SRT Yayın Akışı - 19.02.2020
Son Dakika

DEPREM HATIRLATIYOR17 Haziran 2019 - 11:50, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Marmara bölgesinde sıkça yaşanmaya başlayan küçük şiddetli depremler akıllarda beklenen büyük depremin habercisi olarak algılanırken buna karşın  ilimizde hiçbir hazırlığın olmadığı  görülmektedir.

     17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen merkez üssü her ne kadar  Gölcük  olsa da Sakarya  asrın felaketini yaşadı  7,4 büyüklüğündeki depremin üzerinden seneler geçmesine rağmen şehirde hiçbir hazırlık yok.

     Hendekte 10 gün içerisinde  3 deprem yaşandı.

2 Haziran 2019 Pazar günü; saat 16.08; şiddet 4,7; merkez üssü Yarıca / Hendek

5 Haziran 2019 Çarşamba günü; saat 04:59; şiddet 2,7; merkez üssü Yarıca / Hendek

 12 Haziran 2019 Çarşamba  saat 06:03; şiddet 2,3; merkez üssü Kalayık / Hendek

    Sakarya deprem gerçeğiyle  yıllardır tanışıyor. Ülkemiz topraklarının tamamına yakını deprem riski altında. Ülkemizdeki en aktif fay hatlarından biri üzerinde yer alan  Sakarya ’da depreme her an hazır olmalıyız. Bu noktada başta kamu kurumları olmak üzere hepimize çok önemli görevler ve sorumluluklar düşüyor.

    Depreme hazırlık seviyesini arttırmak ve halkın bilinçlenmesi noktasında, “Deprem Stratejisi ve Eylem Planı” çok önemli. 1999 Marmara depreminden sonra değişen yönetmeliklerle birlikte, yapı denetimleri, jeolojik zemin etüdlerle artan yapı kalitesini  Sakarya  gibi deprem tehlikesi, riski taşıyan bir kentte, tavizsiz, kararlı bir biçimde uygulamaya devam etmek gerekiyor.

  Şehrin tamamına yayılan bütüncül bir anlayışla, yapı stoğu envanterinin çıkartılması için başta   Valilik ve  Büyükşehir  Belediyesi olmak üzere, merkezi hükümetin, ilgili kurumların iş birliğiyle  Sakarya’daki binaların tamamının hangi seviyede olduğu netleşmeli.

 Aslında  deprem hazırlığına evimizden başlamalıyız

 Deprem sırasında eşyalardan azımsanmayacak ciddi zararlar görebiliyoruz. Çünkü; eşyalarımızı doğru yerleştirmiyoruz yada sabitlenmesi gereken eşyalarımızı sabitlemiyoruz. Sabitlemediğimiz eşyalar ya üzerimize düşüp bize zarar verebilir yada kaçış yolumuza engel koyabilir. Deprem öncesinde ise kesinlikle afet ve acil durum çantası hazırlanmak zorundayız.

 

Bu yazı toplam 1002 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar