SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

CUMHUR İTTİFAKI’NIN EN ZORLU SINAVI! 27 Haziran 2022 - 00:10, Pazartesi


Taner İltaş

Uzun bir süredir tüm partiler saha çalışmalarına ağırlık verdi. Henüz seçime 1 yıl gibi bir zaman olmasına rağmen, partileri şimdiden seçim telaşı sardı.

Sahaya en erken inen İYİ Parti teşkilatlarıydı. Ardından CHP, AKP ve MHP de saha çalışmalarına hız verdi.

DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Parti de hummalı çalışmalarla seçim hazırlıklarına erken başlayan partiler oldu.

Kısa bir süre sonra seçim heyecanı ülke genelinde hakim olacak. Bu doğrulta gazete olarak AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti il başkanları ile özel söyleşiler gerçekleştirdik.

4 majör parti de hayli iddialı. Özellikle muhalefet cephesinde umutlar çok yüksek.

Kötü giden ekonomi nedeniyle kan kaybına uğrayan Cumhur İttifakı’nın bu seçimi kazanmasının mümkün olmadığı görüşünde birleşiyorlar.

AKP İl Başkanı Yunus Tever ve MHP İl Başkanı A. Ziya Akar ile yaptığım özel söyleşilerde Cumhur İttifakı’nın nabzını tutmaya çalıştım.

Gördüğüm en önemli nokta, Cumhur İttifakı’nda sanki bir söylem değişikliği olduğu yönündeydi.

Bunu neden söylüyorum?

Hatırlarsınız ekonomik kriz başladığında iktidar cephesinden ya da iktidara yakın kesimlerden hep bir inkar geliyordu.

Vatandaş artan enflasyonla, üst üste gelen zamlarla zor günler geçirirken, televizyonlara çıkan sözüm ona iktidar destekçileri, aslında ülkede krizin olmadığını söyleyip duruyorlardı.

Milletin sinirlerini bozan önemli hususlardan biri de buydu. Ancak enflasyon artışı durmayıp daha da devam edince, hayat pahalılığı artık zirve yapınca artık kimse inkar propagandasına başvuramıyor.

Tever ve Akar’ın söyledikleri de ilgimi çekti gerçekten.

Cumhur İttifakı’nın iki il başkanı, 16 ilçeye yaptıkları ziyaretlerde vatandaşların sorunlarını dinlediklerini belirterek, ekonomik krizin farkında olduklarını dile getirdi.

Tever bu konuda, “Evet, ülkemizin ve milletimizin asıl gündemi budur, hayat pahalılığı ve ekonomik sıkıntılardır.

Özellikle salgın sonrası oluşan küresel ortam ve ekonomik buhran maalesef tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de yakından etkiliyor. Vatandaşlarımız müsterih olsun, Sayın Cumhurbaşkanımızın en önemli mesaisi ve gündemi bu oluşan ekonomik ortam ve zamlar konusudur. İnşallah son günlerde artan fiyatların ve zam konusunun da üstesinden geleceğiz” şeklinde görüş belirtti.

 

Akar ise, “İlçe ziyaretlerinde vatandaşlarımızın ekonomik anlamda yaşadığı sorunlar, temennileri, talepleri, serzenişleri nedir, bunu duymak istedik. Duyduk da. Duyduklarımız bizi tabi ki üzen hususlardı.

Çünkü vatandaşlarımızın yaşamış olduğu sıkıntılı süreç ziyadesiyle onları yıpratıyor. Ancak duyduklarımız karşısında biz bir hüzün yerine, daha fazla çalışmamız gerektiğini, daha fazla sorumluluk üstlenmemiz gerektiğinin de farkına vardık.

Çünkü vatandaşımız, yaşanılan ekonomik sıkıntının sebep-sonuç ilişkisi babında ne olduğunun da farkında ve bu ekonomik sıkıntıdan çıkış yolu olarak da yine Cumhur İttifakı’nı işaret etmekte” ifadelerini kullandı.

Bütün bu söylemlerden anlaşılacağı gibi, Cumhur İttifakı’nın en zorlu sınavı ekonomi olacaktır.

Kötü giden ekonomiyle girilecek seçimin Cumhur İttifakı’na büyük bir darbe vuracağı ortada. İl başkanları da bunun farkında. 

Verdikleri mesaj da çok net: Evet ekonomik olarak işler iyi gitmiyor ama bu çözecek olan da yine bizleriz. Muhalefet değil.

Zaten kilit nokta da bu.

Seçime artık bir yıldan az bir süre kaldı. Cumhur İttifakı, ekonomik anlamda yaşadığımız bu kötü gidişi durduramazsa, iktidarı kaybeder.

Ancak, enflasyonla mücadelede başarı sağlanırsa kıran kırana bir seçim bizi bekliyor demektir.

Bu yazı toplam 224 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar