SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

DOĞRULUK18 Ocak 2022 - 17:14, Salı


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz Kardeşlerim

Doğruluk en büyük hazinedir. Doğruluk Müslümanın en başta gelen sıfatıdır. Doğruluğun zıttı ise yalancılıktır, yamukluktur. Müslüman sonunda ucunda ölümde olsa doğruluktan vazgeçmeyen insana denir. Günde beş vakit olarak kıldığımız namazda Fatiha’yı okurken 40 defa diyoruz ki; Rabbim bizi üzerlerine nimet verdiğin, peygamberler, veliler yolu olan doğru yola gitmeyi nasip eyle diyoruz. Bu yol yani doğru yol Kur’an yoludur. Doğruluktan ayrılan yalana gider. Ateşe gider. Bir kişinin doğru olduğu dilinden anlaşılır. Dil doğru olursa KALB de doğru olur. Dil yamuk olursa, kalp de iman nurundan mahrum olur. Doğruluk her şeyin başı direğidir. Direk yamuk olursa çatı çöker. Doğruların ahiretteki mükâfatını rabbimiz “doğrular ahirette Allah’ın cc kendilerine iyilik ihsan ettiği nebiler ve doğrularla beraberdir buyuruyor (Nisa suresi 69)

Bu ayeti kerimeden anlaşıldığına göre ahiret hayatının iyi olmasının şartlarından birisi de doğruluktur. Sözde ve amelde doğruluk, hayra ve üstün özelliğe yöneltir. İyilikte cennete iletir. Kişi doğru söyleyerek Allah cc katında doğrulardan yazılır. Yalancılık ise yoldan çıkmaya sürükler. Yalan, yalancıyı cehenneme götürür. Kişi yalan söyleyerek yalancılardan yazılır. Demek oluyor ki bizi doğruluk cennete, yalancılık ise cehenneme götürdüğünü sevgili peygamberimizden öğrenmiş olduk. Düşünün ki bir evde herkes birbirine doğru olsa o evde huzur olur. Fakat o evde yalancılık olsa, o evde asla huzur olamaz.

Bir pazarı düşünün satıcı sattığı malı yalan dolan ile satarsa, doğru söylemezse malının bereketi kalmaz. Yani nerede olursak olalım, doğruluk şifa, huzur, saadet getirir. Yalancılık ise hastalık, güvensizlik, huzursuzluk getirir.

Aziz Kardeşlerim

Şimdi doğruluk hakkında velilerin anlamlı sözlerine kulak verelim.

  1. Zarar görecek olsan da haktan, hakikatten, doğruluktan ayrılma ki Allah cc seninle beraber olsun. Bu konuda rabbimiz Ey iman edenler Allah’a cc karşı gelmekten sakının ve daima doğrularla beraber olun, buyuruyor.
  2. Doğru olanlar Allah’ın cc sözüne vefa gösterirler. Rabbimizin sözü nedir. Doğrularla beraber olun buyuruyorsa, biz Rabbimizin bu sözüne bağlı kalacağız ki; doğru kul olacağız, Eğer ki Rabbimizin bizimle beraber olmasını istiyorsak, doğruluğa dört elle sarılmamız lazım.

Müslüman bir aynadır, ona bakan kendisindeki hatayı görür. Eğer gerçek anlamda, Kurana göre Peygamberimizin (SAV) hayatına göre Müslümansak, bize bakan kendisindeki hatayı görür. Eğer gerçek anlamda Kurana göre Peygamberimizin (SAV) hayatına göre Müslümansak bize bakan kendindeki kusurları görür. Yani biz doğru bir Müslüman olursak, yalancı olan başka biri bize bakarak yalandan vazgeçer.

Konumuzun anlaşılması için sizlere bir misal vermek istiyorum:

Bir gün sevgili Peygamberimizin yanında bir kadın çocuğuna seslenerek dedi ki: “Oğlum gel buraya, sana bir şey vereceğim.” Bu sırada Peygamberimiz (SAV) “Çocuğa ne vereceksin” dedi. Kadın da “Elimde bir iki tane hurma var, onları vereceğim” deyince Peygamber Efendimiz (SAV) “Eğer bir şey vermeseydin, doğruluktan ayrıldığın için hem Allah’ın  (CC) yanında hem de çocuğunun gözünde yalancı olarak kalacaktın.” buyurdu. Özü sözü doğru olalım, inşallah Ahirette nebiler, veliler ile cennete beraber olalım.

, Selam ve dua ile kalınız.

Bu yazı toplam 73 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar