SRT Yayın Akışı - 13.07.2020
Son Dakika

ÇOK BİLMİŞLER22 Nisan 2019 - 11:58, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Bayılıyorum şu çok bilmişlerin hallerine.

Herkes amma  da çok biliyormuş arkadaş. Her konuya, her olaya bir yorumları var. Bilmediği bir konu hakkında saatlerce  konuşabiliyorlar hayret ediyorum. Kendi dediğini benimsetene kadar diretmeleri de cabası..Siyaset, ekonomi, politika, sağlık, teknoloji vs vs her konuda  bir fikirleri, konuşacak şeyleri var.

   Hani özünde kendine bir misyon yüklemiş, her şeyin en iyisini, en doğrusunu, en

mantıklısını ve en güzelini bildiğini iddia eden, bilmişlikte sınır tanımadığı

gibi karşısındakini de sürekli öğrencisi gibi gören tipler…

    Hayatı kendi çıkarlarına göre kurgulayabileceklerini sanan, her türlü kurnazlığı meşru gören, en önde olmayı sadece kendileri için hak sayan çokbilmişlerin aslında herkese zararı dokunuyor. Hele de yönetim kademelerinde oturanların neden oldukları zarar- ziyan- tahribat çok daha yıkıcı oluyor doğrusu.

  Çok konuşmayı çok bilirlik zanneden , özneyi, fiili yerinde kullanınca kendini

cümle kurmuş hisseden, “doğru laf ettim” düşüncesiyle gerinen.

    O kadar çok gereksiz diyalog kuruluyor ki, sayelerinde çoğu zaman kendinizden

bahsetmeyi bir tarafa bırakıp sadece izliyorsunuz.

       İnsanları susturduklarını zannederler ama konuşmamamızın  bilgimizden değildir şaşkınlığımızdandır. Cümlelerine sürekli ‘BEN’  ile   başlar ‘BEN’ ile biter. Sürekli  lafları uzatarak gereksiz ispatlama çabasına girerler. Arada birde tebessüm  ederek  mükemmellik örneği  sergilenmeye çalışırlar.

Anadolu’da  çok güzel bir söz vardır“Kendini met edeni koy da kaç, el met ederse al da kaç” diye

 GELDE SEN GEÇİN

Son 17 yıldır nelerin olup bittiğini, nelerin yitip gittiğini az çok görüyor, yaşıyor, okuyoruz.

AK Parti Grup Başkanvekilinin asgari ücretlilere yönelik konuşmaları hayretle dinledim.

 Başkanvekili çay ve simit hesabı yaparak asgari ücretlilerin geçmişe nazaran daha iyi bir durumda olduklarını ileri sürüyor

  Asgari ücretlinin Türkiye'de daha iyi durumda olduğunu söyleyen  başkanvekili  "Dolar bazından da alsan, altın bazından da alsan, simit çay hesabı da yapsan asgari ücretlinin durumunun daha iyi olduğunu ispat edeceğim."  Diyor ve hesap yapıyor.

    Çay ne kadar 1 lira, 1 simit aldığın takdirde ne kadar? 2 lira. Ben 5 kişilik bir aileden yapacağım hesabı.  Kendisi hesabı yapamıyor  oradakilere   hesaplatıyor.

 Soruyor "Kaç lira bir bekar çalışanın asgari ücreti 2 bin 20 lira. 1 çay 1 simit 2 lira. 5 kişilik bir aile sabah kahvaltısında ne kadar tüketmiş olur? 10 lira. 3 öğün çarpı 10 30 lira yapar. Peki bir ay kaç gün 30 gün. 30 çarpı 30 eşittir 900 lira. Asgari ücret ne kadardı? 2 bin 20 lira. 20 bin 20 eksi 900 ne yapar? Demek ki bin 120 lira cebinize kalıyor."

    Bir asgari ücretli çalışan olarak  başkanvekilinin gözümüzün  içine baka baka  bizlerle alay ediyor .Başkanvekilinin konuşmasının gündem olduğu gün ilimizde  bazı meyve ve sebzelerin satışı şu şekildeydi; Soğan 7 TL, Biber 12 TL, kırmızı biber 25 TL Domates 10 TL, Patates 7.5 TL.  simit 1.5 TL   Çay 2 TL sormak lazım   asgari ücretle  bir ay  sizde deneyin geçinmeyi 

Bu yazı toplam 893 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar