SRT Yayın Akışı - 20.02.2019

BÖYLE GİDERSE OLMAZ, OLAMAZ!!! 28 Haziran 2018 - 05:15, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Bir seçimi daha geride bıraktık. Sonuçlar vatanımız ve milletimiz için hayırlı olsun. Ancak gördüğümüz kadarıyla, milletin her dediği daima doğruyu işaret etmiyor. Çünkü millet gücün karşısında dik duramıyor. Onun için de beklentileri gerçekleşmiyor. 24 Haziran 2018 seçim sonuçları da bunu net olarak kanıtlıyor. Milleti horlayan, ötekileştirici politikalar üreten siyasette ivme kazanıyorsa, milletin manipülasyon sonucu uyutulduğu ortaya çıkar. Onun için milletin dediği her şey doğrudur söylemi askıda kalır. Bunun müsebbipleri ise milleti yönetmeye kalkışan ve beceriksizliği ortaya çıkan parti genel başkanlarıdır. Zira millet özelliklerinden uzaklaştırılmışsa, sorgulayan olma yerine güdülen durumuna getirilmişse, bir başka ifadeyle TV ekranlarında yapılan konuşmalar sonucu efsunlanmışsa, ortaya çıkacak tablo da bu olur.

 

                        Politikacılar hayal kurma özelliğine sahip oldukları için, beklentileri sonsuzdur. Ne var ki ömür kısadır. Onun için siyasi liderler, realize edilebilecek olanlara öncelik tanıyarak, böylece siyasette akılcı davranarak, milletin önünü açarak, şeytani düşüncelerden de uzaklaşarak, ancak hedefe ulaşabilir.Yoksa tahayyül edilenleri gerçekleştirmek, ortalıkta dolaşarak, tafra yaparak mümkün değildir. Politikacının, beklenen sonucu elde etmesi için objektif ve kucaklayıcı olması, dağıtıcı olmaması gerekir. Emek vermeden, sadece iddialarla sonuca varılması, eşyanın tabiatına aykırıdır.

 

                       Politikacı çok düşünüp, az konuşmalıdır. Yoksa bugün olduğu gibi, daima hüsrana uğraması mukadderdir. Diğer taraftan politikacının, çapına göre politika üretmesi gerekir. Altından kalkamayacağı vaatlerde bulunmaması, işin aslını teşkil eder. Zira gerçekleşmesi mümkün görülmeyen işlerle meşgul olmak, zaman kaybetmekten ve sadece makamları işgal etmekten öte bir anlam taşımaz. Maalesef bu seçimler gösterdi ki, muhalefetteki partiler yerlerde sürünüyor. Ancak politikada başarı dirayet ister, birikim ister, siyasi basamakları aşabilmek için sabır ister. Muhalefet liderleri hedeflerine uçarak ulaşmak istediler ama kanatlarının buna müsait olmadığı görülmüştür. Onun için politikada yeniden inşa, temele sağlam taşların konulmasıyla sağlanabilir. Bu tarz hareket, aklın gereğidir.

 

                     Gördüğümüz kadarıyla bu seçimde muhalefet liderleri akıllarını değil, ihtiraslarını konuşturdukları için başarıya ulaşamamışlar ve milletin önünde mahcup olmuşlardır. Siyasette dayanılan ağaçların çoğu zaman çürük çıktığını, bu seçimler bir kere daha göstermiştir.        Politikacı hiçbir zaman vesayet altına girmemeli, şahsiyetini gölgelendirmemelidir. Onun için her zaman ciddiyetini korumalı, başkalarına el, avuç açmaktan uzak durmalıdır. İttifaklar içinde eriyip, gitmemelidir. Yoksa güvenilen dağlara kar yağar veya vaha yerine sahraya düşer. Yönünü kaybeder, kurda, kuşa yem olur. Hüsrana uğrar. Onun için parti başkanlığı yapanlar, temkinli olmalı, sözünde de emin olmalıdır. Günümüz siyasetçilerinin durumu, bu açıdan yürekler acısıdır. Buna rağmen başarısız olanların peşinden de koşmak, ayrı bir vahamettir.

 

                    Politikada başarıya ulaşabilmek için, disiplin de önem taşır ama bu disiplin reel olmalı, akla uygun düşmeli, başın her dediğine evet anlamına gelmemelidir. Zira her aklın problemleri çözme metotları farklı olabilir. Buna dikkat edilmez ise taban maalesef hüsrana uğrar.   Partilerimiz bir nevi emir-komuta esaslarına göre yönetilmektedir. Bu hal, hem antidemokratik bir durumdur, hem de politikacıyı güdülen bir insan durumuna sokar ki, bu da insan haysiyeti ile kabil-i izah değildir. Partililer hürriyetlerini teslimden uzak durmalı, partisini başarıya ulaştıramayanları sorgulayıcı olmalıdır. Bunu beceremeyen partililerden fayda gelmez, bu nevi partililerde maalesef şahsiyet erimesi olur, dik duramaz, hak sözü ifade edemez, yalakalığa mahkûm olur.

 

                   Bugün elde edilen sonuçlara bakıldığında, bu muhalefetin ömrü uzun olsun. Böyle olunca da AKP daha uzun yıllar iktidardadır. Muhalefet beceriksiz liderlerin ardında gitmenin hazzı! içinde bu acı sonuçları yaşamaktadır. Bundan böyle siyasette yeni açılımların olması elzemdir. Yeni siyasette de sorgulayıcı olmak asıl olmalıdır. Sorgulamadan insanların peşine takılmak, akıl işi değil, teslimiyetçiliktir. Bunun politikada yeri olmamalıdır.  Cuma geceniz ve yarınki CUMA bayramımız kut ve mut olsun inşallah. Amiiin…Saygılarımla …           

                                  

Bu yazı toplam 533 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız