SRT Yayın Akışı - 02.06.2020
Son Dakika

BU NASIL SEÇİM11 Mart 2019 - 11:45, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Yerel seçimlere sayılı günler kala siyaset iyice kızıştı.  Kürsüye çıkıp  birlik beraberlik konuşmaları oldukça güzel, Ama  ayrıştırıcı ve  hakaret dili iyice arttı. Toplum gerilmeye devam ediyor. İnsanlar artık bir birlerini  gırtlaklayacak duruma geldi. Kimine göre beka sorunu  var. Neyin bekası bunu anlamış değilim. Bence beka genel başkanların koltuk  sevdası.

       

     Artık bunun dışına çıkılıp,realite konuşulmalı.Masaya yatırılacak ne varsa onun üzerine kafa yormalı. Ezber bozmalı. Hala AKP  Büyükşehir   Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce’nin  projelerini  göremedik.

         Ezber bozan konuşmacılar  da var. Örneğin  Millet İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan   Adayı Cihan Kolip  CHP Serdivan  Belediye Başkan Adayı Zafer Kazan, BBP Hendek  Belediye  Başkan Adayı  Turgutbabaoğlu  ve  AKP Adapazarı  Belediye Başkan Adayı  Mutlu Işıksu. Bu  dört  aday da   Sakarya  Serdivan, Hendek   ve  Adapazarı  için  yapılması planlanan projelerden bahsetti.İşte bu ..Projelere akıl yürütmeli ,bu yolda yorulmalı.Bu yolda yorulacak kişilerin teşkilatta olmasını temenni ediyoruz millet olarak. Sırtı pek ,ensesi kalın olmanın kriter sayılmadığı bir döneme girilecek diye umut ediyoruz.

 

     Sizce de siyaset pasta gibi görülmüyor mu? Entrikalı, stratejik kokulu, kiminin arkadan  parmak daldırdığı,kiminin büyük payı,kiminin köşesinden aldığı. Kiminin de kapı dışı bırakıldığı. Paylaşanlar,pastayı yiyenler,yemek isteyenler .

Bu düşüncelilere hakimiyet verildiği sürece   hizmet nasıl gerçekleşebilir.

 

Yüzleşme yapalım,egoları bırakalım,kendimize dönüp bakalım

Şişirme konuşmaların ötesinde partinin eksilerinin artılarının genel değerlendirilmesi,kaynaşmanın devam ettirilmesi ,iş konulmak için yapılıyor.

Kürsüye çıkıp,birlik beraberlik,vatan millet mesajlarının ötesine geçelim ne olur? Nerdeyiz,nereye gidiyoruz bunları konuşalım.Birlik beraberlik konuşulurken de,bizim ayağımıza bağ olanların neden niçin olduklarını ve bize nasıl zarar verdiklerini konuşabiliriz tabiî ki.

 

Sıradan bir vatandaş olarak ,siyasetin egolara hizmet eden ,çıkarcılara araç edilmemesini istiyorum. Bizi temsil edecek insanların,arkasındakileri unutup ,biraz daha ,biraz daha yükseleyim hedefleriyle zamanımızı ve devletin konumunu kullanmasını istemiyorum.

Veren el olmasını ,torpillerin dönmediği,hakkın yiğide verildiği bir yönetim istiyorum.

Dürüstlük,mütevazilik,alçak gönüllülük, gönlü zenginlik…yani gönüle dair ne varsa öyle gönüllü olsun istiyorum.

 

----------------------------

 

HAFIZAYI GÜÇLENDİRMEK

Çağımızın vebası, bir çuval doluluğunda beyine sahip olmak.Rahat kafaya sahip olamamak,omuzlarımızda ki  ağırlık,hayattan zevk almama gibi sıkıntılar  ile bize külfet durumunda.Hafızamız ise o kadar yıpranıyor ki,kaça bölüneceğini bilemediğinden frekanslar tümden karmaşık oluyor.

  Peki hafızamızı nasıl korumalıyız?Öncelikle Hafızamızı engelleyen unsurları tanımak gerekir.

Beyine yeterli malzemenin sağlanmaması: Kullandığı oksijenin büyük bir kısmı ,beynimiz tarafından kullanılır.Beynimiz çok miktarda oksijen,glikoz,bazı enzimleri kullanır.Bu malzemeler yeterli olmadığında beyin fonksiyonlarını sağlıklı gerçekleştiremez.

      Beynin çalışma akışının bloke edilmesi;İnsan sürekli stres yaşadığında vücut gerilir.Gerginliğin devam etmesi halinde beyin ve vücut kısa sürede mevcut glikozu yakar,enerjisini tüketir.

      Beyin kapasitesinin eksik kullanılması:Son yapılan alıştırmalar beyin kapasitemizin çok az bir kısmını kullandığımız göstermektedir.Beynimizin sağ ve sol lobunu birlikte kullanmadığımızda kapasitesinin daha artacağı bildirilmektedir. Beynimizin daha çok mantık ve matematiksel düşünme biçiminin bulunduğu sol lobunu kullanıyoruz. Sanat,ritim renk gibi olguların bulunduğu sağ lobunu aktive etmemiz gerek.

Beyin kapasitesinin zayıflatılması: TV seyretmek,Kontrolsüz hayal kurmak,cinsel imgelere saplanmak.

      Sistemsiz düşünme alışkanlığı; Sistemli düşünen kişi bilgi parçaları arasındaki ilişkileri kurabilen ,bilginin nereye yerleştirileceğini bilen kişidir. Ezberlemek en tipik sistemsiz sistemsiz öğrenme biçimidir.

         Bütün bunlar gösteriyor ki güçlü bir hafızaya güçlü bir hafızaya sahip olabilmek ya da hafızazımızı güçlendirmek elimizde.Yapmamız gerekenler ise basitçe sıralarsak dengeli beslenmek,sağlıklı bir yaşam,stresi azaltmak,okumak,araştırmak,bulmaca çözmek,beynimizi yavaşlatan unsurlardan uzak olmak.

Bu yazı toplam 740 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar