımız, internet sohbetimiz olmadı - ama bizim" gerçek "arkadaşlarımız vardı.

       - Arkadaşımızın evini davet olmadan istediğimizde ziyaret eder ve onlarla birlikte eğlenerek yemek yerdik.

       - Sizin dünyanızdan çok farklı olarak bütün akrabalarla iç içe yaşar, aramızda sıkı bağlar olurdu.
       -  çektiğimiz fotoğraflar siyah beyazdı ama renkli anılarla dolu idi.

       - Biz kendine has, anlayışlı bir nesiliz, çünkü biz ebeveynlerinin söylediğini dinleyen son nesiliz. 
     - Ayrıca, çocuklarını dinleyen ve dikkate alan ilk nesiliz.Ve sizler yaşındayken asla var olmayan bir teknolojiyi nasıl kullanacağınız konusunda size yardımcı olabilecek kadar zeki olan da biziz 

       Biz sınırlı sayıda üretildik... Bu yüzden; Bizden keyf alın,Bizden öğrenin,Hazine biziz,Dünyadan yok olmadan önce .Her şeyi ve herkesi sevin diye yazılan bu alıntı ile yazıma son veririyorum. Allah örf ve adetlerimizi tam manası ile yaşatacak bir neslin devamı temennilerimle efendim. ..Saygılarımla

***CUMA GECEMİZ VE YARINKİ CUMA BAYRAMIMIZ KUT VE MUT OLSUN İNŞALLAH AMİN.***

Bu yazı toplam 1199 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar