SRT Yayın Akışı - 23.09.2020
Son Dakika

ÇEKTİĞİMİZ SIKINTILARI ANCAK RABBİMİZ GİDERİR 14 Şubat 2020 - 07:02, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz dostlarım,

Unutmayalım ki biz bu dünyaya kalmak için değil gitmek için geldik. Elbette ki şu kısacık ömrümüzde zor günler iyi günler çile ve sıkıntılar görebiliriz. Hepsi bizim imtihanımızdır. Peygamberimiz SAV "dünyada rahat yoktur" buyuruyor. Dünyanın yolları hep düz gitmez. Bazen dik yokuş olur bazen viraj, bazen de dikenli yol olur. İnsan bazen sıhhatli bazen hastalıklı olur. Bazen Güler bazen ağlar bazen iyi bazen de kötü günlerle karşılaşabilir düğünü olur cenazesi olur bunları çoğaltabiliriz. Neresinden bakarsak bakalım cümlesi imtihandır.

Şimdi rabbimizden gelen ayetleri ve peygamberimizden gelen hadisi şeriflere kulak verelim Müslümanın her meselede haber kaynağı Kur’an’dır ve hadisi şerifler dir. Biz bunlarla hareket edeceğiz, yoksa değerimiz olmaz.

Dedik ki: başımıza iyi veya kötü şeyler gelebilir işte bu sözümüzü ispatlayan ayeti kerime'ye bakalım Rabbimiz buyuruyor ki: " eğer sana bir iyilik dokunursa o Allah’tandır yok eğer sana bir kötülük dokunursa oda sendendir. ( Sure-i Nisa 29) bu ayet-i kerimeden anladığımıza göre Allah cc güzel ve hayırlı olanı yaratır çirkin ve zararlı olanı yaratmaz. Başımıza bir kötülük geldiği zaman ne yapalım kaderimiz kötüymüş elden ne gelir sözü Allah'a isyan iftiradır. Kötü kader olmaz

Allah cc kötü hiçbir şey yaratmaz. Ama sen amelin iyisi varken kötüsünü yaparsan, kendi elinle kendinin başını derde sokarsın. Niyet amelden önce gelir. Sen kötülük yapma niyetini kurarsın. O kötülük yaratılır; ama senin yüzünden. Çünkü Allah cc kuluna zulmetmez. Bütün kötülüklerin anası Allah'ın c.c. yasak ettiği şeylerdir. Bunlara kötü şeyler denir bunları yapanlara da kötü kişiler denir. Yalnız bazı olaylar vardır onlar bizim elimizde değildir. Hastalıklar gibi fakirlik ve zenginlik gibi. Bunlar da büyük imtihandır. Bu hallerde Allah'tan şifa ve yardım istemeyi Rabbimiz bize emrediyor. Mesela İbrahim peygamber ben hastayım hastalandım fakat Rabbim şifa verir demiştir. Hiçbir hastalık yoktur ki şifası ile yaratılmasın. Şayet şifa yolları kapanırsa sonu ölümdür.

Fakirlik bir çiledir fakat haline şükreden bu çile Cennet kazandırır. Size bu konuda bir örnek anlatayım. Hz Ömer r.a bir gün peygamber efendimizin evine geldi. O anda Peygamberimiz SAV uykudan kalkmış, yattığı hasır, yüzüne iz yapmış olduğunu gören Hz. Ömer ağladı. Ve dedi ki: Ya Rasulallah, size yeni bir yatak alalım. Peygamberimiz SAV şu anlam dolu cevabı verdi: Ya Ömer kendinden yukarıya bakma isyan edersin kendinden aşağıya bak ki şükredersin. Yani bir gözü olmayan iki gözü olana bakarsa neden benim de iki gözüm yok diye isyan eder.

Fakat iki gözü olmayana bakarsa hamdolsun benim önümü gören bir gözüm var der. Hastalık konusunda da durum böyledir hastalık acıdır, sızıdır, çekmesi zordur fakat sabredene sevabı boldur. Peygamberimiz SAV son günlerinde çok ateşli hastalığa tutuldu saatlerce baygın yatıyordu. Alemlere rahmet peygamberi idi, fakat bayılacak kadar acı ve sızı çekiyordu. Zekeriya ve Yahya peygamberler biri testere ile kesildi. Yahya as kellesi kesilerek öldürüldü. Bunlardan büyük acı var mı? Bu durumlardan ders almamız için Rabbimiz "yoksa siz kendinizden önce geçenlerin size örnek olan halleri hiç başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız. Onlara öyle acı veren zorluklar kımıldatmayan haller dokundu ve sarsıldılar" ( sure-i bakara 214) demek ki sabır en büyük silahtır. Rabbimiz sizi korku açlık ve mallarınızdan (sıhhatinizden, sevdiklerinizden) noksanlaştırarak imtihan ederiz. Sabredenleri müjdele  " ( sure-i bakara 115)

Hz Ömer'in başı çok ağrırmış. Bir gün ağlıyormuş onu görenler başın çok mu ağrıyor demişler. O da hayır bugün hiç ağrımıyor deyince peki niye ağlıyorsun diyenlere, şu anlamı büyük ve düşündürücü ibret dolu cevabı vermiş. Demiş ki: bugün Rabbim beni terk etti. Ben başım ağrırken hep onu anıyordum.

İşte böyle Aziz kardeşlerim, Rabbim karımla firavunlara hiç hastalık vermemiş beni unutsunlar diye.

Yazımızı bir hadis i şerifle bitirelim :

Peygamberimiz sav buyuruyor ki:

Rabbim bir kuluna diken bile batsa onun verdiği acının ve o acıya katlanmak sabrının mükafatını muhakkak verir."

Şair ne demiş: hoştur bize senden gelen ister GÜL ister DİKEN.

Cumanız mübarek olsun

Selam ve sevgiyle kalınız.

Bu yazı toplam 528 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar