SRT Yayın Akışı - 20.10.2021
Son Dakika

ÇOCUĞA YATIRIM6 Eylül 2021 - 01:09, Pazartesi


Semiha Özgür SEZER

Okullar açıldı. Ebeveynlerin kafasında tüm seneye yönelik dâhice planlar yapılmaya başlandı. Bütün sene boyunca maratonda durmaksızın koşmaya hazırlayacakları yarışçıların performansı acaba nasıl dı?

Çocuklar ders, sonra yine ders, sonra yine ders yapmaya hazırlar mı?

Çocuklar ödev , sonra yine ödev, sonra yine ödev yapmaya hazırlar mı?

Çocuklar sınav için test, sonra test ve sonra yine test çözmeye hazırlar mı?

Yarışçı çocuklarımız, yarış çizgisine nefeslerini tutup konuldu mu?

Çocuk diyor ki  on ay oku, üç ay tatil, ama haksızlık?

Hatırlar mısınız sevgili okurlar, tatillerde okul özlenirdi. Özlerdik, yaz tatilinden sonra okula gitmenin sevincini duyardık.

Şimdilerde öylemi?

Okul nasıl itici hale geldi ki; çocuklar yaz tatili hiç bitmesin okul başlamasın diyor. Bunu yorum olarak yazmıyorum ;bir çok çocuğun ağzından birebir duydum.

Çocuk  sırtına yüklenen ağırlığın çok farkında. Taşıyor mu? Belki evet, Ama yoruluyor. Çok yoruluyor eğitim sisteminden.

Finlandiya eğitim sistemi dünyanın en iyi sistemi bilirsiniz. Ödevin olmadığı, eğitimin çok farklı ve relaks  verildiği, hatta eğitim gün sayısının en az olduğu bir ülke.

Çocuklar ağaca tırmanıyor; ödev yerine. Olsun yaşayarak öğreniyor, Görüyor sorguluyor….diyor bir okulun müdüresi.

Çok yüklenilen çocuklarımız Einstein olamıyor bir türlü. Onca eğitime rağmen.

Ülkemizde eğitim sistemi ciddi anlamda bozuk. Akademisyenlerimize çok çok iş düşüyor.

Yaşayarak öğrenemeyen çocuğa ,duyarak eğitim vermeye çalışıyoruz.

Çok acı ,gerçekten çok acı..

Hayatta her şey bir birinin halkası.Zincirleme bir yaşantı işleyişi var.Vicdan eksikliği,işlenen katliam,suçlar,tembellik,üretememe,düşünememe…aklınıza gelen tüm toplumu sekteye uğratan ne varsa, altında  eğitimin önemli bir rolü var.Toplum insanlardan oluşur.İnsanın kalitesi toplumun verimidir.

Çocuğunuzun geleceği için şimdiden yatırım yapın.

En iyi uzun vadeli yatırımın para yada maddiyatla hiçbir alakası yoktur.Ebeveynler,özellikle de anneler yapmakta oldukları bağlılık sağlayan ve duyarlı ebeveynliği bir yatırım;duygusal yatırım olarak tanımlıyorlar.

Çocuklarınıza duygusal bir yatırım yapmanın en iyi yanı, kazancın size geri dönmesi için yirmi yıl beklemek zorunda olmamanızdır. Kısa vadede dahi, birlikte olmaktan büyük zevk aldığınız anlayışlı çocuklara sahip olursunuz. İlerleyen zamanlar da ,bir yetişkin olarak sağlıklı bağlar kurabilme kapasitesine sahip ve yaşamlarında başarılı olan çocuklarla ödüllendirilirsiniz. Kazancınız bu olur ve hiçbir şeye değişilmez.

Duygusal yatırımı şimdi yapın, böylece çocuklarınız bebekken yaşayamadıkları bakım ve ilgiyi, ileri ki yaşlarında yaşayamaya çalışmakla vakit kaybetmezler.

Çocuklarınız diğer insanlara yakın olmanın rahatlığını yaşayan birer yetişkin olacaklardır. Böylece iletişim kurabilme becerisini kazanacak ve iyi bir arkadaş, iyi bir eş, iyi bir ebeveyn ve iyi bir vatandaş olacaklardır.

Gelecek için daha güzel bir yatırım yapılabilir mi?

Bu yazı toplam 137 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar