SRT Yayın Akışı - 26.09.2021
Son Dakika

ÇOCUĞUMUZUN OKUL BAŞARISI29 Temmuz 2021 - 12:54, Perşembe


Semiha Özgür SEZER

Çocuğumuzun okul başarısına o kadar odaklanıyoruz ki, çocuklarımızın hayatının, akademik başarıdan ibaret olduğunu davranışsal deliller suna suna gösteriyoruz. Başarılı olan çocuğun sosyal hayatında mükemmel olacağını, IQ  yüksek olanın hayatının tüm alanlarında da aynı başarıda olacağını düşünmekteyiz. Yâda bunu bir an unutup IQ ve akademik başarıya odaklanıyoruz.

Çocukların tüm hayatı boyunca kişiliklerini geliştirmeleri ve yaşamlarının tüm alanlarını yönetebilmeleri, sosyal beceri ve iletişim kazanmaları duygusal zekâlarının gelişimi ile ilgilidir.

Bizler çocuklarımıza merhameti, saygıyı, utanmayı, sevgi doluluğu, paylaşmayı, yardımseverliği vb. insani duyguları model olarak öğrettiğimizde ve olumlu karakteristik özelliklerinin gelişimine yardımcı olduğumuzda tüm alanlarda bu değerler ile hareket etmelerini ve sosyal yaşamda başarılı olmalarını sağlamış olacağız.

Şöyle bir örnek verirsek IQ u yüksek bir çocuğun yetişkinlikte, kariyerinin yüksek olması; mesela bir bankacı olması ve bankayı dolandırması… IQ her şeydir diyenlere yaşamın gerçeklerini görüp ,”bu örnekleri görün lütfen ”diyorum. Duygusal zekâsı gelişmiş olan çocuk ebetteki zekâsını başarısını, insani değerleri ile yoğuracak ve yaşam içinde kendisine o denli bir yer edinecektir.

‘Çok sevdiğim şu hadise konunun güzel bir özeti olacak sanırım. Evinde TV izleyen çocuk trafik kazasında çok sayıda ölenleri gördüğünde hüzünlenir. Anne iyi ki bizim başımıza gelmedi, Yaşasın annem babam ölmedi diyor. Anne bunun üzerine ’Yavrum sevdiklerine bir şey olmasından duyduğun kaygıyı anlıyorum, çok normal. Fakat haber sonrası yaşasın biz ölmedik demeni hoş karşılamadım. Hayatını kaybeden bir insan duyduğumuzda hepimizin içinde bir üzüntü oluşur. Bu kazada ölenlerin yakınları da kim bilir ne kadar üzülmüştür. Başkalarının üzüldüğü olaya bizim sevinmemiz hiç hoş değildir. Biz iyi kalpli insanlarız onların üzüntüsünü paylaşmalı ve dua etmeliyiz ”der.

İşte bu gibi hayatımızda yaşadığımız, o küçük anlar, tuğlalar. Ve birleşip bir çocuğun hayat felsefesini, bakışını oluşturuyor.

Küçük anları  değerlendirmek dileğiyle.

Bu yazı toplam 145 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar