SRT Yayın Akışı - 19.02.2020
Son Dakika

ÇOCUĞUN DUYGUSAL DÜNYASI3 Ağustos 2019 - 07:11, Cumartesi


Semiha Özgür SEZER

Ebeveynlerin duygularını göstermeyi unutmuş olmaları kötüdür. Fakat toplum düzenine ayak uydursunlar diye çocukların da duygularını tam olarak ifade etmelerini engellemek daha da kötüdür.

Gerçek ve ani duyguların serbestçe gösterilmesine müsaade etmeli. Elem ve keder gibi aslında. Elem ancak yaşandıktan sonra ve bittikten sonra ,rahatlama ve teselli etme söz konusu olabilir. Ama elem dolu dolu hissedilmezse, hiçbir zaman bitmez.

Topumsal düzene ayak uydurmuş çocuklar,ileride topluma daha faydalı bireyler olabilirler.Fakat bunu bağımsız ve insancıl kararlar verebilen iyi insan olmak için yeterli olduğunu düşünmüyorum.

Toplumsal düzene ayak uyduracağız diye duygularımızı yeterince ifade etmezsek, kendini gerçekleştirmeyen kişiliğe bürünerek hayat süreceğiz.

Japonya’da ve Çin’de çocukların üç yaşına kadar her şeyi yapmalarına izin verildiğini okumuştum. Bu ülkelerde çocuklar duygularını baskılamadan ifade etmekte, yetişkinler tarafından engellenmemekte.

Bu ilk üç yıllık duygusal evrede çocuklar duygusal dünyalarını şekillendirmektedir. İlk üç yılın sonunda da Çin’de çok sıkı ve toplum düzenine uygun bir eğitim söz konusu olmaktadır. Bu sıkı kurallar düzeni acımasız olmakla beraber, temelinde çocuğun gelişmiş duygusal dünyası vardır. Bu nedenle Uzakdoğu’da insanların içindeki çocuğa daha sık rastlarız.

Uzakdoğu’daki okul eğitimi, gençleri toplum düzenine ayak uydurmaya zorladığından, onların duygularını açıkça ifade etmelerini engeller, ama yetişkin olduktan sonra bile, içlerindeki çocuğun duygusal dünyası yok olmaz.

Çocuklara bakın, küçük kadınlar, küçük adamlar. Onların gözündeki ışıltısını kaybetmiş, cansız görmek, hatta cansız olmalarını beklenti listemize eklemiş olmak üzücü. Motor hareketlerini yapamazlar, aksi halde ebeveynden azar işitecek. Vites boşta olursa herkes için rahat ortamdır. Çocukların duygularının kontrol altına alınması, duygularını açığa vurmasının frenenmesi , içsel olarak kişiliği kemirmeye başlar.

Şu bir gerçek ki, yetişkinlerin hayatındaki boşluklardan biride, çocukluktaki engellenmişliktir.

Bu yazı toplam 617 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar