SRT Yayın Akışı - 19.03.2019

Bu şehre bir ağabey gerek! 5 Mart 2019 - 09:47, Salı


Metin IŞIKER

Aday adaylığıydı, ittifaklardı, meclis üyeleriydi derken bir yerel seçim daha geldi çattı. Ay sonunda sandığa gidiyoruz. Sakaryalı Büyükşehir Belediyesi ve 16 ilçe belediye başkanı, meclis üyeleri ve muhtarlar içintercihini yapacak. Seçimlere kısa bir süre kalmasına rağmen diğer yandan, Sakarya’da ne doğru düzgün bir proje, ne içi dolu bir çalışma görebildik.  Sakarya’yı yönetmeye talip olanların, kullandığı süslü cümleler dışında kent için ne yapacaklarını ısrarla anlatmamalarına şahit oluyoruz. İttifak modelinden midir nedir bilmem, şehirde o beklenen seçim havası da bir türlü oluşamadı.

Seçim havası derken bayrak asma, bangır bangır araç dolaştırılmasını kast etmiyorum. O işler eskide kaldı ama adayların vatandaşa yansıtamadığı bir şeyler var. Tabi tüm bunlara rağmen en iyisini seçmen bilir ve eğrisi doğrusu sandıkta ortaya çıkacaktır. Proje olmaması, seçim havası yaratılamaması gibi etkenlerin gölgesinde, bende bu şehrin sorunları ne olacak diye düşünüyorum. Kentin sorunları için kim ne yapacak, kim kime gidecek, ne olacak?

Örneğin Sakarya’nın ortaya çıkan veya çözüm bekleyen sorununa, ilgisi olsun olmasın sahip çıkan kim var? Maalesef son yıllarda, şehirde ortaya çıkan bir sorunu benimseyerek potaya giren bir siyasetçi olmadı. Elbette milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız ve bürokratlarımız üzerine düşenleri yerine getiriyordur. Ben bugüne baktığım zaman bir isim dışında karamsar kalıyorum.

Bırakın Sakarya’da bir şey yapmayı, artık hak kaybına uğrayacak konular önümüze gelmesin yeter diyoruz. Şöyle bir düşünün; Adapazarı Garı’nda açılan kermes rezaletine esnaf isyan ederken, şehirden çıt çıkmadı.  Örneklesem yüzlerce konu bulurum. Sakarya’nın dağını, taşını, suyunu, havasını, insanını, esnafını, öğrencisini, çiftçisini, memurunu, seyyarını, dilencisini, kedisini, köpeğini artı bir çaba ile koruyacak birine ihtiyacımız var.

Ben bu şehrin bir ağabeye ihtiyacı olduğunu düşünenlerdenim. Gördüğü yanlışa gönlü razı olmayacak ve mücadele edecek. Kent kimliği hafızası üzerinde şöyle bir tarama yaptığım zaman en uygun isim şüphesiz Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar… AK Parti eski il başkanlığı görevinde bulunmuş ve Serdivan’ın son 10 yılına mühür vurmuş. Siyasi görüşünü bir tarafa bırakanların, gelişen ve büyüyen bir Serdivan görüşünde birleştiğine şahit oluyorum.

Serdivan’da planlı bir büyüme var. Ve bugün ne ararsanız Serdivan’da ve herkes Serdivan’da ikamet etmek istiyor. Ticaret ve sosyal hayatın merkezi konuma gelen Serdivan’da yaşanan gelişimi görmemek, inkar etmek için kör olmak gerekir. Sakarya’nın diğer illere oranla beklentilerin gerisinde kaldığını herkes kabul ederken, bugün kent genelinde hangi ilçe için hangi yorumu yapabiliyoruz ki…!

Siyasi tecrübesi ve kent kimliği hafızası nedeniyle bu şehrin en tecrübeli ismi Yusuf Alemdar’dır. Seçim dönemindeyiz, şimdi çok eleştiren olabilir. Siyasi görüşün bir tarafa bırakılarak şehrini seven insanların bu görüşüme hak vereceğini biliyorum. Alemdar’ın bilgi, birikim ve tecrübesi bu şehre ağabeylik yapabilecek düzeydedir.

Alemdar’ın lobisini de bu işe katarsak bence bu şehrin ağabeyi Yusuf Alemdar’dır.

 

**

İspiroğlu’nun tarzı

Yıllardır bir şekilde gündem olan, gündemde kalmayı başaran Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, bu seçim döneminin de en çok konuşulan ismi oldu. BBP’den aday olan İspiroğlu’nun son 10 yılını anlattığı bir görüntü izledim. Özetle MHP’den başkan olduğu dönemde AK Parti’nin kendisine hizmet yaptırmadığını, AK Parti’den belediye başkan olduğu dönemde  de parti içinde bulunan isimlerden kendisine engeller konulduğunu iddia ediyor. İspiroğlu aslında ben son 10 yılda hiçbir şey yapamadım diyor.

46 milyon liralık ihale başta olmak üzere hakkında soruşturma izni bulunan ve yargılama süreci devam eden İspiroğlu bu kez de, ‘Eğer seçilemezsem, beni seçimden sonra tutuklatacaklar’ diyormuş.Kahvede ve mahallelerde bunu anlattığı iddia ediliyor. İspiroğlu’na bir hatırlatma yapmak istedim. Burası Türkiye Cumhuriyeti… Eğer İspiroğlu, suçlu bulunursa Türk Yargısı zaten gereğini yapar. Bence İspiroğlu bu seçim döneminde kendine, mağduriyet söylemi üretmiş. Tutar mı? Bu seçim günü göreceğiz

Bu yazı toplam 451 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız