SRT Yayın Akışı - 02.04.2020
Son Dakika

DIŞ POLİTİKAMIZ20 Şubat 2020 - 08:38, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Dış politikamız gün geçtikçe çıkmaza sürüklenmektedir. Zira Suriye ile düşman olduk. ABD ile bağdaşamadık. Rusya ile papaz olduk. İran’la aramız limoni. Yunanistan ile de hırlaşıp, duruyoruz. AB ülkeleri ise seyirci…Bu devletlerin tamamı ve Ortadoğu’da yer alan devletçiklerin de azamisi, Türkiye’nin Ortadoğu’ya müdahalesinden yana değildirler. Hatta milletlerarası toplantılarda verdikleri oylarla, Türkiye için ‘istemezük’ diyorlar          

                 Ayrıca Türkiye’nin ABD’nin doyumsuz iştihasını karşılayamadığından, Patriot füzeleri yerine, Rusya’dan S 4’leri alması, ABD’nin hırsını tahrik etmiş, böylece dostluklar gerilmiştir. Öte yandan ABD bize inat güney hududumuza yakın bölgede bir Kürt devletinin kurulması çalışmalarına hız vermiş, Türkiye’nin de buna karşı çıkması gerginliği ziyadeleştirmiştir.Çünkü ABD Ortadoğu Bölgesi’nde bulunan petrol ve doğalgaz rezervlerine muhtaçtır. Bunlara ulaşmasını önleyecek olan herkese düşman olur. Yani alavereye yanaşmaz, hep bana, demektedir. Onun için ABD arzularına teslim olmayan Türkiye’yi gözden çıkarmış gibi görünmektedir.

                 Rusya’ya gelince, o da Ortadoğu da yayılmacılığına mani gördüğü Türkiye’yi, öncelikle ABD’den koparmak için elinden geleni yapmaktadır. Gizliden gizliye ülkemize tuzak kurmaya devam etmektedir. Türkiye’nin Ortadoğu’daki tesirini azaltabilmek için, Suriye yönetimine el uzatmaktadır. Böylece Suriye’yi tam anlamıyla, bütün ittifaklara rağmen, bize karşı düşman hale getirmektedir. Bunu ziyadeleştirmek için askerimize Suriye askerlerini saldırtarak, şehit vermemize sebebiyet vermektedir. Bizim ona karşı gayrı memnun olduğumuz görünmektedir. Ayrıca, Rusya silah gücü ile de bize tehditler savurmaktan geri durmamaktadır. Tarihten beri Rusya’dan istimdadın doğru olmadığı bilinmektedir. Çünkü Rusya her dönem Akdeniz’e inişine cevaz vermeyen ecdadımıza karşı kindardır. Açtığı savaşlarla Osmanlı’yı bizar etmiştir. Şimdi de bunun intikamını almak için dalavereler çevirmekte, ülkemizi yalnızlaştırmak için de ajanlar kullanmaktadır. Yani bunlardan dostluk beklemek akla ziyandır.

                    İran’a gelince, uzun zamandan beri bilhassa Ortadoğu açısından aramız limonidir. Çünkü varlığımız İran’ın Ortadoğu politikalarına zarar vermektedir. İran istediği gibi Ortadoğu’da hareket edemez durumdadır. Her ne kadar düşünceleri net olarak realize edemiyorsa da, istikbalde amacına varacağı inancıyla, bizimle iyi geçinmek durumundadır.

                   Ayrıca İran ABD’nin koyduğu ambargo sebebiyle bize muhtaçtır. Onun için şimdilik yardımlaşma koduyla hareket etmeyi evla görmektedir. Aksi halde yalnızlaşacağını bilmektedir.Diğer taraftan İran’ın da, ABD ve Rusya gibi, Ortadoğu için iştahı kabarıktır. Ortadoğu’dan pay kapma düşüncesi son derece berraktır. Ortadoğu Bölgesi’nde gayrımeşru bazı güçlerce desteklenmektedir. Durum böyle olduğu halde, Türkiye ile münasebetlerinde son derece dikkatli davranmaktadır. AB ülkelerinin de, Ortadoğu iştihaları sebebiyle, bize karşı samimi davrandıkları söylenemez. Zira onların Şark politikalarından vazgeçtiği düşünülemez. Onun için Ortadoğu’da ABD ile bağdaşık bir politika izlemektedirler.

                   Arap Baharı sebebiyle Ortadoğu’da sempatimizin arttığı düşünülmeden, yaptıklarımızdan dolayı Arap devletlerinden gerekli notu alamadık. Onlar bile bizim atak ama faydasız dış politikamızı asla onaylamadılar. Tam aksi emperyalist devletlerle birliktelik çizgisine girdiler. Türkiye sınır ötesi harekâtlarla Ortadoğu bataklığına batmış durumdadır. Bunca olaylardan sonra, oradan en az zararla bile olsa, çıkmamız asla onaylanamaz. Çünkü bundan böyle caydırıcı gücümüze inanılmaz hale gelinir.

                    Her ne kadar Reis’in iç ve dış politikasına muhalifsek de, her gün gelen şehit cenazeleri asabımızı bozuyorsa da, Ortadoğu’nun çözümünde masada yer alabilmemiz, gücümüzle orantılı olacaktır. Bu meselede güçlü olabilmemiz için, devletimizin bekası için, millet olarak hiç değilse bu noktada hükümetin yanında yer alarak, muhataplarımıza meydan okumalıyız. Bu yazımızla hasbelkader dış politikadaki zaafımızın belirtilmesi iktidar tenkiti değil bu hususta yapılan yanlışlıkların düzeltilmesi tavsiyesini taşımaktır . Saygılarımla

**CUMA GECEMİZ VE YARINKİ CUMA BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN.***

Bu yazı toplam 1327 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar