SRT Yayın Akışı - 01.10.2020
Son Dakika

CENNETE PEYGAMBERİMİZE (S.A.V.) KOMŞU OLMAK8 Ağustos 2020 - 02:18, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz Dostlarım

Peygamber efendimizi (S.A.V.) gözleriyle görme şerefine nail olanlara ve ona iman edenlere sahabe, sahabeleri görenlere Tabiin, Tabiini görenlere ise Etbe-u tabiin denir.

Bizler ahir zaman ümmetleri olarak Etbe-u tabiinden oluyoruz. Yani peygamberimizi (S.A.V.) görenlere tabi olanlardanız. Biz Peygamberimizi (S.A.V.) göremedik ama görme aşkıyla yanan bir iman sevgisi ve hasrete sahibiz. O’nun zamanında yaşayan onun ikliminde nefes alan herkes onu gördü. Fakat her ona bakan aynı şeyi görmedi.

Ebubekir Sıddık R.A. ona baktı ve gördü. Gördükçe baktıkça nuru arttı. Ebu cehil (Lanetullahi aleyh) baktı ve gördü, gördükçe baktıkça narı (ateşi) arttı.

Onu görmek, onunla beraber yaşamak tabi ki şereflerin en büyüğü. Eğer bizler Peygamberimizin (S.A.V.) getirdiği dini İslam’ın kaidelerine sımsıkı sarılırsak efendimizin hayat yaşantısı olan Kur-ana göre yaşarsak onunla yaşamış gibi oluruz.

Veysel Karani, Yemendeydi Arabistan’a sınır bir devlet, çok istedi efendimizi göremedi. Fakat hiç de ayrı yaşamadı. İşte böyle bir Iman’a, aşka, sevgiye sahip olursak hep onula beraber oluruz.

Sen sünnet cemiyeti adı altında cemiyet yapar da, kadınlı erkekli eğlencelere gidersen, elbette ona kavuşamazsın.

Şimdi bizim için en büyük şeref Peygamber (S.A.V.) efendimize cennette komşu olmaktır.

Aziz dostlarım;

Peygamberimize(S:A.V.) ne yapalım ki onunla komşu olabilelim. Elbette ki bunun bir ön çalışması vardır. Nasıl komşu olacağımızı komşularımızdan Peygamberimizden (S.A.V.) öğreneceğiz.

Allah aşkına şu andan itibaren yazılacakları çok dikkatli okuyalım.

Hz. Peygambere (S.A:V.) bir gün fakir bir köylü geldi. Gelen imanı nurlu kalbi Resulullah aşkı ile dolu. Efendimizin huzuruna çıktı, ve gönülden, içinden geldiği şekilde çok samimi bir itirafta bulundu. Lütfen dikkat: Dedi ki; Ya RESULULLAH! Kuranı Kerimde Yasin-i şerifte ‘’Ayrılın bugün ey günahkarlar’’ ayet 59 diye Rabbim nida ettiği zaman. ‘’ Küfredenler Allah’tan (C.C) gelenlerin üzerini örtüp inanmayanlar. Bölük bölük cehenneme gittikleri’’ Süre-i Zümer 72. ‘’ ‘’ Allah’tan (C.C.) korkanların bölük bölük cennete gittikleri.’’ Süre-i Zümer 73 mahşer yerinde acaba ben ne olacağım!

Efendimiz (S:A.V.) dedi ki: sen nasıl bir amel işliyorsun bana söyle dedi: fakir köylü Müslüman şöyle cevap verdi: namazımı kılıyorum orucumu tutuyorum harama helale çok dikkat ediyorum. Zengin değilim zekatım yok. Haccım yok. Peygamber efendimiz (S.A.V.) buyurdu ki; şu dediklerimi muhakkak uygula.:

‘’dilini yalan ve gıybetten, kalbini kin ve hasetten, gözünü harama bakmaktan ve insanları küçük görmekten korursan cennette bana komşu olursun.’’

İşte böyle mahşer günü Allahtan (C.C.) korkanlar kervanına katılıp cennete götürecek ve Peygamberimize komşu edecek olan anahtarı Peygamberimiz (S.A.V.) bize vermiş oldu.

Cümlemize bu şerefi Rabbim nasip etsin Amin.

Selam ve sevgi ile kalınız. 

Bu yazı toplam 491 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar