SRT Yayın Akışı - 06.06.2020
Son Dakika

BÜYÜK REFORM HAREKETİ BAŞLIYOR! 18 Nisan 2019 - 10:04, Perşembe


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK ‘YENİ EKONOMİ PROGRAMI’NIN (YEP) YAPISAL DÖNÜŞÜM ADIMLARINI AÇIKLADI.

Vergi, Emeklilik ve Kıdem Tazminatında Yeni Döneme Giriyoruz.

Seçim sonrası  ülkemizin beklediği ekonomi reform hareketi başladı. Bakan Albayrak ülke ekonomisinin güçlenmesi ve dışa bağımlılığı azaltacak Yeni Ekonomi Programı (YEP) paketinin 2020 yılının sonuna  kadar harekete geçireceklerini açıkladı.

YENİ EKONOMİ PROGRAMI’(YEP) Paketi Neleri Kapsayacak Kısaca Özetleyelim;

- Kıdem tazminatı fonu ile BES’in entegrasyonu sağlanarak, bireysel emeklilik sistemi yeniden yapılandırılacak. Yeni emeklilik sistemi vatandaşlarımıza emeklilik döneminde ek gelir oluşturacak . Vatandaşın kazançlarına göre azdan az çoktan çok şeklinde belirlenecek zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini (BES) yani tamamlayıcı emeklilik sistemini yeniden şekillendirecek. Tüm çalışanların katılımı ile tıpkı çalışanlardan olduğu gibi işverenden de yapılacak kesintiler BES ile entegre Kıdem Tazminatı Fonu'nda toplanacak.

 

- Finansal sektör altındaki ilk alan bankacılık sektörü olacak. İlk adım kamu bankalarını sermayelerini güçlendirmek olacak.Kamu Bankalarına 28 milyar DİBS (Devlet İç Borçlanma Senedi) verilecek ve bankacılık sektöründe toplam 100 milyon TL ve üzeri riski olan şirketler, mali yılın kapanmasının ardından 120 gün içerisinde bankalarına bağımsız denetimden geçmiş finansal tablolarını ve borç ödeme kapasitesi raporu sunmak gerekecek ve aksi durumda sektörden ek kredi alamayacak..
 

-Vergi sisteminde ise istisna ve muafiyetleri azalacak, kurumlar vergisini kademeli olarak düşürülecek, sahte ve yanıltıcı belge ile mücadele edilecek..

Yeni Ekonomi Programı (YEP) milli gelirde en az %10 oranında artış getireceği bekleniyor.

 

Saygılarımla

Bu yazı toplam 1558 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar