SRT Yayın Akışı - 26.09.2021
Son Dakika

ÇEVRE BASKISI2 Ağustos 2021 - 04:36, Pazartesi


Semiha Özgür SEZER

Zaten zor ve yıpratıcı olan sürece çevre baskısı eklenince içinden çıkılmaz bir hal alıyor bu süreç.

Özel hayata, mahremiyete dair sorular, sorgular, merak ve irdeleme tedavi sürecinde hassaslaşan kişide değersizlik, suçluluk, yetersizlik duygusu oluşturuyor.

Oysa çevre baskısı olmasa belkide çiftler hayat arkadaşlığının anlamını daha iyi anlayacak.Evliliğin çocuktan ibaret olmadığını ve çocuğun olmamasının  fiziksel anlamda, tedaviden başka yontemi olmadığını,  tedaviye karşılık vermemenin hayati bir eksiklik olmadığını anlayacak. Manevi anlamda da nasip durumu olduğunu farkedecek... Farkedeceği bu ve daha bir çok yaşama dair sebepler varken, çevre kocaman bir duvar örüyor....

Hatta öyle ki boşanmaya kadar gidebiliyor bu süreç .

Biraz anlayış,  saygı ve hoşgörü..

HAYAT ARKADAŞI

"Seni sen olduğun için değil, seninle birlikte olduğumda ben olduğum için seviyorum" diyebiliyor musunuz hayat arkadaşınıza ?

Sevginiz sizi kendinizden uzaklaştırıyorsa  bir durun ve düşünün.

Erich Fromm'un güzel bir sözü var;

"Kişi yalnız bir tek kimseyi seviyor başka her şeye karşı ilgisiz kalıyorsa sevgisi sevgi değil, genişletilmiş bencilliktir "

Galiba insan kendisi dışında her şeyi yok saydığında bencil olduğu gibi, kendisini (koskaca yaşayan bir canlıyı) yok sayıp, bunun dışındakilere değer yüklüyor ise bunun adını mutluluk koyuyor, sevgi koyuyor.

Oysa tamda Herman Hesse nin yorumunda anlattığı gibi;

"Sevginin varlık nedeni, bizi mutlu kılmak değildir. Benim inancıma göre sevgi, acı çekmelerde, çilelere katlanmalarda ne kadar güçlü olduğumuzu bize göstermek için vardır."

Bu yazı toplam 136 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar