SRT Yayın Akışı - 05.06.2020
Son Dakika

DEPREMDEN DERS ÇIKARMALI8 Ekim 2019 - 10:01, Salı


İbrahim KALKAN

Sakaryalılar olarak hepimizin deprem korkusu, kabusu, travması mutlaka vardır. Doksan dokuz depremi sonrası hiç kimse yüksek binalara taşınmadı, kimse uzun vadeli borçlara girmek istemedi, herkesin aklının bir kenarında deprem vardı. ilk yıllar deprem konusunda herkes daha bilinçli ve duyarlıydı. ilk on yıl hiç aklımızdan çıkmadı yaşadıklarımız. Aslında hala unutulmuş değil bilinçaltına itiliverdi sadece. Bu konuda Türkiye Psikiyatri Derneğinin yararlı çalışmaları var. Çalışmaya göre aslında kimse deprem korkusunu unutmadı, sadece başetmeyi öğrendi.Resmi rakamlara göre bu depremin şiddeti 7.4’tü. 17.480 kişi yaşamını yitirdi, 23.781 kişi yaralandı. Sakarya bu depreme hazırlıksız yakalandı. Gece 03.02’de olması can kaybını artırdı. Peki Sakarya bugün ne kadar hazırlıklı depreme? Peki biz bireyler olarak deprem anında neler yapmamız gerektiğini ne kadar biliyoruz?

İstanbul depremi bir tatbikat gibi oldu. İnşallah can kayıplarına sebep olan depremler yaşamayız. Bize düşen görev ise hazırlıklı olmak. Şimdi bu hazırlıkların neler olduğuna kısaca değinelim. Bu önlemleri iki kısma ayırmak mümkündür. Birincisi hayatta kalmak için depremden önce ve deprem anında neler yapılması gerektiği:

●     Evin güvenli yerlerini belirleyin. Elektrik şartelinin, gaz ve su vanasının nerede olduğunu bilin.

●     Eşyaları sabitleyin devrilecek herhangi bir şeyin tehlike oluşturmasına izin vermeyin.

●     Deprem çantası hazırlayın. İlk yardım çantasına ek olarak neler konulması gerektiğini araştırın.

İkincisi ise olası ölümden sonrası yani ahiret hayatı için yapılacaklar. Ciddiyetsiz davrandığımı düşünmeyin yanlış anlaşılmasın elbette birgün hepimiz öleceğiz. Hazırlıklı olmak gerek. Bir tarafım eğitimci bir tarafım din görevlisi olduğu için buna değinmek istiyorum.

●     Kul hakkı yemekten kaçının hele kamu malı yemekten diyar diyar kaçının.

●     İnsanlara faydalı işler yapmaya çalışın. Ne kadar çok insana fayda sağlarsanız Allah (cc) onun kat be katını verir.

●     Ailenizi, akrabalarınızı ve komşularınızı ihmal etmeyin. Bugün varız yarın yokuz sonuçta.

●     İbadet hayatınıza önem verin. Namazları kaçırmayın, zekatınızı verin, imkanınız varsa hacca gidin ya da en azından umreye…

●     Uzun vadeli borçlardan uzak durun.

●     Kimsenin kalbini kırmayın, son gününüz gibi yaşayın, helalleşin.

         Bu maddeleri elbette çoğaltabiliriz ancak bunlar en elzemleri. Bizler afetlere karşı hem hayatta kalmamız için ve ailemizin hayatta kalmasını sağlayacak önlemler almalı hem de ölümü akıldan çıkarmayarak bilinçli bir hayat yaşamalıyız. Rabbim tüm afetlerden cümlemizi korusun.

Bu yazı toplam 995 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar