SRT Yayın Akışı - 31.07.2021
Son Dakika

BU HAFTA BÖYLE 19 Kasım 2020 - 02:24, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

İnsanlar doğar büyür ve ölürler. Bu zaman zarfında cereyan eden bir çok olayların tezahüründen ya üzülünür yada sevinilir. Genelde üzüntüler fazla olmaktadır. Toplu yerlerde ne insanlar vardır gülerler ama içten ağlarlar. Ve ne insanlar vardırki neden neden diye hep ahlanıp vahlanırlar. Bu girişimin ardından banada gelen aşağıdaki yazıyı bu hafta köşe yazımda sizlerle paylaşmak istedim. Öyle özlemler olmuştur ki ama bir türlü tecelli etmemiştir. Ha bu gün ha yarın diyerek bekleyip bir ömür geçer. 

 

                 ‘’Babamla hiçbir zaman bir koltukta oturmadım ve evliliğimden sonra da onu çoktan terk etmiştim ..."Yıllar önce, evlendikten sonra babamı bir ziyaretim sırasında, sıcak ve nemli bir günde bir kanepede oturuyor ve soğuk meyve suyumu yudumluyordum. Yetişkin hayatından, evlilikten, sorumluluklardan ve yükümlülüklerden bahsederken, babam bardağındaki buz küplerini düşünceli bir şekilde karıştırdı ve bana net ve ağırbaşlı bir bakış attı. 

 

         *"Arkadaşlarını asla unutma"* diye önerdi, "onlar yaşlandıkça daha da önem kazanacaklar." “Aileni ve sahip olduğun çocukları ne kadar sevdiğine bakmaksızın, her zaman arkadaşlara ihtiyacın olacak. Onlarla zaman zaman dışarı çıkmayı, onlarla aktiviteler yapmayı, onları aramayı unutma… " 

 

           "Ne garip bir tavsiye!" diye düşündüm. "Evliler dünyasına yeni girdim, yetişkin biriyim ve kesinlikle karım ve başlayacağımız aile hayatımız, hayatıma anlam katmak için gereken tek şey olacak."           Yine de ona itaat ettim; arkadaşlarımla iletişimde kaldım ve her yıl sayılarını arttırdım. Yıllar sonra, babamın neyi anlatmaya çalıştığının farkına vardım! 

 

           Zaman ve doğa, bir insanın üzerinde tasarımlarını ve gizemlerini yürüttüğü kadar, arkadaşlar da onun hayatının vazgeçilmezleridir. 

50 yıllık ömrümden sonra, öğrendiklerim şunlar: 

 

Zaman geçer.Hayat devam eder. Mesafeler artar. Çocuklar büyürler ve bağımsız olurlar ve ebeveynlerin kalbi kırılsa da, genellikle onlardan ayrılırlar. İşler gelir ve gider.Hayaller, arzular, ilgi alanları, seks ... zayıflar.İnsanlar yapmaması gereken şeyi yapar.Ebeveynler ölür.Meslektaşlar yapılan iyilikleri unutur.Rekabetler biter. 

 

              Ancak, *ne kadar uzak olurlarsa olsunlar gerçek arkadaşlar her zaman oradadır.*Bir arkadaş hiçbir zaman bir ihtiyacın karşılanmasından daha uzak değildir; yardım etmek için elini uzatır, kollarını açar veya yaşamınız için iyi dileklerle sizi bekler.HAYAT denen bu maceraya başladığımızda, önümüzde bizleri bekleyen şaşırtıcı mutlulukları ve üzüntüleri bilmiyorduk. Birbirimize ne kadar ihtiyacımız olacağını  bilmiyorduk.*Ailenizi sevin, çocuklarınıza iyi bakın, ama bir grup iyi arkadaş edinin.*Saygılarımla 

**MASKE ZORUNLU MESAFE HİJYEN KURALLARINA RİAYET EDELİM.DURUM VAHİM DEĞİL ÇOK VAHİM** 

 

Bu yazı toplam 1506 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar