SRT Yayın Akışı - 28.01.2022

Son Dakika

ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN3 Kasım 2021 - 16:50, Çarşamba


Semiha Özgür SEZER

Çevrenize bir göz gezdirdiğinizde aslında kendi hakkında olumsuz yargılara sahip, kendini sevmeyen ve ilişki kuramayan ne kadar çok insan olduğunu görebilirsiniz. Herkesin diğerine göre az ya da çok benlik saygısı olabilir. Bu durum değiştirilecek ve geliştirilecek bir durum olmakla birlikte kişinin hayatında olumlu adımlar atmasına yardımcı olan da bir yanı vardır. İş hayatı, özel hayatı ve diğer tüm yaşantı alanlarında özgüvenli, kendinin ve potansiyelinin farkında, kendine ve dolayısıyla başkalarına saygı duyan insanlar adım adım ilerleyen ve gelişen insanlardır.

Çocukluk hayatında şekillenen özgüven sayesinde kişi mutlu ve uyumlu olur. Özgüveni eksik olan çocuklar, yetenek gelişimi, ifade zorluğu ve girişimci olamazlar. Eleştiriden korktuklarından becerilerini ortaya koyamazlar. Bedensel ve zihinsel ve ruhsal gelişimleri yavaşlar ve geri kalan başarısız çocuklar olurlar. Bu nedenle çocukluk çağında özgüven oluşmalı ve aile tarafından mutlaka verilmelidir.

Çocuklarda özgüven nasıl gelişir?

 

Özgüven anne ve babanın tutum ve davranışları ile çocuğa verilir. Özgüven oluşması için, okulun, öğretmenlerin ve arkadaşların da etkisi vardır.

Bu nedenle anne ve baba çocuğun gelişimi için rahat ve özgür bir ortam oluşturmalıdır. Çocuğa yapılacak olan eleştiriler asla çocuğun kişiliğine değil yapılan yanlışları ve hataları düzeltmek amaçlı olmalıdır. Aile çocuğun yetenekleri konusunda beklentilere girmemelidir. Çocuk asla başkaları ile mukayese edilmemeli ve kendini ifade etmesine izin verilmelidir. Anne ve baba her durumda çocuğunu sevmeli ve bu sevgiyi ona hissettirmelidir. Anne ve baba çocuğa özgüvenli hareket etmeli ve bu kararlı tutumla ona örnek olmalıdır. Aile içinde şiddet ve sözlü şiddet asla çocuğa veya diğer aile fertlerine uygulanmamalıdır. Çocuklara yaşlarına uygun sorumluluklar verilmeli ve yaptığı her olumlu olay mutlaka övülerek onun girişimciliği desteklenmelidir.”

Saygılarımla

Bu yazı toplam 127 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar