SRT Yayın Akışı - 25.10.2020
Son Dakika

CENNET VE CEHENNEM22 Ağustos 2020 - 02:55, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Bugünkü yazımızda sizlere cennetle cehennemin bazı özelliklerinden bahsedeceğim. Önce şunu iyice bilelim. Cennet mükafat, cehennem ise ceza yeridir. Cennet bu dünyada Allahın emirlerini yapan yasaklarından kaçınanların, cehennem ise emir ve yasakları tanımayanların yeridir. Şimdi cennetin çok az bir özelliği ile cehenneminde çok az bir özelliğini görelim. Önce cehennemin içindeki olacak şeyleri görelim. Ayetlerle bunları öğreneceğiz. Bu ayetler duhan suresi 41 ile 58 arasındadır. Rabbimiz buyuruyor ki. Cehennemde bir meyve ağacı vardır. Adı zakkumdur. Bu ağacın meyvesini günah ve vebal sahipleri yiyecektir. Cehennemin tabanında yetişir. cehennemlikler için tek yiyecek meyvedir. Yiyenlere ızdırap ve sıkıntı vermekten başka bir şeye yaramaz. Kaynar su misali bu meyve karınlarda kaynar. Bundan başka cehennemdekilerin üzerlerine kaynar su dökülür. Bunlar hep günah işleyenlere ceza olarak kullanır. Ve onlara denir ki, tadın bakalım bu azabı. Bu azab ,senin Allah-a cc değil de şeytana kul olmanın cezasıdır. Sen dünyada iken bunlar sana söylendi sen inkar ettin. Hep dünya başka hayat yok dedin. Allah cc kulunu yakmaz. Ancak sen illa ben yanmak istiyorum dersen, işte bu azabı tadacaksın. Ne kadar çirkin, adi, ahlak dışı günahlar varsa onları yapanların hepsi kendi kendine bu azapları hak etmişlerdir. Suçlu günahkarlar, herhalde cehennem azabında temelli kalıcıdırlar. Azapları gevşetilmeyecek, azaba ara da verilmeyecek. Allah kullarına zulmetmez, ancak kendine zulmeden kuldur. Cehennemlikler cehennem meleği Malik i Rabbimiz e söyle azabımızı bitiriversin.  Canımızı alsın diye seslenecekler. Fakat onlara şu cevap verilecek; burada ölmeden kalmaya mahkumsunuz, denilecek.

Aziz kardeşlerim

Şimdide cennetin çok az özelliklerinden bahsedelim. Şüphesiz ki Allah dan korkup küfür, azgınlık ve sapıklıklardan  sakınanlar cennette güvenli makamlardadır. Cennette pınar başlarındadır. Zarif ,   yumuşak , ipekten, ince ve kalın atlastan giyinirler ve karşılıklı otururlar.  İşte bu böyledir. Ve cennettekiler siyah iri gözlü hurilerle evlenirler. Orada tam bir güven içinde her türlü meyveden yiyebilirler: Allah cc bu meyveleri VAKIA suresinde şöyle anlatıyor: dikensiz kiraz ,salkım , salkım muzlar, hurma, nar, üzüm, daha sayamayacağımız meyveler. Süt ırmağı , bal ırmağı yine cennettedir. Cennette ölüm yok, hastalanma, yorulma, can sıkıntısı, uyku, uyuklama, çalışma yok. Yaşlanma yok. İnsanlar hep aynı yaşta aynı boyda, aynı tip ve şekilde olacaklar. Cennet yaşının 33 olacağı rivayet ediliyor. Cennette namaz, oruç, hac, zekat gibi hiçbir ibadet yok. Hepsi bu dünyada.  Bu dünya çalışma ve ibadet yeri. Ahirette cennet ise bunların mükafatını görme yeridir.

Aziz dostlarım

Ömrü kısa dünyada kalacağımız çok az bir zaman diliminde kulluk ve ümmetlik gayretlerimizi çoğaltalım. Gaflet uykusundan uyanalım! İmanımızı Salih amellerle nurlandıralım. İman ve amelden başka hiçbirşeyin geçerli olmadığı hesap gününe hazırlık yapalım. Hiçbir kimsenin , kimseye faydası olmayacak o günde Rabbimizin bizim için hazırladığı cennete kavuşalım inşallah.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 779 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar