SRT Yayın Akışı - 05.06.2020
Son Dakika

BU UNUTULUR MU?3 Ekim 2019 - 08:51, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

(Unuttuk Maalesef…) 
            Birinci Dünya Savaşı'nda İngilizlere, 150 bin askerimiz esir düştü.Bu askerlerden bir kısmı da Mısır'ın İskenderiye şehri yakınlarında bulunan Seydibeşir Usare Kampı'na Hapsedildi.
  
              Kampın tam adı,'Seydibeşir Kuveysna Osmani Useray-I Harbiye Kampı' idi. Bu kampta, 1918'de  Filistin Cephesinde esir düşen 16. Tümen'in 48. Alayı'na bağlı  Osmanlı Askerleri  Tutuluyordu. 12 Haziran 1920'ye kadar iki yıl boyunca  Her türlü işkence, eziyet, ağır hakaretler ve aşağılamaya maruz kaldılar.
  
              Bu İnsanlık dışı muamelenin nedeni ise Ermeniler idi…kamptaki, Türkçe bilen Ermeni tercümanların yalan yanlış çevirileri ve  kışkırtmaları nedeniyle, kampların İngiliz komutanları, azılı Türk düşmanı haline  gelmişlerdi.
 
              Savaş bitmişti. Ancak, kamptaki ağır koşullar nedeniyle  ölenler dışındaki askerleri teslim etmek İngilizlerin işine gelmiyordu. Çünkü,olası yeni bir savaşta, bu askerlerin Yeniden karşılarına çıkabilecekleri, Ermeniler tarafından,İngilizlerin beyinlerine işlenmişti.
  
              Çözüm toplu katliamdı…Askerlerimiz, mikrop kırma bahanesiyle,süngü zoruyla  dezenfekte havuzlarına sokuldu. Ancak; suya normalin çok üzerinde 'krizol' maddesi katılmıştı..Mehmetçik,Suya daha ayağını soktuğunda, aşırı krizol maddesi nedeniyle haşlanıyordu.

                  İngiliz Askerleri, dipçik darbeleri ile askerlerimizin havuzdan çıkmalarına izin vermiyorlardı. Mehmetçikler, bellerine kadar gelen suya başlarını sokmak istemediler. Bu kez İngilizler havaya  (başlarının üzerine)ateş etmeye başladı.
askerlerimiz, ölmemek için çömelerek  başlarını suya soktular. Ancak başını sudan kaldıran artık göremiyordu. Çünkü gözleri yanmıştı…

                 Dışarı çıkanların halini gören sıradaki askerlerimizin direnişleri de fayda etmedi ve 15 000 (onbeşbin) askerimiz kör oldu.Bu vahşet,25 Mayıs 1921 tarihinde
TBMM.' de  görüşüldü.Milletvekilleri Faik ve Şeref Beyler Bir önerge vererek,
Mısır'da esirlerin Krizol banyosuna sokularak,15 bin vatan evladının gözlerinin kör edildiğini, Bunun faili  olan İngiliz doktor, garnizon komutanı ve askerlerin
cezalandırılması için, TBMM' nin teşebbüse geçmesini istediler.
 
                 Ancak,Yeni kurulan devletin bin türlü derdi vardı. Ağır sorunlarla uğraşan TBMM' de  bu hesap sorma işi unutuldu gitti.Ama onlar unutmuyorlar…Kendi ihanetlerini bile. Soykırım ambalajına sarıp,dünya kamuoyuna sunuyorlar.
 
                 En üzücü olanı da malum birilerinin bu karalama kampanyalarına çanak tutması…ERMELİLER SOYKIRIM YAPILDI DİYE DÜNYAYI AYAĞA KALDIRIYOR. BİZİM TARİHİMİZDEN HABERİMİZ YOK.!!! EĞER ŞEHİTLERİMİZE SAYGIMIZ VARSA; (3 dakikamızı almaz  Bu yazıyı yayabildigimiz kadar yayalım.)

               Kendisinin bu yazı ile bizleri bilgilendirme lütfunda değil mecburiyetinde hisseden AK PARTİ nin kapatılmasına mani olan tek reyin sahibi emekli Anayasa mahkemesi üyesi muhterem insan Sacit Adalı beye selam sevgi ve saygılarımı sunarım.selam ve dua ile kalın sağlıcakla..!!!

**CUMA GECEMİZ VE YARINKİ CUMA BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN İNŞALLAH.**

 

Bu yazı toplam 829 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar