SRT Yayın Akışı - 07.07.2020
Son Dakika

 

ÇOCUKLAR DÜNYADIR21 Kasım 2019 - 10:02, Perşembe


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Bugün Çocuk Hakları Günü bu günün anlamını daha iyi anlamak ve anlatmak  için Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Elif Erdem Düzgün ile  röportaj yapmak istedik. Elif hanım  işlerinin yoğunluğundan dolayı bizleri kabul etmedi.

 

Bu sefer Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak  beyi aradık  hemen kabul etti. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Konu çocuklar olunca benim için  hayat duruyor. Hangi yoğunlukta olursak olalım çocuklarımız için zamanımızın çoğunu ayırmalıyız. Bu konuyu burada kapatıp benim için Çocuk Hakları Günü’nün  ne anlama geldiğini  kalemim yettiğince  yazmaya çalışacağım.

 

Cadde kenarında kağıt toplayan,  mendil satan , sigortasız ağır işler de çalışan çocukları gördüğümde hayat bütün anlamını kaybediyor  O minicik elleriyle  çalışıp  eve 5-10 lira katkısı olacak, öyle mi?

 

Bir yanda prensesler, prensler gibi yetişen ve her ne kadar büyüse de o gözle bakılan el bebek gül bebekler, bir yanda doğar doğmaz bu işlerde çalışanlar.

 

Çocukların en büyük hakkı önce yaşama hakkıdır. Çocukların en çok ihtiyaç duyduğu şey şüphesiz ki sevgi ve ilgidir. Bunu en iyi şekilde gerçekleştirmenin yolu da çocukların kendi anne ve babalarının yanında yetişip büyümesidir.

 

Eğitim hakkı da çocukların vazgeçilmez haklarından birisidir. Her çocuk, geleceğini inşa etmek için mutlaka eğitimini tamamlamalı, hiçbir çocuk bu haktan yoksun bırakılmamalıdır.

 

Çocuk hakları, yasal veya ahlâki olarak dünyadaki bütün çocukların doğuştan sahip olduğu haklardır. Çocuk hakları sadece eğitim, sağlık, barınma gibi ihtiyaçlarının karşılanması demek  de değildir. Çocukların, fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunması da bu evrensel kavramın içerisindedir.

 

Bugün güzellemeleri bir kenara bırakalım, memleketimden çocuk manzaralarına Türkiye' nin de imza attığı Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi çerçevesinden bakalım.

 

Tarihte en geniş katılımlı insan hakları belgesi olarak tanımlanan Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 20 Kasım 1989 tarihinde oybirliği ile kabul edilmiştir. Bu gün tüm dünya çocukları için ‘Çocuk Hakları Günü’ olarak kutlanmaktadır.

            Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi tüm dünya çocuklarının çeşitli konularda ve ayrı sözleşmelerde yer alan tüm haklarını tek bir metinde toplamıştır. Çocuk hakları ile ilgili bu güne kadar hazırlanmış en kapsamlı ve eksiksiz belgedir. Tüm Dünya çocuklarının insan hakları yasasıdır.

 Bu hakları  acaba kaç çocuk biliyordur?

 Anayasamıza göre on sekiz yaşından küçük olan herkes çocuktur.

Çocuk Hakları ihlalleri gün geçtikçe artmaktadır. Çocuklar her durumda mağdur olmaktadırlar.

Çocuklar hayatta kalmalı, özgürce yaşamalı ve gelişmelidir. Bunu sağlamak ise tüm devletlerin görevidir.  Çocuklarımızı korumak için  herkes sorumlu olmalıdır.  Hükümetlerin bunun karşısında mazeretleri olmamalıdır.

 

Çocuklarımız için daha yaşanılabilir bir gelecek bırakmak toplumdaki herkesin en büyük görevi ve sorumluluğu olmalıdır.

Toplumsal kaosun önüne ancak ve ancak evrensel olarak çocukların korunmasıyla birlikte onların sağlıklı bir toplumun en önemli bileşeni olduğu vurgusu yerleştirilerek geçilebilir. Çocukları etkileyecek kararlar alınırken, fikirlerini oluşturma yeteneğine sahip her çocuk görüşlerini serbestçe ifade edebilmesini sağlamalıyız.

 

Çocuk dünyadır, dünyanın devamıdır, dünyanın kendisidir. Hayat çocukların üzerine kuruludur. Çocuk hakları evrensel bir kavramdır ve tüm çocukları kapsar. Dili, dini, rengi, ırkı ne olursa olsun hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün çocuklar aynı haklara sahiptir

 

İnsanlığın mutluluğu, dünyamızın güzelleşmesi, çocukların korunmasın, iyi yetişmesine bağlıdır.

 

Geleceğin büyüğü olan çocuklarımıza gereken özeni gösterelim, sevelim, koruyup eğitelim.  Sadece  bir günle sınırlı tutmayalım. 

Bu yazı toplam 708 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar