SRT Yayın Akışı - 27.06.2022
Son Dakika

CEZAİ İŞLEME MARUZ KALABİLİRSİNİZ1 Nisan 2022 - 00:07, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

Değerli okurlarımızın son haftalarda sıkça sizlere işsizlik maaşı, kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izine çıkacaklar için nakdi yardımlardan bahsetmiştim.
Çalışanların son üç yıllık çalışma döneminde 600 günlük primi ve son dört ayda 120 günlük kesintisiz çalışması var ise İşsizlik Maaşı kazandığı, son üç yılda 450 günlük primi ve son 60 günlük çalışma da kesintisiz çalışmış ise Kısa Çalışma Ödeneğine hak kazandığını fakat; her iki haktan yararlanamayan kişiler için ise Nisan Ayının 17’sinden itibaren isen işverenlerin talepleri üzerine çalışanlara ücretsizin izin karşılığında nakdi ücret verileceği üzerinde durmuştum.
Başvuru şekli;
İşsizlik maaşı alacak çalışanların İş-Kura E-Devlet üzerinden veyahut şahsen başvuru yapması gerekiyor. Kısa çalışma ödeneği için ise; işverenlerin İş-Kurun talep ettiği belgelerin hazırlanıp işveren tarafından kaşelenip imzalanmasından sonra taratılıp bağlı bulunan ildeki İş-Kura mail atması gerekiyor. Ücretsiz izin desteği için; işverenin izine çıkarttığı ayı takip eden ayın sonuna kadar Sosyal Güvenlik Kurumunun sistemine izin süresinin girilmiş olması gerekiyor.
Cezai durum;
İşverenlerin cezai işleme maruz kalmamaları adına dikkat etmeleri gereken husus şudur; çalışanı izne çıkartmış gibi gösterip fiili çalışmaya devam etmesi durumunda aldıkları ödemeleri faizi ile kuruma iade edeceklerdir.
Saygılarımla

Bu yazı toplam 217 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar