SRT Yayın Akışı - 27.06.2022
Son Dakika

ÇALIŞANA ÇİFT ÜCRET ÖDEMESİ29 Nisan 2022 - 00:59, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

Yasakların kaldırılmasıyla birlikte tatilciler Ege, Ak Deniz bölgelerine akın etti. Bazı kesimler bayram, resmi tatil demeden çalışmaya devam ettiler. Ramazan Bayramında 3, 5 günlük  genel tatil olacak. Ve bayramlarda çalışmaya devam eden kişilerin hakları yasa ile güvence altına alınmış olup 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 44. Maddesinde ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmaya, 47. Maddesine göre de genel tatil ücretlerine ilişkin düzenlemelere yer verilmiştir.

İş sözleşmelerinin içeriğinin tam anlamıyla okunmasını ve neye imza attığınızı bilmeniz konusunda daha önceki yazılarımda sizlere bazı önerilerde bulunmuştum. Eğer iş sözleşmesinde bayram ve genel tatillerde çalışma ile alakalı bir madde konulmamış ise, izin günü çalışıp çalışmamak işçinin isteğine bırakılır. Aksi durumda ise çalışma ile alakalı bir madde konulmuş ise işçi o çalışmak zorundadır.

Alınacak ücret nasıl hesaplanır?

Resmi tatillerde çalışan işçiye günlük ücretin iki katı ödeme yapılır. Yani günlük ücreti 200 TL olan kişi,  resmi tatilde çalışırsa o gün için 400 TL ücret alır.

Cezai durum!

Bayram ve resmi tatillerde çalışan işçiye ödeme yapılmaması halinde 2022 yılı için idari para cezası kesilir.

Bu yazı toplam 185 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar