SRT Yayın Akışı - 09.12.2021
Son Dakika

CENNETTEKİ HAYAT NASIL OLACAK8 Ekim 2021 - 00:11, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Kardeşlerim,

İmanımızın bir şartı da ahirete imandır. En kuvvetli esas olan iman, ahirete imandır. Zira ahiret diye bir gayesi olmayan kişi orası için hazırlık yapmaz. Çünkü ahirete imanı olmayan, hayatı sadece dünyadan ibaret bilir. Allah'a cc kulluğu olmaz, nerede akşam orada sabah dünyayı toz pembe görür. Ölümle her şey bitti zanneder. Fakat ahirete imanı olan ise, ölümle hayat bitmez aksine ölümsüz ahiret hayatı başlar der. Ona göre kulluğunu kusursuz noksansız yapar. Ahiret hazırlığına devam eder. Ahirette iki tane mekan vardır.1) cennet 2) cehennem

Rabbimiz: muhakkak iyiler ( iyi amel işleyenler) cennette, kötüler ( çirkin amel işleyenler) ise cehennemdedir, buyuruyor. Araf suresinde de: İman edenler (imanını Allah'ın c.c. rızasına uygun amellerle nurlandıranlar) altından ırmaklar akan cennetlere girerler, orada sonsuza kadar kalırlar, diye Rabbimiz haber veriyor. Peki cennette hayat nasıl olacak? Bu soruya sevgili peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa sav şöyle cevap veriyor:

Ebu Said ve Ebu Hureyre’den rivayet edilen hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyor. Ehl-i Cennet, cennete girdikleri zaman yüksek bir sesle seslenen bir haberci şöyle diyecek. Sizin için yaşamak var, ebedi ölmeyeceksiniz. Sizin için sıhhatli olmak var, ebedi hasta olmayacaksınız. Sizin için gençleşme var, ebedi yaşlanmayacaksınız. Sizin için nimetlerimiz var, ebedi nimetsiz kalmayacaksınız, nimetten mahrum olmayacaksınız. Bu hadis-i şeriften anladığımız şudur; Ölüm bu dünyada ahirette ölüm yok. Ölümsüz cennette sefa sürmek var. Allah cc korusun; Cehennemde ise ebedi ölümsüz ızdırap acı var. Yine hadis-i şeriften anlaşılan cennette hasta olmak yok. Kalp krizi, böbrek ağrısı, beyin kanaması gibi hastalıklar için doktor aramak ambulans çağırmak yok. Ebedi sıhhat ve afiyet var. Yine cennette ihtiyarlamak yok. Peygamberimiz sav buyuruyor ki, Cennette insanlar aynı yaşta olacak. Bu yaşın 33 olacağı haber veriliyor. Aynı yaşta aynı kiloda aynı renkte aynı boyda olunacak, hiçbir kimse diğer birine bakıp sendeki şu şey benden biraz fazla ve eksik diyemeyecek kadar herkes aynı olacak. Mümin bir kişi öldüğü zaman şöyle deriz: ebedi hayata göç eyledi. Yani ölümsüz aleme gitti. Kafir için ise durum aynı değildir. Onun için öldü demek kâfidir. Onun ahireti zindandır. Cennette boş söz yalan söz işitilmez. Eğer ki boş sözün yalanın işitilmediği cennete gitmek istiyorsak, boş ve yalan asla konuşmayalım.

Fatır suresi 34 ve 35. ayetlerde Cennet hayatı şöyle anlatılıyor: Cennettekilerin elbisesi İpek süsleri altın ve incidir. Erkeğe bu dünyada altın haram ahirette helal olacak. Cennete yorgunluk yok, yorulmak yok, can sıkıntısı yok. Meyve sebze sulamak ilaç atmak yok. Binlerce tür meyve ve sebze emrimizde olacak. Birbirimizi ziyaretler olacak. Üşümek, yanmak yok. Cennet yaşantısının en tatlı ve üstünü cennette Peygamberimize sav komşu olmak ve rabbimizin Nur cemalini görmek var. İNSAALLAH

Rabbim cümlemize nasip etsin amin.

Cumamız mübarek olsun.

Bu yazı toplam 112 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar