SRT Yayın Akışı - 28.01.2022

Son Dakika

DİL AFETİ FUHUŞ SÖZ SÖYLEMEK4 Aralık 2021 - 00:47, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz mümin dostlarım

Bir kimsenin nikahlı olmadığı bir kişi ile birleşmesine zina denir. Dili ile kadınlardan bahsetmesi şehvetli söz söylemesine, yani kadınların güzelliğinden, şeklinden, şemalinden söz söylemesi ise FUHUŞ yani dil ile zina, dil zinası denir.

Müslümanım diyen bir kişinin kesinlikle zina etmesi zinaya yol açacak şehvet kokan sözler söylemesi düşünülemez. Neden? Çünkü HARAMDIR. Hem müslümanım diyecek, hemde böyle davranacak mümkün değildir. Eğer bütün bunlara rağmen eğe ki fütursuzca utanmadan, Allah’tan cc. Korkamadan zinaya, fuhuş sözlere devam ediyorsa müslümanlığının hesabını yapması gerekir. Dikkat edelim Rabbimiz yüce kitabımız Kuran-ı Kerimde : “Zinaya yaklaşmayın, muhakkak zina fuhuştur. Büyük bir hayasızlıktır. O ne kötü yoldur.” İsra ayet 32.

Ayeti kerimeyi dikkatlice okursak şunu görürüz. Yüce Allah cc. Zina yapmayın demiyor. Zinaya yaklaşmayın diyor. Yani sizi zinaya götürecek söz ve fiilerden uzak durun buyuruyor. Demiştik ki dilin zinası dille fuhuş kokan sözler söylemek. Bir Müslümanın dil nasıl olurda böyle bir dil afeti olan sözler söyleyebilir. Bu dil Müslüman dili olamaz. Böyle bir dil, Kuran okuyan, Allah’ın cc. İsmini zikreden bir dil olamaz.

Hani bir hoca efendiye sormuşlar? Hocam: Namaz kılmayan, oruç tutmayan, zekat vermeyen, hacca gitmeyenler kafir olur mu? Hoca efen demiş ki, hayır böyle bir fetva verilemez. Ama büyük günahkar olur. Yalnız ben bir şey biliyorum ki; onu sizde bilirsiniz. Kafirler namaz kılmaz, oruç tutmaz, zekat  vermez, hacca gitmezler. Doğrumu? Doğru. Aynen bunun gibi zina eden, fuhuş sözler, şehvetli kelimeler söyleyenler kafir olmaz büyük günahkar olurlar. Fakat gerçekten müslümanım diyenler zina etmez ve fuhuş sözler söyleyip dil afeti yapmazlar. Sevgili Peygamberimiz sav. “Fuhuş söz şehvet dolu gayri ahlaki sözler söyleyenler ölürken kelime-i şahadet getiremezler.” Buyuruyor. Diğer bir hadisi şerifte ise: “ Eline diline ve ayak arasına sahip olanın cennete gitmesine kefil olurum. “ buyurmuşlardır. Demek oluyor ki : Ya dinimize, kitabımıza, peygamberimizin yüksek ahlakına göre yaşayıp dinde ve müslümanlıkta kalacağız, yada hem dünya hem de ahiretimizi kaybedeceğiz. İbrahim bin Meysere diyor ki; “Fuhuş söyleyen mahşer yerine gelirken köpek şeklinde gelecek.” Cima bildiren sözleri fuhuş olmaması için ima (işaretle) dahi olsa söylemeyelim.

Sözlerimizi aşağıdaki hadisi şerifle bitirelim.

“Fuhuş (çirkin söz) söyleyen kimseye cennet haramdır.”

“Cehennemde öyle insanlar olur ki, ağızlarından çıkan pisliğin fena kokusundan bütün cehennemdekiler feryat edip, bunlar kimlerdir? Deyince. Bunlar, fuhuş ve çirkin sözler söyleyen, böyle söz söyleyenleri sevenler denilecek.

Aziz dostlar

Bütün bu hadisi şeriflerden anlıyoruz ki: Dilimizin en büyük afetlerinden biride fuhuş (çirkin söz) söylemektir. Tekrar ediyorum ki müslümana çirkin söz söylemek haramdır. Dili pis olanın kalbi pis olur. Kalbi pis olanın ise iman nuru simsiyah olur. Zira Peygamber efendimiz sav. “günah kalbi karatır buyurmuştur.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 109 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar