SRT Yayın Akışı - 02.12.2020
Son Dakika

BOŞANMA22 Ekim 2020 - 14:17, Perşembe


Semiha Özgür SEZER

"Ben artık annem ve M.A. ile birlikte yaşamak istemiyorum. Çünkü onlar hep kendilerini düşünüyorlar ve beni hiçbir zaman umursamıyorlar. Ben onların yanında bana mecburiyetten bakıyorlarmış gibi hissediyorum. Çünkü onların bana karşı yaptıkları her şey yapmacık. Ben artık doğruyu ve yanlışı ayırt edebiliyorum. Ben büyüyorum ve benim hayatımda sevginin, ilginin, mutluluğun, önemsenmenin, eğitimin ileride iyi ve doğru bir insan olabilmem için ne kadar önemli olduğunu anlayabiliyorum. Bu yüzden ben bundan sonraki hayatımı babam ve halalarımla birlikte yaşamak istiyorum. Bunun herkes için en doğru ve en güzel karar olduğuna inanıyorum. Özellikle de benim için. Babam bana asla yalan söylemez. Benim sağlığımı, mutluluğumu ve ihtiyaçlarımı kendinden çok düşünür. Saçlarımı her seferinde farklı örer (internetten bakıp öğreniyor.) Çeşit çeşit yemekler yapar, bana da öğretir (ye ye doyamazsınız.)Dişlerimi fırçalamama, ilaçlarıma, yiyeceklerime çok dikkat eder. Hiç bıkmadan her şeyi bana hatırlatır anlayacağım şekilde. Her akşam yürüyüşe çıkarız, ip atlarız sırf ben kilo vereyim diye. 6 ayda bir düzenli hastane kontrollerimi yaptırır. Babam sayesinde iyi bir kayakçı ve yüzücüyümdür. Babamla birlikte yolculuk yapmak, alışveriş yapmak, yürüyüş yapmak, kayak yapmak, dertleşmek, dolaşmak, yemek yapmak, yüzmek, oyun oynamak en sevdiğim şeylerdir. Babam benim ‘bodyguardım.”

Tekrar evlenen anne ve eski eşi arasında olan velayet davasındaki bu taleplere, danışmanlığımızda sıklıkla karşılaşıyoruz. Boşanma sürecinin sağlıklı yaşanmadığı ilişkilerde, maalesef ki kurban seçilen çocuklar oluyor. Eşler bu süreçteki evlilikte yaşadıkları sorunların sonrasında oluşan öfke, intikam duygularını çocuklarını kullanarak tatmin etmeye çalışıyorlar.

Duygu sömürüsü, karşı tarafı hedef gösterecek tutum ve düşünceleri empoze etme gibi olumsuzlukları çocuğuna yaşatırken, eşlerin ne kadar bencilleştiklerini anlatamam size.

Çocuk, bir tarafı cephe alırken, ebeveynine olan sevgisini bastırıp öfke ile yaklaşmakta ve aslında dolduruş ile hareket etmekte. Hatta daha ileri giderek boşanma sürecine dahil olup, eşyaların bölüşülmesinden, mahkeme kararlarına kadar her sürece müdahil olmaya kalkışıyor. Çocukluğunun bir tarafa konulup bunlara dolaylı dahil edilmesi, eşlerin öfke bürümüş, kendine ve duygusuna odaklanmış davranışlarının sonuçları.

Ama farkında değiller ki,  eşler arası bu çatışma, çocuğun ileride ailesine karşı kullanacağı büyük bir zafiyeti oluşturuyor. Eşler ayrıda olsa, çocuğa doğru sınırların, kuralların, sevginin, ilginin olduğu ortamı oluşturmalı ve tutarlı davranışları devam ettirmeliler.

Çocukların boyundan büyük yük almalarına, boşanmanın stresini zaten yaşarken birde çatışmaların yüklerini sırtlanmalarına sebep olmamalılar.

Çocukların boşanmaya yorumu, ‘‘anneme gittiğimde babamı, babama gittiğimde annemi özlüyorum’’ cümlesi oluyor. Çocuklar ebeveyninden vazgeçemez, ama elbette ki şartlar değiştikçe, birlikte daha rahat ettiği ve edemediği, tarafı seçmek durumunda kalabiliyor. Yeniden evlenen eşlerde, özellikle kız çocuklarının üvey baba ile ilişkisindeki uyumu yakalayabilmesi zaman alabiliyor. Öz baba ile ilişki bağları kuvvetli ise, yeni bir evliliğe uyum sağlamak yerine, babanın yanında olmayı tercih edebiliyor. Yahut öz baba ile ilişkisi kopuk olan çocuklarda, çatışmalar, olumsuz davranışlar, arkadaş çevresine bağlanma, ebeveynden uzaklaşma gibi yönelmeler ortaya çıkabiliyor.

O yüzden siz siz olun, bencilliği kenara bırakıp boşanma sürecine çocuğunuzu dahil etmeden, onda kaygı oluşturacak  sizden kopmasına neden olacak tutumlar sergilemeyin. Bugün karşı tarafa zafer ilan edersiniz, ama yarın çocuğunuzu kaybedersiniz.

Bu yazı toplam 760 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar