SRT Yayın Akışı - 08.08.2020
Son Dakika

ÇİFTE BAYRAM; KURBAN VE CUMA30 Temmuz 2020 - 02:34, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Kurban harcama coşkusudur, girdiği evi şenlendirir, bereketlendirir. Ocaklarda kaynayan fakirliği bir an için de olsa buharlaştırır. Sofraları zenginleştirir, rayihası inşiraha vesile olur, kaşık şakırtıları da gönüllere halay çektirir.Kurbanda şuur önem taşır. Niçin ve nedene cevap veremeyenlerin kurbandan tat ve lezzet alması, huzur bulması düşünülemez.

            Bu gibi insanlar için, sadece kan akıtma akla gelir. Oysa kurbanda İlâhlık sıfatı hatırlanır, manevi mükafat beklenir. Kuru bir mantık, şuur kapılarını kapalı tutar, yapılan işten de mutluluktan ziyade yorgunluk duyulur.  Oysa kurban ruhun safileşmesine, gönül tellerinin titremesine vesiledir. Manevi okyanuslara açılmadır. Ömrün bereketlenmesine vesiledir. Merhamet kapılarının açılması, cimrilik kapılarının kapanmasıdır.

            Kurbanda asıl olan, malın temizinden, kazancın helalinden kesilmesidir. Akıtılan kanla verilecek can arasındaki benzerliğin hatırlanmasıdır. Yoksa bir hayvanın canının alınması değil, et yeme ve zenginlik, böbürlenme hiç değildir. Ölümü hatırlatan, can çekişmenin zorluğunu gösteren bir enstantanedir. İdrak bunun sonuçlarını düşünmektir. Yoksa şekilde kalmak hiç değildir kurban.  Emir, şümulüne ulaşabilenler için önem taşır. Akıl baliğ olmayanların veya geleneksel iman sahiplerinin kavrayamayacağı bir alışkanlık haline getirilen kurbanın, kıymeti olabilir mi?           

             Teslimiyetin ifadesi, mukavemet etmenin çaresizliği, feda olmanın kazancı ve bereketi. Yoksulların beklentisi, zenginlerin ikramı. Bir nevi buluşma noktası ve şükrün doruklaşması. Manevi coşkunun ikramı, gönül dünyasının parıldayan yıldızı, fırtınalı ömrün sonucunun hatırlanması, neşter denen aracın bir gün bizlere de döneceğinin idraki, karşı koyamamanın, acziyetin tezahürüdür kurban.

             Bu gerçekle; Dünya hayatının, ebedi hayata ulaşılmasında kısa bir durak olduğunu kavrayarak, insanların birbirleri ile daha fazla kaynaşmasına, evlerimize, ülkemize ve tüm insanlığa sevgi ve coşku getiren, herkesin kalbinde o büyük merhametten bir rüzgarın olacağı, Yüce Allah (c.c.) rızasına kavuşmak için müminlerin nefisleri başta  olmak üzere tüm dünyevi değerlerini ortaya koyarak kurban etmeleri için, cenab-ı Allah’ın (c.c.) yeryüzünü merhameti ile doldurduğu bir gündür Kurban Bayramı.

              İdrak ve izan dışı kesilen kurbanlar, sadece kan dökme anlamını taşır. Dolayısıyla ruhlarda dalgalanmalara neden olamaz. Kurban şükre vesiledir. İnanılarak kesilmesi halinde günahlardan arınma olayı ve maksuda kavuşma operasyonudur. Böyle bir operasyon hayra vesiledir. Günün operasyonlarına benzemez. Çünkü bahsettiğimiz operasyon huzura, diğer operasyonlar ise huzursuzluğa sebeptir. Yani birinde mükâfat, diğerinde ceza verme vardır. Kurban gönül sahnesinin manevi perdelerinin açılmasıdır. Manevi ufkun gelişmesi, sıkışan gönlün hürriyete kavuşmasıdır.

            Gerçek hürriyet de kulların verdikleri ile yetinmek değil, hakka ve ölçülerine teslimiyettir. Kurbanın teslimiyeti de budur. kurban sadece hayvan boğazlama hadisesi değil, ruhun enginleşmesi, imanın kavileşmesi, ihsanın ve şükrün gündemde tutulması ruhun doruklaşmasıdır kurban. Bu vesile ile yarınki Kurban ve Cuma bayramımız  mübarek olsun, kestiğimiz kurbanların yüce Rabbimiz tarafından kabul edilmesi dualarımla  daim selamet ve saadetler dilerim. Saygılarımla

***LÜTFEN BU ÇİFTE BAYRAMDA VE CORONA TEHLİKESİ GEÇENE KADAR MASKE, ZORUNLU MESAFE VE HİJYENE DİKKAT EDELİM.***

 

Bu yazı toplam 276 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar