SRT Yayın Akışı - 09.08.2020
Son Dakika

BU KAÇINCI?6 Temmuz 2020 - 01:23, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Hayat devam ederken ülkemizde ve ilimizde  yaşam şartlarının ne kadar zorlaştığının farkında mıyız bilemiyorum.

    İnsanlar yaşam mücadelesi içerisinde çoluk çocuğuna zaman ayırmayı ve çocuklarının geleceklerini planlamayı bırakıp karınlarını doyurmak için çalışmaktan başka bir şey yapamıyorlar.

    Tabi bu durum herkes için geçerli değil. Asgari ücretle aile geçindirmeye çalışan  vatandaşımızdan bahsediyorum.

     Zaman zaman bazı sivil toplum kuruluşları Ülkemizde 4 kişilik bir aile için açlık sınırını ve fakirlik sınırını açıklıyor.

   Bazen  herkes doğrunun yarısını söylüyor. O yüzden de gerçeğin bütün resmi ortaya çıkıncaya kadar birbirimizi suçlamaya devam ediyoruz.

   İnsan olarak en önemli görevlerimizden biri; doğru bilgileri doğru kişi veya yerlerden elde etmek, elde ettiğimiz bilgilerin doğruluğunu teyit ettikten sonra da aynen aktarmaktır.

 Cuma günü Hendek'teki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda  bilinmeyen bir nedenle patlama oldu. Enkaza dönen fabrikada yangın çıktı. 6 işçi  hayatını kaybetti, 1 işçi aranıyor, 114'ü de yaralandı.

    Fabrikanın sahibi  Yaşar Coşkun, 2009, 2011 ve 2014’te patlamanın meydana geldiği fabrikanın Avrupa’nın en büyük ve en güvenli havai fişek fabrikası olduğunu ifade etmişti.

    Çoşkun,  denetimleri sürekli yapılan bir fabrika olduklarını da iddia etmişti.

 Madem bu kadar denetimden geçiyorsa bu patlama neden oluyor?

    Bu tür fabrikalarda risk her zaman vardır. Önemli olan en üst düzeyde, tedbirler alınmaktır.

Bu tür üretim yerlerinde güvenlik tedbirlerinin ciddi bir şekilde alınması gerekiyor.

Havai fişek fabrikasındaki patlamada hayatını kaybeden dört işçiden biriydi Havva Çelik. Dokuz yıldır çalıştığı fabrikada daha önce gerçekleşen patlamalardan yara almadan kurtulmuştu. Atlattığı tehlikelere rağmen iki çocuğu ve ailesi için çalışmaya devam ediyordu. Ancak bu sefer olmadı.

Genç yaşında  iki çocuğunu  bırakarak çekip gitti.

   Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında patlamanın yaşandığı fabrikanın sorumlu müdürü ve 2 ustabaşı gözaltına alındı. Soruşturma devam ediyor.

 Umarım sorumlular  cezasız kalmaz.

Bu yazı toplam 1317 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar