SRT Yayın Akışı - 19.02.2020
Son Dakika

DEPREMLE YAŞAMAYI DEĞİL KORUNMAYI ÖĞRENMELİYİZ24 Haziran 2019 - 07:22, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Geçen haftaki yazım da ’Deprem Hatırlatıyor’ diye bir yazı yazdım Hendek’te ki depremleri  örnek göstermiştim.

 Marmara bölgesinde yaşanan  bu depremler  yine Türkiye’nin gündemine oturdu.

 Depremin ardından yine herkesin aklına yine deprem olacak mı? Sorusu geldi.

     Geçen hafta CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, bedelli askerlik yapacak yurttaşlara 1 aylık süreçte, Afete Müdahale eğitimi verilmesini ve 2 yıl içinde meydana gelebilecek olası afetlerde görevlendirilmelerini teklif etti. Söz konusu öneriyi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AKP kurmayları ve muhalefet partileriyle gerçekleştirdikleri görüşmelerde de gündeme getirdiklerini ve olumlu karşılık aldıklarını belirtti.

    Yüzyılın en büyük afetlerinden biri olan 17 Ağustos Depremi’ni Sakarya’da yaşayan bir yurttaş olarak, afete en kısa sürede müdahalenin, eğitimli güçlerin önemini çok iyi bildiğini vurgulayan Özkoç, şunları söyledi: "Eğer bedelli eğitim ile ilgili bir aylık bir eğitim veriliyorsa, bu eğitim afet konusunda olsun, bu alanda eğitim alsınlar. Ben Sakarya Milletvekiliyim, Sakarya depreminde yani "Gölcük depremi" diye adlandırılan Sakarya'yı vuran ağır depremde, sabaha kadar, enkaz altında kalan insanlarımızı kurtarmaya çalıştık. Enkaz altından çıkmaları mümkün olmayanların da korkmadan orada beklemeleriyle ilgili yanlarında durduk; bir faciaydı bu” dedi.

   Özkoç’un bu teklifi  çok önemli bir teklif. Umarım  uygulamaya geçer.

    Kaçınılmaz gerçek olarak karşımızda duran deprem konusunda bilinçlenmek gerek. Deprem kaçınılmaz gerçek ve Sakarya  deprem kuşağında birinci derece bölgede.

    Her doğal afet gibi depremle de hiç ummadığımız bir anda karşılaşabiliriz. Önemli olan, depremle yaşamayı öğrenmek değil, depremden korunma yöntemlerini de doğru bir şekilde öğrenmek ve bu bilgiyi güncellemektir.

    Şimdi bu gerçek ile yaşamasını ne kadar öğrendik onu sorgulamamız gerek. 1999 depreminde ilimizde büyük bir facia yaşandı. Şimdide  yaşanmayacağı anlamına gelmez.

    Yıkıcı etkisi olan deprem aslında deprem dede nin tabiri ile, deprem öldürmez, çürük bina öldürür sözü ile özdeştir.

    Evet deprem ülkesi Japonya ve diğer ülkelerde depremler olmakta ama can kaybı çok az olmakta. İşte gerçek bu, yüzleşmemiz gereken gerçek bu deprem öldürmez çürük bina öldürür.

    Depreme ne kadar hazırız, deprem konusunda  Sakarya  da sağlıklı bir yapı var mı, bunu sormak ve cevap beklemek kamu oyu adına beklentimiz.

     İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü bu konuda kamu oyuna bilgi vermeli ve bu bilgileri sık, sık tekrar etmelidir. Çünkü olduğunda yani testi kırıldığında önlem fark etmez, önemli olan o kritik dakikalar ve kritik saatlerde ne yapacağımız çok önemli, yani toplum bilinçli olursa hasar ve cam kaybı en aza inecektir.

     Evet bir şeyler yapılmakta ama sık bilgilendirme ve hafızaları taze tutma adına mahallelerde, köylerde muhtarlar ile bir araya gelip bilgilendirmeler yapılıp halka anlatmak birinci görev olmalıdır.

    Deprem sonrası oluşturulacak toplanma yerleri belirlenmeli ve halka duyurmalıdır. Acil kurtarma ekipleri sıkı ve sık bir eğitime tabi tutulmalı, gönüllüler grubu oluşturulup bunlar sıkça eğitilmeli.

    Personel eğitimi kadar halk eğitimi de önemlidir. Arama kurtarma ekiplerinin malzemeleri geliştirilmeli, teknolojiye uyarlı hale gelmelidir.

     Çürük binaları güçlendirmek adına çalışmalar hızlanmalı eğer güçlendirme mümkün değilse yıkım yapılmalı, bu belki insanların canını acıtır ama önemli olan insan canı oluca maddiyat ön planda olmamalı.

   Sonuçta depreme ne kadar hazırız derken iyi düşünmeli ve eğitim boyutunu sıkça yapmalıyız. Unutmayın ki deprem öldürmez çürük bina öldürür ve 3 kuruştan kaçarken yarınlarımızı yok etmeyelim .

Bu yazı toplam 829 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar