SRT Yayın Akışı - 23.07.2019

CİNSEL TECAVÜZLER!!! 12 Temmuz 2018 - 04:45, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

                          Gün geçmiyor ki bir ‘çocuğa cinsel istismar’ vakası yaşanmasın. Her gün bir yüz kızartıcı vaka ortaya çıkıyor. Ortaya çıkan tablo mevcut siyasi iklimlerden bağımsız değil. Veriler son on yılda cinsel istismar vakalarında büyük artış yaşandığını gösteriyor. Toplumsal referanslarla dizayn eden siyasi iktidarların, cinsel ilişkide rıza yaşını düşürmesi, çocuk gelinlere göz yumması ve benzeri politikaları karşımıza adliyelerdeki her 4 istismar davasından 1’inin çocuklara yönelik olduğu sonucunu çıkarıyor. Yapmayın ne olur gerekli tedbir alınsın ve alınmalı..

                         Tamam. ‘’Tecavüzcülere idam gelsin. Peki tecavüzcüleri yetiştiren TV lere idam yokmu ? Yıllardır tecavüzcü Coşkunu  sempatik gösteren, Nuri Alço’yu kahraman imajıyla piyasaya süren, küçük Emrah’ın annesine sürekli gayr-ı meşru ilişki yaşatan, kadın bedeniyle bakkal borcunu ödeyebileceğini öğreten, yeşilçamın sinema sektörüne idam yokmu? Yıllarca tecavüzü ,ırza geçmeyi,fuhuşu, zinayı sürekli işleyip normal gibi göstermeye çalışan TV dizilerine idam yokmu?’’ Bu düzen baştan sona idam edilmedikçe huzur haram dünyaya.  Cahiliye devrinden daha beter olduk.Onlar kız çocuklarını diri diri toprağa gömüyordu.Şimdi ise önce tecavüz edip sonra gömüyorlar.Modern insanın geldiği son nokta!!.Sonrada dilsiz varlıklara utanmadan hayvan diyoruz. Bu insanlığın mutlaka hayvanlığı öğrenmesi gerekir. Zira hiçbir hayvan yavruya ve insana tecavüz etmez. Ya insan! Hem hayvanlara ve hem de yavru balalara tecavüz ediyor.

                   Bakın tv dizilerine, amcasının hanımı ile ilişkiye giren, iki değil iki,üç kız kardeş ile ilişki kurulan, babanın gelinine tecavüz edilen, ensest ilişkileri normal gibi işleyen, amcası ile aşk! yaşayan, nikahı altında olan ikinci eşinin kızı ile ilişkiye giren, dayısı ile evlenen kız çocuklarının, amcası ile aşk yaşayan hanımların! Filimlerini yapan ve oynatanların çok olduğu bu dizilere veya filimlere ve yapımcılarına da mutlaka idam gelmeli.  Çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin, bir seferden bir şey olmaz diyen bakanlar, dokuz yaşındaki kız çocuğuyla evlenilebilir diyen bir diyanet, görevlerini yapmayan kamu görevlileri, gece sokakta ne işi vardı, o da açık giyinmese idi, diyen bir zihniyetin olduğu ülkede kızları ve çocukları korumak imkansızdır.

                  ‘Çocuk susar sen susma’ sloganıyla sosyal medyada gündem yaratan milyonlarca insan artık bu sorunun kalıcı çözümlerle son bulmasını istiyor. problemi çok yönlü inceleyerek, istismar nasıl önlenir?, çocuğa neler öğretilmeli?, aileler istismar kaşsısında nasıl reaksiyon göstermeli?, adli süreç nasıl işletilmeli?, toplumun muhafazakarlaşması istismar olaylarını ne denli etkiliyor? Son günlerde konuşulan ve uygulamaya konması beklenen Meclis araştırma komisyonu nasıl ilerlemeli? gibi sorular üzerinden giderek uzmanlar ve siyasilerin görüşleri doğrultusunda açıklamalar yapılarak yürürlüğe konulmalı. Sorunun tespitine ve koruma sisteminin iyileştirilmesine yönelik araştırmaların yapılması elzem. Konu, suçun faili ve o suça maruz bırakılanla sınırlı değil ki. Bizim terazimiz burada şaşıyor. Suçun ortadan kalkması faile verilen ceza ile orantılı görülüyor. Oysa elimizde güvenilir veriler yok. Suç işlenene kadar nerelerde ihmaller gerçekleşmiş, koruyucu ve önleyici tedbirler alınmış mı, sorumlu kişiler sorumluluklarını yerine getirmiş mi? Bu soruları göz ardı ederek sadece faili canavarlaştırdığımızda, istismarın önüne geçemiyoruz.

                     İstismarın gerçekten önlenebilmesi için koruyucu tedbirlerin alınması, müdahaleye yönelik uygulamaların gözden geçirilmesi, düzenli denetim ve değerlendirmelerin yapılması, ceza indirimlerinin kalkması, şiddetten hayatta kalanların haklarının korunduğu ve sosyal desteğe ulaşabildiği bir yapının sağlanması ama her şeyden önce önlemenin mümkün olduğuna inanılması ve bu amaçla yola çıkılması gerekiyor. Önce bu önlemleri alalım; ardından çocuklara hayır demeyi, bedenlerinin onlara ait olduğunu, sınırlarının saygıyı hak ettiğini öğretelim. Kadının tecavüzcüsü ile evlendirilmesi tecavüzü cinsellik olarak görmek ve normalleştirmektir. Bu bağlamda ve hak eden herkes için idam gelmeli, gelmeli gelmeliiiiiii…Nasıl kaldırdı iseniz aynı şekilde getirin idamı. Sağa sola atıf yapmadan bir sefer bir araya gelerek getirin artık bu yasayı. Birde bu vicdansızları verdiğimiz vergilerle ceza evlerinde beslemeyelim. Cuma geceniz ve yarınki Cuma bayramımız kut ve mut olsun inşallah. Amiiiin. Saygılarımla

Bu yazı toplam 637 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur