SRT Yayın Akışı - 04.04.2020
Son Dakika

DEĞİŞİM HENDEK’E YARAYACAK13 Ocak 2020 - 10:12, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Siyaseten bir partiden seçilip sonradan başka  bir partiye geçenlere çok karşıyımdır.

Ancak geçene de saygı duymak gerekir.

    Ama  Turgut Babaoğlu’nun durumu  farklı. Babaoğlu sadece bir partiden değil, tüm partilerden destek aldı.

    31 Mart yerel seçimlerinin en çok konuşulan isimlerinden biri olmuştu.  Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’nun, yuvam dediği MHP’ye dönüşü sadece Sakarya’da değil ülke gündeminde büyük ses getirdi. Bu geçiş Babaoğlu’nun dikkat çeken bir isim olmasından ziyade 25 bine yakın şahsi oyunun yankısıydı.

     MHP’nin önde gelen bir ismi olarak hatta ilçe başkanlığı görevinde iken Hendek için yaptıklarıyla tanıdık biz onu. Gel gelelim 31 Mart 2019 mahalli idareler seçimlerinde AKP ile Cumhur İttifakı yapan MHP Hendek’te aday çıkarmayınca işler değişti.

Hendek’te yıllarca vatandaşlardan destek isteyip herkesin ortak adayı olmayı başarabilen ve bu yönüyle Sakarya’da ilkleri başaran Turgut Babaoğlu, BBP saflarına katıldı. Sandıkların açılmasıyla birlikte beklendiği gibi başkanlık koltuğuna oturdu ve neredeyse 10 ayı geride bırakmak üzere.

     Bu yazıya başlamadan önce Hendek Belediyesi’nin resmi internet sayfasında incelemeler yaptım.Çalışmalarını hafızamdan şöyle bir geçirdim. Babaoğlu’nun çalışmalarını takdir etmemek mümkün değil.

     Bugüne baktığımızda beklendiği gibi MHP’ye geçti. Hem de öyle bir geçiş yaptı ki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sözleri herkesi şaşırttı. “Hastalığım nedeniyle yeni gelmeye başlamıştım. Bugün hastalığım bitmiştir” sözüyle Babaoğlu’na başka bir deyişle şifa gibi geldin dedi.

       Babaoğlu’na yakın kaynaklardan MHP’ye geçerken herkesle görüşerek bir karar aldığını öğrendik. Bu geçiş zaten bir gün olacaktı. Son seçimde 24 bin oy alan Babaoğlu, 2014 yılında 20 bin oy almıştı. Yani seçmen Babaoğlu’na güveniyor, destekliyor, inanıyor.

Yani ortada büyük başarı var. Bu sandık başarısının da tek mimarı Babaoğlu ve seçmendir.

 Babaoğlu’nun MHP’ye geçmesine  BBP kanadından büyük  tepki geldi. Babaoğlu bu yönde sorulan sorulara ısrarla cevap vermiyor. Eleştiri ve tartışmaya girmek istemiyor anladığım kadarıyla!

   Ancak Babaoğlu’nun ekibinin hakarete varan eleştirilere karşılık ciddi bir hazırlık içinde olduğu, devam edilmesi halinde geçiş öncesi yaşananlarla alakalı olarak açıklama dahil birkaç hamle hazırlığı olduğu izlenimini aldım.

    Babaoğlu’nın tek hesaplamadığı bir şey vardı o da meclis yapısı. BBP 10 sandalye’de kalırken, MHP 5-AKP ise 10 sandalye kazandı. Yani Cumhur İttifakı 15- Başkan Babaoğlu mecliste 10’da kaldı. Komisyonlarda Cumhur İttifakı üstünlüğü vardı. Türk Dünyası Belediyeler Birliği temsilcisi bile AK Parti’den seçildi. 5 kişilik çiftçi komisyonunda 1 BBP’li yer alabildi.

     Benim Hendek’e sözüm var diyen Babaoğlu, söz verdiği büyük adımları atmakta zorlandı. Biz bunu gördük. Uyumlu bir şekilde her şeyi çözdü ama büyük işler hızlı karar almakla olur.

Hendek için bir değişim yapan Babaoğlu, Başkan olarak halka söz verdiği projeleri başlatmaya hazırlanıyor. Bu değişim uzaktan bakıldığında Hendek’e yarayacak gibi. Bakıldığında artık daha güçlü bir Hendek var. Babaoğlu artık Cumhur İttifakının Belediye Başkanı oldu.

  Babaoğlu’nun bir partide olması çok önemli değil aslında. Görevi sonunda ne yaptı, ne yapamadı bunu tartışırsak şehir adına daha verimli olur gibi geliyor bana.

BÜLBÜL VE BABAOĞLU

Babaoğlu, Cumhur İttifakı adayının açıklanmasının ardından kendisini yalnız bırakmakla suçlanan MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, il ve ilçe teşkilatıyla karşı karşıya getirilmek isteniyor. Babaoğlu MHP ile karşı karşıya gelmedi.  “Bülbül neden yapamadı” sorusu geliyor hep. MHP lideri yerel seçim öncesi Cumhur İttifakında hiçbir pazarlık yapmayacaklarını ifade etmişti. AK Parti tarafından belirlenen listenin Cumhurbaşkanı tarafından sunulmasının ardından Bahçeli’nin kabul ettiği herkes tarafından biliyor. Bülbül ve ekibi Genel Başkanın vereceği karara itiraz edemezlerdi. Şimdi bazı grupların, özellikle bu mesajlarla yıpratma içinde olduğunu görüyoruz. Bu algı bana göre yersiz. Bülbül ve Babaoğlu eski dost, iyi bir abi kardeş. Düne bakılmadan birileri yola devam ediyor. Konuşan üçüncü kişiler varsa bundan art niyet vardır.

Bu yazı toplam 728 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar