SRT Yayın Akışı - 07.07.2020
Son Dakika

 

ÇALIŞANLAR HANGİ DURUMLARDA TAZMİNAT ÖDER22 Kasım 2019 - 05:11, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

Tazminat ödemesi sadece işverene ait bir edim değildir. Bazı durumlar var ki tazminat ödemesini  çalışan üstlenir. Çalışanların aynı işverene bağlı işyerlerinde bir yıllık sürüyesi  doldurmaları durumuna  Kıdem tazminatı almayı hak ederler. Birde ihbar tazminatı hakkı vardır ki onun süreleri ve ödeme biçimleri farlıdır.

Bu haftaki konumuz ihbar tazminatı hangi durumlarda kim tarafından ödendiğidir.

 4857 sayılı İş Kanunu madde 17’de, şu şekilde belirtilmiştir:

·                          Hizmet Süresi 6 Aydan Az Sürmüş İşçi İçin: 2 Hafta (14 gün)

·                          Hizmet Süresi 6 Aydan 1,5 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin: 4 Hafta (28 gün)

·                          Hizmet Süresi 1,5 Yıldan 3 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin: 6 Hafta (42 gün)

·                          Hizmet Süresi 3 Yıldan Fazla Sürmüş İşçi İçin: 8 Hafta (56 gün)

Sürelere uymak istemeyen taraf, bu sürenin ücretini “ihbar tazminatı” olarak karşı tarafa öder.

Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin ne zaman sona ereceğine dair tarafları bu süreleri baz alarak yazılı olarak önceden karşı tarafa tebliğde bulunmak zorundadır. Aksi durumda yukarıda yer verdiğimiz sürelerin karşılığında ücret ödemesi yaparlar.

İhbar tazminatı ödemesi bu yazımızda değindiğimiz gibi sadece işveren tarafından değil, işçi tarafından da ödenir. Örneğin; çalışan, işverene ait bir iş yerinde 7 aydır aktif olarak çalışmaktadır ve işten ayrılmaya karar vermiştir. Bu düşüncesini 4 Hafta (28 gün) önceden yazılı olarak işverene bildirmesi gerekmektedir. Çalışan haber vermezse; 28 günlük ücretin ödemesi şarttır.

Haklı Nedenlerle Fesih

İş sözleşmesi ,İş Kanunu’nun 24. Maddesine göre çalışan tarafından, 25. Maddesine göre işveren tarafından,  haklı nedenle fesih halinde sözleşmeyi kim sona erdirmiş olursa olsun bildirim süresi verilmesi gerekmiyor. Böylece iş sözleşmesi haklı olarak fesih edildiği için  fesheden taraf tazminat ödemesi gerekmiyor.

 

Bu yazı toplam 920 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar