SRT Yayın Akışı - 22.02.2020
Son Dakika

BOZULAN TOPLUM VE ÖNLEMİ20 Ağustos 2019 - 09:44, Salı


İbrahim KALKAN

Türkiye’mizin son yıllarında merhamet, saygı, sevgi, doğruluk, dürüstlük, kardeşlik, yardımseverlik belirtileri azalıyor. Toplumda bireyselleşme her geçen gün artıyor. Etrafımıza dikkatlice baktığımız zaman kardeşlerin birbirinin hakkını gözetmediği ve hatta ana baba hakkının dahi gözetilmediğini görüyoruz. Ne oldu da merhamet, sevgi, saygı, diğerkamlık ile anılan güzide toplumumuz bireyselleşerek sadece kendini düşünür oldu.

 

            Televizyon, internet midir bizleri bu hale getiren, iş hayatı mıdır yoksa eğitim mi? Aslında sadece birinin etkisi değil. Televizyon ve internet Avrupa’nın sadece olumlu yönünü değil yıkıcı etkisini de evimizin ta içine kadar sokuyor, bizi değerlerimizden uzaklaştırıyor. Sanki filmler, diziler, magazin programları ve hatta reklamlar dahi sen en kıymetlisin, en kıymetli varlığın yine sensin, senden daha değerli hiç kimse, hiçbir şey olamaz. Sadece kendini ve faydanı düşün diye sesleniyor. Akşam boyu bu propagandaya maruz kalan birey ertesi gün işyerinin yoğun rekabet ortamında buluyor kendisini. Akşam boyu aynı propagandaya maruz kalan tüm iş arkadaşları en başarılı çalışan olmak için diğerlerini egale etmeye çalışıyor. Bireylerin eğitim hayatları boyunca kendilerini yetiştirmek ve iş sahibi olabilmek için sürekli birileriyle rekabet ettiğini hesaba katarsak herhalde 21. yüzyılda yaşayan hiçbir birey yukarıda saydığım güzel ve kıymetli hasletleri maalesef özümseyemeyecektir. Ancak bireyselleşen ve yalnız kendini önemseyen toplum ayakta duramaz. Çünkü bir millette birlik ve beraberlik duygusu ortadan kalktığı zaman ortada millet diye bir şeyin varlığı sorgulanır hale gelir. Bu yüzden bu sorunun yıkıcı etkilerini ortadan kaldırmak için ne yapmalıyız bunlar düşünmeli ve faaliyete geçirmeliyiz.

            Bu konuda hepimizin üzerine alabileceği ve alması zorunlu olan yükümlülükler mevcut: Bireyler olarak çevremizdeki insanların hakkını gözetmek, onların sorunlarıyla ilgilenmek, yaşlıların ve kimsesiz çocukların bulunduğu vakıflara düzenli ziyarette bulunmak, akraba ziyaretlerini gerçekleştirmek, ana-baba ve kardeş hakkına riayet etmek, iş arkadaşlarıyla ilgili tutumlarımıza daha özenli olmak yapabileceklerimizden sadece birkaçı. Devletin yapması gerekenler ise daha elzem: Mesela aile ve sosyal politikalar bakanlığı, medya ve yapımcı firmaların yetkilileri bir araya gelerek televizyon programlarının aile ve toplum yapısını bozan kültürümüzü dejenere eden film, dizi ve programların aile kurumunu destekleyen, toplum bilincini aşılayan, milli duygu ve düşünceleri destekleyen,  iyi insan olmak nedir konusunu işleyen programlara evrilmesi için neler yapılması gerektiğini incelemeli, karar almalı ve uygulamalıdır.

            Unutulmamalıdır ki hepimiz bozulan toplumun bir parçasıyız, bu toplumun içinde yaşıyoruz yani bu sorundan ve ortaya çıkacak diğer sorunlardan hiç birimiz bağımsız değiliz. Ortada bir sorun varsa hepimiz bu sorunun faili ya da en azından ortağı ve aynı zamanda mağduruyuz. Biz kendimiz düzeltirsek daha güzel, huzurlu, mutlu bir Türkiye bizi bekliyor olacak.

Bu yazı toplam 1049 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar