SRT Yayın Akışı - 02.06.2020
Son Dakika

DERDİMİZ ÜLKE KAYGIMIZ ÇOCUKLAR9 Eylül 2019 - 09:49, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Derdimiz ülke, kaygımız çocuklar, tasamız gelecek olunca sık sık aynı konuların altını çizmemiz bundan.  Ülkemizde paylaşılması gereken, yüzleşilmesi gereken o kadar konu var ki benim için  en önemlisi eğitimdir. Bugün okullar açılıyor. Yine  sancılı bir eğitim öğretim yılına giriyoruz.

     Atatürk’ün gerçekleştirip bize bıraktığı büyük inkılâp hareketinde, üzerinde en fazla durduğu, önem verdiği, emek sarfettiği konunun, “Türk çocuğunun ve Türk milletinin tümünün eğitimi ve yetiştirilmesi, yani kısaca millî eğitim meselesi” olduğunu biliyoruz. “Atatürk İnkılâbı”nın birer parçaları olan seri halindeki reformlar arasında hiç kuşku yok ki temel taşı “Millî Eğitim Reformu” oluşturur.

 

Yeni  Türkiye’de eğitim alanında da çok ağır bir tablo yaşanmaktadır. Türkiye’de eğitim giderek paralı hâle gelmektedir, ancak imkânı olanların çocuklarını eğitmesi, yetiştirmesi mümkün hâle dönüşmüştür.

 

  Eski  Türkiye’de eğitim eşitliği vardı.  hâli vakti pek iyi olmayan analar babalar çocuklarını doğru dürüst okullarda okutmak imkânına sahipti, oralarda okuyan çocuklar bu memleketin en değerli insanları hâline dönüşebiliyorlardı.

   Ama şimdi tam tersi oldu. Paran kadar okursun.

 

Devlet okulları dökülüyor imam hatipler hariç.  Okulun  ihtiyaçları için  okul müdürlerini  artık velilerden para istemiyor. Bu görev okul aile birliklerini devredilmiş.  Bu parayı da her veli veremiyor. Kısacası  devlet okulları  Allah’a emanet.

     

Eğitim sistemi bugünden yarına değişiyor. Sonra olmadı deyip baştan ele alınıyor, sonra yine  olmadı deyip  sil baştan yapılıyor. Çağdaş ulusal eğitimden hızla uzaklaşılıyor deniliyor, tekrar değiştiriliyor. Velinin de  öğrencinin de  kafası dönüyor.

  Öğrenciler,  geçmişe özlem, geleceğe endişe duyarak eğitim sürdürüyorlar.

Hep arayıştalar aslında. Arayışa gerek yok! Cumhuriyetimizin bizlere yol gösteren aydınlığı var.

  Önümüzde ülkemizi ve geleceğimizi kaostan kurtaracak deneyimli ve yol gösterici kadrolar var. Arkamızda toplumsal birikimimiz var. Atatürk devrimlerinin yaydığı hiç kararmayan bir ışık var.

Ama biz bu ışığı kullanamıyoruz

 

17 yıllık AKP iktidarında 15 kez eğitim sistemi değiştirildi. AKP iktidarının 7’nci Milli Eğitim Bakanı olan Ziya Selçuk da eğitim sistemin de değişikliğe gitti. Birbiri ardına yapılan değişikliklerle yapboz tahtasına dönen eğitim sisteminde şimdi de yeni ortaöğretim modeli uygulamaya konuldu.Yeni sistemle ders sayısı azaltıldı  tatiller artırıldı Lise öğrencileri, üniversitelerde olduğu gibi kendi istediği dersleri seçebilecek.

      

Herkes, eğitim partiler ve siyaset üstü olmalıdır, der. Ama maalesef, ülkemizde partiler üstü ortak bir akla dayalı bir eğitim politikası oluşturulamamıştır. Her kim iktidara gelirse gelsin, ama az, ama çok eğitim politikaları siyasi ve ideolojik olmuştur.

     Ülkemizin eğitim politikalarına yön verirken siyasi tercihler ön plana çıkarılmamalıdır.

Eğitim politikalarımıza yön verenler, aynı zamanda tüm Türkiye’nin kaderini kurguladıklarını unutmamalıdır; bunun için de eğitimimizi millileştirip, partiler üstü bir devlet politikası haline getirmelidirler.

      Çocuklarımızı  soran sorgulayan,   eleştiren  düşünme, işbirliği, zihinsel çeviklik , sözlü ve yazılı iletişim, analiz yapma ve hayal kurma becerilerini geliştirmek zorundayız. 

Bu yazı toplam 930 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar