SRT Yayın Akışı - 21.04.2019

Bu şehrin düzeni, kuralı yok! 19 Şubat 2019 - 15:22, Salı


Metin IŞIKER

Adapazarı-Serdivan ve Erenler hattında şehir trafiğine bir bakın, kentin girişinden çıkışına, içinden dışına her tarafında kaos var. Şehrin girişlerinde yaşanan düzensizlik bir şekilde çözülüyor, ancak şehir içi tam bir felaket! Şehrin düzeni ve anayasası olmaması nedeniyle yaşanan karmaşa da her geçen gün büyüyor. Şehrin merkezinde özellikle yanlış parklanmalar nedeniyle yaşanan sıkıntılar trafiği felç ederken, nedense şehirde bu durum yeteri kadar denetlenmiyor.

 

Kent merkezinin ana caddeleri ve ara sokaklarında yaşanan trafik kaosu kendi haline bırakılmış gibi görünüyor. 2018 yılının son aylarında neredeyse her araç sürücüsüne cep telefonuyla konuşmak ve emniyet kemeri kullanmamak gibi suçlardan cezai işlem uygulandı. Sürücüler tebligatlarla şok oldu. Peki, Çark Caddesinde ortasında durup yolcu alan minibüs şoförünü gören yok mu?

 

Aynı hatta yüzlerce dolmuş, minibüs ve otobüs şoförünün, günde bir kere bu hatayı yaptığını düşünün sadece! Yaya kaldırımlarına park edilen araçlar, engelli yollarının kapatılması, çift sıra parklar, trafik ışıklarına park edilen araçlar ve niceleri. Trafikte zaten tahammül ve saygı diye bir şey yok. Kurallara da uyan olmadığı için hayatı zorlaştırıyoruz.

 

Şehirde trafik akışının hızlandırılması adına dönel kavşak sistemlerine geçiş yapıldı. Yıllar oldu, halen dönel kavşak kullanmayı öğrenemedik. Dönel kavşağın olduğu her yerde uzun uzun araç kuyrukları var. Şehir merkezinde hata asla af edilmemeli ve cezai işlemlerden taviz verilmemelidir. Dolmuş ve otobüs şoförleri başta olmak üzere sürücüler kurallara uyulması konusunda sık sık uyarılmalıdır.

 

İşin uzmanı değilim ama bir hata var ve bu işe çözüm bulunmalıdır. Alternatif yollar, alt ve üst geçitler yapamıyoruz ki; yapamadık! Vatandaşta kurallara uymuyor! Peki ya ne olacak? Şehir içi ulaşımda yapılan düzenlemelerin samimiyetle bir kez daha gözden geçirilmesi, işin uzmanlarına gerçeklik ve doğruluk üzerinden hak verilmelidir. Bkz. Yazlık Kavşağı.

 

**

 

Tahsin Çuhadar kimdir?

 

Yeni Sebze ve Meyve Hali Kompleksinin yapılmaya başlamasıyla adını duyduk. Kurulan şirketin başına geçti. Hal esnafları, istenen kira ve hava bedellerine karşı isyan etti, bayrak açtı. Davalar açıldı ve hukuki süreç devam ediyor. Tam bunlar gündemde yerini korurken bu kez pazarcılar isyan etmeye başladı.

Hal’e giriş ücretine isyan eden pazarcı esnafı, bu durumun yasal olmadığını anlatıyor. Biz mal alamazsak halciler iş yapamaz diyor. Bence sonuna kadar haklılar.

Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan’da durumu yargıya taşıyacaklarını söyledi. Özetle aylardır hal ile ilgili yaşananlara bakarsak; kira, hava parası ve giriş ücreti gibi konularda alıcıda-satıcıda itiraz ediyor.

İkisi tarafta yeni sisteme karşı hukuki yollara başvurdu. Bu işte bir tuhaflık var!

Malı satanda, alanda hal işletmesinin uygulamasına itiraz ediyor.

Bu kadar yüksek ses arasında alıcıyı da-satıcıyı da isyan ettiren, Hal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Çuhadar’ın kim olduğunu merak ettim.

Bu yazı toplam 769 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur