SRT Yayın Akışı - 21.10.2020
Son Dakika

DERDİMİZ ÜLKE KAYGIMIZ ÇOCUKLAR21 Eylül 2020 - 03:39, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Derdimiz ülke, kaygımız çocuklar, tasamız gelecek olunca sık sık aynı konuların altını çizmemiz bundan.  Ülkemizde paylaşılması gereken, yüzleşilmesi gereken o kadar konu var ki benim için  en önemlisi eğitimdir. Bugün okullar  ana sınıfı ve birinci sınıflar  için ders  zili çalacak.

Yani  sancılı bir eğitim öğretim yılına giriyoruz.

     Atatürk’ün gerçekleştirip bize bıraktığı büyük inkılâp hareketinde, üzerinde en fazla durduğu, önem verdiği, emek sarfettiği konunun, “Türk çocuğunun ve Türk milletinin tümünün eğitimi ve yetiştirilmesi, yani kısaca millî eğitim meselesi” olduğunu biliyoruz. “Atatürk İnkılâbı”nın birer parçaları olan seri halindeki reformlar arasında hiç kuşku yok ki temel taşı “Millî Eğitim Reformu” oluşturur.

 

Yeni  Türkiye’de eğitim alanında da çok ağır bir tablo yaşanmaktadır. Türkiye’de eğitim giderek paralı hâle gelmektedir, ancak imkânı olanların çocuklarını eğitmesi, yetiştirmesi mümkün hâle dönüşmüştür.

 

  Eski  Türkiye’de eğitim eşitliği vardı.  Hâli vakti pek iyi olmayan analar babalar çocuklarını doğru dürüst okullarda okutmak imkânına sahipti, oralarda okuyan çocuklar bu memleketin en değerli insanları hâline dönüşebiliyorlardı.

   Ama şimdi tam tersi oldu. Paran kadar okursun.

 

 Simdi ise Tüm dünyada etkisini hızlı bir şekilde arttıran ve pandemi haline gelen COVID-19 nedeniyle zorunlu bir dijital dönüşüm ile karşı karşıya kaldık. Bu dijital dönüşümün en büyük yankıları eğitim dünyasında gerçekleşti.

 

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından haber ekranlarında “uzaktan eğitim” yapılacağı açıklandığında bu durum milyonlarca öğretmeni, öğrenciyi ve veliyi hiç bilmedikleri bir konuyla karşı karşıya bırakmış oldu.

 

Uzaktan eğitim kavramı sadece yükseköğretimde yaygınlaşmışken, bu alanda ilköğretim ve ortaöğretimde yeterli sayıda araştırma bulunmadığı için zorlu bir süreç  başladı.

 

Eğitim-öğretimi kaldığı yerden devam ettirebilmek adına öğretmenler ve yöneticiler üstün çaba gösterseler de öğrencilerin bir kısmı bu eğitimden faydalanamıyor.

 

Mevcut duruma hızlı ve yenilikçi adımlar atarak öğrenme sürecini devam ettirmek adına bu süreçte aktif olunmalı. Öncelikli olarak işbirlikli çalışmanın önemini bir kez daha anladık.

 

Bu süreçte, ilkokuldan üniversiteye tüm kademelerde etkili bir uzaktan öğretim süreci yönetebilmek için öğretmenlerin dijital becerilere sahip olması gerektiğinin önemi de fark edildi.

 

Bu amaçla sosyal medya ve çeşitli senkron uygulamalar aracılığıyla öğretmenler için alanın uzmanları tarafından birçok eğitim düzenlendi ve binlerce öğretmen bu eğitimlerden faydalanarak derslerinde yeni teknolojileri kullanmaya başladılar.

   Düzeyi ne olursa olsun sınıf dışında, televizyon karşısında, pasif alıcı konumundaki öğrenciye ders anlatırken öğrencinin ilgisini ve dikkatini uzun süre canlı tutmak mümkün değil. Ders sürelerinin de buna göre ayarlanması gerekiyor.

 

Herkes, eğitim partiler ve siyaset üstü olmalıdır, der. Ama maalesef, ülkemizde partiler üstü ortak bir akla dayalı bir eğitim politikası oluşturulamamıştır. Her kim iktidara gelirse gelsin, ama az, ama çok eğitim politikaları siyasi ve ideolojik olmuştur.

     Ülkemizin eğitim politikalarına yön verirken siyasi tercihler ön plana çıkarılmamalıdır.

Eğitim politikalarımıza yön verenler, aynı zamanda tüm Türkiye’nin kaderini kurguladıklarını unutmamalıdır; bunun için de eğitimimizi millileştirip, partiler üstü bir devlet politikası haline getirmelidirler.

Bu yazı toplam 849 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar